مستند «مادستان» به همدان می پردازد

مستند «مادستان» به همدان می پردازدReviewed by Khademi on Oct 29Rating:

هنردستان: «مادستان» مجموعه مستندی است که به مسائل گوناگون اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، تاریخی، مذهبی و باستانی استان همدان می پردازد.

به گزارش  هنردستان؛ عبدالخالق طاهری مستندساز درباره مجموعه «مادستان» گفت: مستند «مادستان» از مجموعه مستندهای مستقلی است که از موضوعات تاریخی، فرهنگی و گردشگری پیرامون چهار شهرستان ملایر، تویسرکان، همدان و بهار تشکیل شده است. در این مجموعه علاوه بر آشنایی با تاریخ گذشته و آثار فرهنگی و باستانی این چهار شهرستان، تاثیر جغرافیای طبیعی و جایگاه استان همدان در سرزمین ایران را بر سه هزار سال زندگی مردم در گذشته و روزگار کنونی می بینیم.

مادستان

وی افزود: بازارهای ملایر، همدان و تویسرکان، انگور و نقش اقتصادی و فرهنگی آن در زندگی مردم جوزان ملایر، موزه ها و گنجینه های همدان، بوعلی سینا و آرامگاه او که نماد همدان شده، آرامگاه دیگر بزرگان و بقاع متبرکه، کلیساهای همدان با نگاهی به تاریخ ارامنه در همدان، تپه هگمتانه و داستان به یغما رفتن آثار فرهنگی و باستانی مادستان، گردو و منبت کاری بر چوب گردو در تویسرکان، آشنایی با دیدنی ها و جاذبه های گردشگری چهار شهرستان و… از جمله موضوعات این مجموعه مستند است.

طاهری یادآور شد: مهمترین منبع من در این مستند کتاب «بیست گفتار» درباره مادستان و همدان است که توسط پرویز اذکایی نوشته شده است. این مستند پژوهش محور است و شیوه کار نیز از گونه مستند توضیحی است و گفتار متن پیش برنده است.

این مستندساز تأکید کرد: پژوهش میدانی و کتابخانه ای و جمع آوری اسناد از زمستان سال ۱۳۹۱ آغاز شد و تا بهار سال ۱۳۹۳ ادامه داشت. همه تصاویر این مجموعه از سوم فروردین تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ گرفته شده اند و کار در نیمه نخست سال ۱۳۹۳ تدوین و صداگذاری شده است.

عوامل این مجموعه عبارتند از تهیه کننده، کارگردان، نویسنده، تصویربردار، تدوین و صداگذاری: عبدالخالق طاهری، پژوهش و گرداوری: مرضیه طاهری و عبدالخالق طاهری، مدیر تولید: علی جهانبخشی، دستیاران تصویر: ارژنگ ضرغامی، سجاد حیدری، گوینده: موسی طالبیان.

مجموعه «مادستان» این هفته شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۷:۴۵ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

منبع: خبرگزاری مهر

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?