با حضور دبیر اجرایی و دبیر علمی جشنواره؛
نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره شعر فجر برگزار شد

نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره شعر فجر برگزار شدReviewed by آزیتا لاجوردی on Jan 11Rating:

هنردستان: نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره شعر فجر امروز، 21 دیماه با حضور مهدی قزلی (دبیر اجرایی جشنواره) و اسماعیل امینی (دبیر علمی جشنواره) در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار شد.

60

به گزارش هنردستان به نقل از ایلنا، اسماعیل امینی در این نشست با اشاره به اینکه جریان شعر فارسی در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحولات گسترده‌ای پیدا کرده است؛ گفت: این را از منظر اینکه ما دوستداران انقلاب هستیم؛ نمی‌گویم بلکه اگر از منظر یک ناظر علمی هم نگاه کنید می‌بینید که در سال‌های بعد از انقلاب چه به لحاظ تعداد شاعران و چه به لحاظ گستردگی شعر فارسی پیشرفت‌هایی را شاهد بودیم وقتی به تاریخ شعر نگاه می‌کنیم می‌بینیم که در هر دهه‌ای یک شیوه شعری غلبه داشته و بقیه در سایه بوده‌اند اما در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی همه گونه‌های شعری با هم رشد کردند.

او ادامه داد: به همین دلیل است که پس از انقلاب اقبال به شعر بیشتر بوده و کتاب‌های بیشتری منتشر شده و از میان همین تعداد کتاب‌های پرشمار است که اشعار خوب بیرون می‌آیند همچنین حضور شاعران خانم در این دوره بسیار زیاد است همچنین قبل از انقلاب شعر جوان در حاشیه قرار می‌گرفت اما بعد از انقلاب اینگونه نبود این است که برگزاری جشنواره شعر فجر پاسخی است به این پرشماری تولیدات ادبی.

دبیر علمی دهمین جشنواره شعر فجر با بیان اینکه جشنواره نباید تنها جایی باشد که شعر را داوری می‌کند؛ گفت: جامعه نمی‌تواند منتظر این باشد که هر سال بگذرد تا کتاب‌های برگزیده انتخاب شوند اعتبار جشنواره‌‌ها بیشتر به پشتوانه هیات داوری است نه میزان جایزه آن.

وی افزود: تمرکز شعر فجر از شیوه ارسال آثار به داوری کتاب‌ها تغییر کرد در شیوه ارسال آثار همه توان شعری در جشنواره شرکت نمی‌کردند و شاعران حرفه‌ای هم چندان دوست ندارند که در معرض داوری قرار بگیرند همچنین ثابت کردن اینکه شعر ارسال شده واقعا متعلق به شاعر است یا خیر کار سختی بود اما وقتی داوری درباره کتاب‌ها باشد این مشکلات و جود ندارد و هیچ‌کس از دایره داوری بیرون نمی‌ماند.

پس از او مهدی قزلی در اشاره به بخش‌های جنبی جشنواره شعر فجر گفت: ما تمام تلاشمان را کردیم که از مرکز دور و به سمت اطراف و اکناف برویم همچنین به دنبال چند محفل در خارج از کشور هم هستیم ما در سی و پنج روز نزدیک ۱۵ محفل را پیگیری می‌کنیم که کار ساده‌ای نیست محفل افتتاحیه را در شهر قم روز شنبه ۲۶ دیماه برگزار خواهیم کرد.

او ادامه داد: یک محفل اختصاصا برای افغانستانی‌های مقیم ایران داریم چراکه ادبیات مهاجرت این روز‌ها بسیار جدی شده همچنین در استان‌های آذربایجان غربی، خراسان شمالی، کرمان، همدان و سیستان و بلوچستان نیز در حال پیگیری این محفل‌ها هستیم.

پس از او امینی نیز گفت: ما یک دوره‌ای در کنار جشنواره برگزار می‌کنیم که شاعران جوان از سراسر کشور معرفی می‌شوند و در ایام جشنواره در تهران خواهند بود که با حضور اساتید شعر و نقد ادبی برای آنان کلاس‌هایی برگزار می‌کنیم.

اسماعلی امینی همچنین در پاسخ به این سوال که با وجود حذف شدن کتاب شعر از جایزه کتاب سال؛ جشنواره شعر فجر چه ظرفیت‌هایی دارد؛ بیان کرد: جایزه کتاب سال، جایزه‌ای است که به تمام کتاب‌های منتشر شده در هر موضوعی می‌پردازد اما جایزه شعر فجر تنها به کتاب‌های شعر به صورت تخصصی می‌پردازد. در جایزه کتاب سال هیات‌ علمی‌هایی برای انتخاب کتاب بود. ما در حوزه شعر تعداد برندگان زیادی نداشتیم در دورانی که آدم‌های بزرگی در ادبیات بودند کتاب سال هرگز نامی از آن‌ها نبرد.

دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر در پاسخ به این سوال که ملاک‌ها برای انتخاب هیات داوری چیست، گفت: هیات علمی حکمشان را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می‌کنند و همچنین با معاون فرهنگی وزارت ارشاد مشورت‌هایی داریم. تعداد کسانی که از طرف بنیاد برای داوری معرفی می‌کنیم بیش از ۸ نفر است؛ باید بگویم داور‌ها را ما انتخاب نمی‌کنیم. خود اعضای هیات علمی با توجه به ورود افراد به حوزه شعر و آمادگی‌شان برای مواجه با کتاب‌های روز، دست به انتخاب می‌زنند.

قزلی افزود: باید انسان‌های عالم، شاعر و مسلط به شعر دو یا سه سال گذشته برای داوری این جشنواره انتخاب شوند و با توجه به تنوع اعضای هیات علمی این اتفاق خواهد افتاد.

اسماعیل امینی با بیان اینکه بسیاری از رسانه‌ها سیاسی برخورد می‌کنند و به کار ادبیات به طور تخصصی نمی‌پردازند، گفت: در طول یکسال گذشته هیچ کدام از رسانه‌ها برای کتاب‌های شعری که منتشر شده؛ کاری نکردند اما اگر یکی از این کتاب‌ها حاشیه سیاسی داشت رسانه‌ها قطعا اخبار زیادی را از آن منتشر می‌کردند.

او ادامه داد: ما از همه کسانی که می‌توانستند با ما همکاری کنند دعوت کردیم که برخی از آن‌ها قبول نکردند. انگار با این همکاری هویتشان از بین می‌رود. به عنوان مثال از برخی طیف‌های روشنفکری برای کنگره دفاع مقدس دعوت می‌کنیم که نمی‌آیند و می‌گویند ما در مجامع دولتی شرکت نمی‌کنیم اما اگر محفلی در خارج از کشور مثلا کشور فرانسه برای شعر فجر برگزار شود؛ در آن شرکت می‌کنند چون انعکاس خبری ندارد.

دبیر علمی جشنواره شعر فجر در پایان سخنان خود گفت: کسانی که اهل ادبیاتند باید زحمت بکشند تا بدانند ارزش علم و ادبیات بسیار بیشتر از سیاست است و در همه جای دنیا علم و ادبیات بر سیاست غلبه دارد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بیست − سه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?