هنرگردی بهاری/2
موزه ای که باید بر آن تکیه زد!

موزه ای که باید بر آن تکیه زد!Reviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 4Rating:
  • موزه مبل ایران

4300772_348

موزه تخصصی مبل ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال 1390هجری شمسی افتتاح شد.

143766_781

آثار به نمایش در آمده در این موزه معروف  پیشینه چند هزار ساله هنر و صنعت مبلمان در سرزمین ایران است. هدف از ایجاد این موزه ایجاد فضایی ثابت برای گردآوری اشیاء مبلمان قدیمی و جدید جهت انجام تحقیقات و پژوهش های علمی در خصوص تاریخجه مبلمان در ایران و سایر کشور های جهان است و همچنین مشارکت همگانی  کلیه، علاقه مندان، دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و به طور کلی دست اندرکاران هنر صنعت مبلمان و دکوراسیون و رشته های مرتبط، در راستای ارتقای کمی و کیفی تولیدات داخلی و ایجاد تقویت جایگاه صادرات محصولات ایرانی است.

14266681-1814-l

این موزه دارای دو گالری اصلی و موقت است.

  • گالری اصلی (دائمی):

در این گالری نخستین شواهد موجود از هنر و صنعت مبلمان در قالب نخستین آثار مربوط به نمونه های صندلی و تخت که در کاوش های باستان شناسی به دست آمده در معرض نمایش نهاده شده است. بر پایه یافته های باستان شناسی و شواهد موجود، قدیمی ترین نمونه صندلی در ایران متعلق به هزارۀ ششم ق.م مربوط به هشت هزار سال پیش است.

در این گالری تلاش شده است تا با نمایش نمونه های نادر و منحصر به فرد تخت و صندلی، پیشینه این صنعت را از  دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی در معرض دید علاقمندان و پژوهشگران قرار گیرد. در بخش اسلامی نیز نمونه های دیگری از مبلمان دوره اسلامی تا عصر حاضر به نمایش در آمده است. این بخش با معرفی نمونه های ویژه از دوره قاجار با ارائه نمونه های بازسازی شده تخت طاووس، تخت نادری و تخت مرمر به پایان می رسد.

51

takhtmarmar

بخش دیگری از موزه اختصاص دارد به ارائه اطلاعات در مورد مهم ترین سبک های رایج مبلمان در جهان، در این بخش علاوه بر معرفی مهم ترین سبک های اروپایی، نمونه هایی از مدل های موجود نیز به نمایش در آمده است.

بخش پایانی این قسمت از موزه نیز اختصاص دارد به معرفی اولین سازندگان مبلمان، اولین  کارگاه های ساخت مبل و اولین فروشگاه های مبل کشور.

  • گالری موقت:

در این گالری از موزه تلاش خواهد شد تا با توجه به نیاز جامعه صنعت مبلمان کشور و پژوهشگران و محققان این صنعت نمایشگاه هایی به صورت دوره ای و فصلی برگزار شود.

موزه مبل ایران از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کل کشور به عنوان موزه برتر در سال 1392 برگزیده گردید.

آدرس: تهران – بزرگراه آیت اله سعیدی – چهارراه یافت آباد – خیابان یافت آباد شرقی (بازار مبل) – جنب مسجد حاج ولی – بازار مبل ایران شماره 2 – طبقه دوم

ساعت بازدید از موزه: 10 الی 19

روزهای بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها

کدپستی: 1361794931
تلفن: 66656020
دورنگار:   66656019

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?