هنرگردی بهاری/7
موزه عکسخانه شهر؛ از دوربین‌های سه پایه‌دار تا ظهور عکس‌های قدیمی

موزه عکسخانه شهر؛ از دوربین‌های سه پایه‌دار تا ظهور عکس‌های قدیمیReviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 11Rating:
  • موزه عکسخانه شهر
موزهٔ عکسخانه یا عکسخانهٔ شهر، یکی از موزه‌های استان تهران است. این موزه که در میدان هفت تیر واقع شده‌است، بدست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با کوشش بهمن جلالی ساخته شده‌ است. در این موزه تاریخچه‌ای از عکس، تجهیزات عکاسی و… برای تماشای بینندگان قرار گرفته‌است.
akskhaneh01
موزه عکسخانه شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نخستین موزهٔ تخصصی کاربردی در ایران و خاورمیانه می‌باشد که در اردیبهشت ماه ۱۳۷۴ در فضایی با مساحت ۲۵۰ مترمربع ساخته شد. این موزه شامل بخش‌های گوناگونی است که به اقتضای شرایط فضائی موجود برای فعالیتهای عکسخانه در نظر گرفته‌شده‌است.
akskhaneh02
از جمله اهداف عکسخانه گردآوری و عرضهٔ کتابهای منتشر شده در حوزه عکاسی است و در حال حاضر با تهیه عنوان‌های جدید کتابهای فارسی و لاتین عضو جدید نیز میپذیرد. لابراتوار چاپ عکس و ظهور فیلم همه روزه با هماهنگی قبلی از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۵:۳۰ در اختیار دانشجویان و علاقمندان قرار می‌گیرد. شامل بخش نمایشگاهی، دوربینها، وسایل و ابزار قدیمی عکاسی است که قدمت برخی از این وسائل به بیش از صد سال می‌رسد و به طور دائم در معرض دید دوستداران عکاسی قرار دارد.
akskhaneh06
عکسخانه در راستای اهداف خود اقدام به گردآوری و برپایی نمایشگاههایی از عکسهای قدیمی و معاصر می نماید. عکسهای قدیمی برای شناساندن گوشه هایی ازتاریخ تصویری ایران و نمایشگاه عکسهای معاصر نیز جهت معرفی عکاسان پیشکسوت و جدید برگزار می‌گردد.
akskhaneh08
شاید هنوز عکاسانی که سرشان را زیر پارچه‌ای که روی دوربین قرار داشت پنهان می‌کردند مشغول به کار باشند، همچنین نمونه‌های سالم از دوربینهای دستی کداک و آکفا که تنها در آفتاب عکس می‌گرفت احتمالاٌ هنوز در جاهایی در گوشه انبار اشیای متروک خاک می‌خورد. اما دیگر فیلمی برای آنها ساخته نمی‌شود که بتوان خاکشان را پاک کرد و به کارشان انداخت. در عکسخانه شهر، نخستین موزه دائمی از این نوع در ایران، جعبه‌های عظیم و سه پایه‌دار عکاسان حرفه‌ای نسلهای پیش و هزاران وسیله دیگر به تماشا گذاشته شده است.

آدرس: میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، میدان بهار شیراز

بازدید: شنبه تا چهارشنبه 9 تا 13 – 14 تا 17 پنجشنبه 9 تا 13

تلفن تماس: 88848993

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?