يادداشت كامبيز نوروزي (حقوقدان) درباره ي نمايش "ابوبكر محمدي، فاطمه محمدي"
نقدی بر نمایش “ابوبكر محمدي، فاطمه محمدي”

نقدی بر نمایش "ابوبكر محمدي، فاطمه محمدي"Reviewed by Khademi on Nov 27Rating:

هنردستان: يادداشت كامبيز نوروزي (حقوقدان) درباره ي نمايش “ابوبكر محمدي، فاطمه محمدي”

اولين ويژگي اين نمايش سادگي آن است. طراحي صحنه ساده است به گونه اي كه صحنه در اختيار قصه است. طراحي لباس و گريم ساده است. حتي نمايشنامه نوعي روايت ساده و كلاسيك است و اين سادگي بيشتر در خدمت قصه قرار مي گيرد در اين نمايش از پيچيدگي هايي كه در كار تئاتر هست خبري نيست و همه چيز در اين نمايش در خدمت آن چيزي است كه در پايان نمايش اتفاق مي افتد.
در اين نمايش عنصر اصلي درام يا تضاد اصلي درام در لايه بيروني روايت، تضاد هويتي و مذهبي است كه با سياست هم بسيار آميخته شده است ولي در نهايت يك پايان بندي ساده را به همراه دارد كه من به شخصه اين را دوست داشتم،چون بدون اينكه وارد يك حوزه شعاري بشود يك عنصر هويتي برتري را مطرح مي كند كه آن هم هويت انساني است كه در واقعيت هم همين عنصر انساني است كه اختلافات مذهبي را حل مي كند.
در اين اثر كارگردان با استفاده از ويدئو پروژكشن خيلي از بازي هاي ذهني و پيچدگي هايي كه مي توانسته در بازي ها و اجرا باشد را كم كرده است. من دوست داشتم كه با بيشتركردن يك سري بازي هاي ذهني و يك سري تغييرات در طراحي صحنه بيشتر مخاطب را با مسئله در گير كند موضوعي كه به آن پرداخته شده موضوع روز جامعه ي ماست و داستان دقيقاً روي لبه تيغ اختلافات و تضادها حركت مي كند و نمايش به طرز صحيح به اين موضوع پرداخته است چون مي توانست با يك پايان بندي غلط به راحتي به يك نمايش عوامانه تبديل شود ولي با يك شيوه پايان بندي درست و هوشمندانه و طرح درست مسئله تبديل به يك نمايش تامل برانگيز،جالب و دوست داشتني شده است.

هدیه رحمت نژاد

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?