دنیای غرب با اسلام حقیقی بیگانه است
مفتی‌های تندرو فیلم را «ندیده» حرام اعلام کردند

هنردستان: بیشتر از یکماه از اکران سراسری فیلم محمد(ص) در ترکیه می‌گذرد. فیلم جدید مجیدی بازتاب‌های گسترده و متفاوتی در این کشور داشته است. او با رسانه‌های ترکیه درباره جزئیات این فیلم صحبت کرده است.

به گزارش هنردستان، مجید مجیدی در سفر دو روزه‌ای که به استانبول داشت با حضور در شبکه دولتی TRT world درباره فیلم محمد رسول الله(ص) گفت‌وگو کرد.

بخش‌هایی از این گفتگو در ادامه منتشر می‌شود:

آقای مجیدی شما از کسانی هستید که در ایران ماندید و فعالیت‌هایتان را ادامه دادید، علت آن چیست؟

مجیدی: معتقدم فیلم ساز هم مانند سایر هنرمندان و گروه‌های مرجع، متعلق به همه گذشته‌ها و ریشه‌های کشورش هست. وقتی فردی از هویت‌اش جدا می‌شود ممکن است در جای غیر از موطنش محصولی را هم ارائه نماید، لیکن این محصول واقعی نخواهد بود چون آن هنرمند حس دقیقی از سرزمینش ندارد. هنرمند موقعی می‌تواند آثار واقعی تولید نماید که متعلق به هویت و سرزمینش باشد و اگر اینگونه شد آن هنر اعم از فیلم و سایر محصولات می‌تواند جهان را هم تحت تاثیر قرار دهد.من ایرانی هستم و هویتم را دوست دارم و متعلق به آب و خاک ایران اسلامی هستم.

شما در فیلم‌هایتان بیشتر به کودکان می‌پردازید و این در فیلم‌هایی مثل «بچه‌های آسمان»، «باران» و حتی «رنگ خدا» هم دیده می‌شود، علت آن چیست؟

مجیدی: دنیای بچه‌ها، نوجوانان مملو از پاکی و زلالی و شفافی است و معتقدم دنیای کودکان پلی است به دنیای بزرگسال. زلالی کودکان می‌تواند تاثیر بسزایی در دنیای بزرگسالان که احیانا با آلودگی‌ها و غیر شفافیت آغشته شده داشته باشد. من برای ارائه تصویر پاک و بی‌آلایش از زندگی و پیرامون آن دنیای کودکان را انتخاب می‌کنم اما بدنبال القاء به دنیای بزرگتر‌ها هستم.

شما در فیلم حضرت محمد(ص) هم دوران کودکی آن حضرت را انتخاب کردید، چرا این مقطع انتخاب شد؟

مجیدی: من برای ساخت فیلم حضرت محمد (ص) خیلی مطالعه کردم و بعد از پژوهش‌های فراوان، دوران کودکی نبی مکرم اسلام (ص) را انتخاب کردم، چرا که این دوران کمترین اختلاف را در منابع فرق مختلف اسلامی داشت. من با ساخت این فیلم بدنبال تقویت وحدت امت اسلامی بودم.

به نظر شما جامعه غرب، اسلام را چگونه می‌شناسد؟

مجیدی:متاسفانه دنیای غرب با اسلام حقیقی بسیار بیگانه است. مردم جوامع غربی مقصر نیستند چون دولت‌ها و جریانات حاکم بر جوامع غربی نه تنها تصویر درستی از اسلام را ارائه نمی‌دهند بلکه تصویرسازی وارونه و خلاف واقع را ترویج می‌کنند. غربی‌ها با ارائه و طراحی پروژه اسلام هراسی جوامع خویش را به تغافل وادار می‌کنند و با استفاده از این پروژه مقابله با اسلام را در دستور خود دارند؛ به همین خاطر مردم جوامع غربی با اسلام واقعی فاصله داشته و‌شناختی واقعی از اسلام ندارند.

آن‌ها تنها چیزی که از اسلام می‌دانند خشونت و کشتار و خون ریزی است که اتفافا مسبب آن خود غربی‌ها هستند. غربی‌ها اسلام را مساوی با رادیکالیسم معرفی می‌کنند که تصویری بسیار غیرواقعی است. داعش اسلامی است که غربی‌ها سعی در القاء آن به جهان غرب و سایر جوامع دارند، در حالیکه داعش و وهابیت و گروه‌های تکفیری هیچ نسبتی با اسلام ندارند. داعش اسلام را به سرقت برده است. اسلام دین محبت، رحمت، برادری و صلح و دوستی است و وجود نبی مکرم اسلام (ص) بهترین الگوی این اسلام است.

شما در مورد اسلام هراسی صحبت کردید و معتقدید غربی‌ها آن را مدیریت می‌کنند، اما امروز مشاهده فیلم شما در برخی از کشور‌ها مثل عربستان سعودی و مصر حرام اعلام شده است، به نظر شما چرا اینطور است؟

مجیدی: بله متاسفانه فیلم حضرت محمد (ص) در عربستان سعودی و مصر از سوی برخی از مفتی‌های تندرو حرام اعلام شده است، این به دلیل تعصبات غیر منطقی است. آن‌ها بدون مشاهده فیلم حکم بر حرام بودن آن دادند و من از آن مفتی‌ها خواستم اول فیلم را ببینند و بعد فتوا بدهند اما قبول نکردند. فیلم من دومین فیلم در خصوص پیامبر اعظم است اما در غرب 200 فیلم در خصوص حضرت عیسی (ع) و 150 فیلم در مورد حضرت موسی (ع) و 42 فیلم در خصوص زندگانی بودا ساخته شده است. دنیای اسلام در معرفی پیامبر خاتم از طریق دنیای رسانه کم کاری کرده است.

تلاش برای اتحاد مسلمین و تقویت وحدت امت اسلامی در سایه نبی مکرم اسلام (ص) و ارائه تصویر درست از اسلام و مقابله با تصویر سازی غلطی که وهابیت وگروه‌هایی همچون داعش از اسلام دارند، از اهداف اصلی من برای ساختن این فیلم بود.

در پایان لازم می‌دانم از استقبال خوب مردم ترکیه و تمهیدات دولت این کشور تشکر کنم. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه دو کشور بزرگ و قدرتمند هستند که مشترکات فراوان فرهنگی و تاریخی دارند. امیدوارم در آینده بتوانم با همکاری فیلمسازان ترک، محصول مشترکی را تولید کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?