نقد سینما و سینماگران/ 8
نبوی: تعامل بیشتر و عمیق‌تر در نقد،تالیف و تولید به سینما کمک می‌کند

نبوی: تعامل بیشتر و عمیق‌تر در نقد،تالیف و تولید به سینما کمک می‌کندReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 22Rating:

هنردستان: هر چقدر تعامل میان هنرمندان سینما با نویسندگان و نظریه پردازان که فعالیت نشر را در قالب نشریه، خبرگزاری و کتاب انجام می‌دهند عمیق‌تر باشد نتایج مثبتی را برای سینما به همراه خواهد داشت.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ اکبر نبوی روزنامه نگار و منتقد سینما در خصوص تعامل بین کارگردان و منتقد اظهار کرد: کارگردانان وقتی فیلم هایشان مورد کم توجهی قرار می گیرد به منتقدان حمله می کنند که شما کارگردان نیستید و باید کارگردانی کنید تا شرایط را درک کنید اما واقعیت این است که همه کارگردانان می دانند منتقد دارد کار خودش را می کند و نیاز به کارگردانی ندارد.

نبوی عنوان کرد: گاهی خلاف روند معمول سینما هم اتفاق می افتد مثلا یک منتقد بعد از مدتی احساس می کند که می تواند فیلم بسازد که نمونه آن احمد امینی می شود که در گذشته از منتقدان خوب بودند و اکنون از فیلمسازان خوب هستند همچنین روزنامه نگارانی نیز داشتیم که روزنامه نگاران خوبی بودند و اکنون نیز کارگردانان خوبی هستند مثل رسول صدر عاملی، ابوالحسن داوودی و سیروس الوند.

وی در ادامه بیان کرد: با وجود همه شرایط گفته شده اکثر منتقدین چشم به کارگردانی نداشته و فعلا برنامه ای برای آن ندارند. کار خود را می کنند و بهتر است فیلمساز هم کار خود را کند چون هیچکدام نمی توانند وظایف یکدیگر را برعهده گیرند. نه منتقد می تواند کارگردانی کند نه کارگردان می تواند نقد کند.

نبوی اظهار کرد: هنرمندِ فیلمساز، خالق و منتقد، کاشف است. اگر خلق او نباشد منتقد چیزی ندارد که بخواهد کشف کند. بنابراین باید گفت کمابیش تعامل بین منتقد و کارگردان وجود دارد اما کم است و باید بیشتر شود.

منتقد سینما و دبیر جشن کتاب سال سینمای ایران در خصوص نقش ناشران و مولفان در کمک به سینما گفت: فرهنگ میدان داد و ستد و تعامل است. در همه حوزه های فرهنگ و هنر به ویژه سینما انواع جاده های دو طرفه وجود دارد که بدون تردید نویسندگان و ناشران در گسترش اطلاعات، دانش و دانایی می توانند در ارتقای فرایند سینمای کشور موثر باشند و این روند تا کنون نیز جریان داشته است و نمی توان آن را انکار کرد. همه ما آگاهی و دانش خود را از آنچه دیگران پیشتر برایمان در قالب نشریه، مقاله یا کتاب نوشته اند به دست آورده ایم..

وی افزود: به همین اعتبار که در حال حاضر این مجموعه از رسانه در حوزه سینما وجود دارد نشان دهنده این است که قلم و کسانی که دانشی را می نویسند و منتشر می کنند در حوزه فعالیت های سینمایی حتی در تولیدات آثار سینمایی موثرند.

نبوی گفت: هر چقدر تعامل میان هنرمندان سینما با نویسندگان ونظریه پردازان که فعالیت نشر را در قالب نشریه، خبرگزاری و کتاب انجام می دهند عمیق تر باشد نتایج مثبتی را برای سینما به همراه خواهد داشت اما اگر جاده لغزنده، بسته و تردد در آن کم باشد سینما ضرر می کند، که باید تردد در این جاده دوطرفه بیشتر باشد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

4 × یک =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?