مصوبه جدید شورای عالی شهرسازی و معماری

مصوبه جدید شورای عالی شهرسازی و معماریReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 3Rating:

هنردستان: حفظ میراث صنعتی در فضای متروکه کارخانه‌ها

۱- با توجه به لزوم توجه به معماری و میراث صنعتی و وسعت قابل توجه اراضی مربوطه و نظر به تأثیر این اراضی بر سازمان فضایی شهرها و محیط پیرامونی، هر گونه تصمیم گیری در این موارد در كمیسیون‌های ماده پنج پس از تأیید دبیرخانه شورای عالی قابلیت اجرایی می‌یابد. كمیسیون‌های ماده ۵ موظفند در بررسی‌های موردی خویش نسبت به ایجاد فضاهای عمومی شهری و پویا و الزامات توسعه اجتماعی و فرهنگی به منظور ایجاد محرك های توسعه، توجه و تأكید داشته باشند.

۲- نوع كاربری پیشنهادی برای این اراضی در طرحهای توسعه و عمران شهری بر مبنای ارتقاء كیفیت فضاهای عمومی و اقتصاد میراث صنعتی و استفاده از توانمندی ها و انگیزه های بخش خصوصی تعیین و نسبت به تهیه طرح‌ای موضعی لازم در این باره اقدام شود.

۳- دبیرخانه شورای عالی موظف است مطالعه‌ای را با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور شناسایی همه آثار میراث صنعتی در كشور و نیز حفظ، نگهداری و كارآمدی این آثار و نیز در موارد لزوم ثبت آنها به عنوان میراث و ارائه راهكارهای حفظ و ارتقاء كاركرد، انجام و نتایج را به صورت دستورالعمل به كمیسیون‌های ماده ۵ سراسر كشور ابلاغ كند.

۴- مقرر شد كارگروهی با عضویت متولیان موضوع (وزارت صنعت، معدن و تجارت، دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارتخانه‌های كشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاع) تشكیل و نسبت به تدوین سندی جامع به منظور تعیین راهبردها و تقسیم وظائف دستگاه‌های مرتبط اقدام شود. بسته به موضوعات مطرح در این كارگروه ازسایر دستگاه‌های ذی‌ربط دعوت به عمل آید.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

چهار × دو =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?