با حضور فاطمه معتمدآریا، دنیا فنی زاده و مرضیه برومند؛
نمایشگاه عروسک‌های مرحوم جواد ذوالفقاری افتتاح شد

نمایشگاه عروسک‌های مرحوم جواد ذوالفقاری افتتاح شدReviewed by مصطفی زبرجد on Aug 23Rating:

هنردستان: نمایشگاه عروسک‌های مرحوم جواد ذوالفقاری با حضور فاطمه معتمدآریا، دنیا فنی زاده و مرضیه برومند افتتاح شد.

به گزارش هنردستان به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک: سه شنبه 2 شهریور ماه دومین روز از این فستیوال پس از پشت سر گذاشتن شادپیمایی از تالار وحدت تا تئاترشهر و همچنین استقبال مخاطبان از اولین روز این رویداد هنری، آغاز شد.

uv,s;d

یکی از بخش‌های مهم این روز برپایی نمایشگاه یاد استاد مرحوم جواد ذوالفقاری بود که وي در سال ۱۳۳۱ در همدان به دنیا آمد، و سال‌ها در حوزه‌ تئاتر عروسکی مشغول نگارش، ترجمه و کارگردانی بود.

از جمله فعالیت‌های وی می‌توان به نمایش‌های علی‌بابا و چهل دزد بغداد، دوستان الماس،‌ بز زنگوله پا، کدو قلقله زن، سیاوش، فرنگیس و خرمشیر اشاره کرد.

ذوالفقاری همواره متون و داستان‌های کهن ایرانی را دستمایه خلق آثار خود قرار می‌داد. وی نمایش بازی پسر و گرگ را در رپرتوار کودک و نوجوان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرا کرد.

این مراسم در لابی تالار اصلی تئاتر شهر با حضور خانواده زنده یاد ذوالفقاری، مرضیه برومند دبیر جشنواره عروسکی، فاطمه معتمد آريا، دنيا فني زاده، زهرا صبري، مهدي شفيعي، اتابك نادري، هما جديكار  و جمعی از هنرمندان تئاتر عروسکی شروع شد .

ابتداي اين برنامه با صحبت شادي پورمحمدي آغاز شد وي درباره اين هنرمند گفت: به دليل اينكه جواد ذوالفقاري خيلي اهل شادي و خوشحالي بودند از شما مي‌خواهم كه اين مراسم را با دست زدن شروع كنيم.

از آقاي ذوالفقاري تشكر مي‌كنم كه در اين شلوغي‌هاي روزمره دوستاني را از اقصي نقاط اين شهر به اينجا رسانده است و ما همواره به ياد همه سال‌هايي كه حضور داشتند خواهيم بود.

وي ادامه داد: ذوالفقاري بنيانگذار مجله سفير بوده كه نكته بسيار مثبتي به حساب مي‌آمد و باعث مي‌شد كه همه در يك جمع عروسكي از اخبارهاي روز خبردار شوند. اين برنامه به همت مريم معيني و فكر زيباي مرضيه برومند تهيه شده است و خوشحال هستيم كه هنوز هم اين ارزش‌ها وجود دارد البته ممكن است كه مجموعه كاملي نباشد اما بيشترين آثار اين عزيز در آن به نمايش گذاشته شده است و خرسنديم كه يادگاري‌هاي خوبي را براي ما به جا گذاشته‌اند.

مرضيه برومند دبير جشنواره نمایش عروسكي تهران بيان كرد: ذوالفقاري را در نمايش عروسكي شناختم تا زمانيكه بود در كنارش بودم و خاطرات زيادي با وي دارم آثارش براي ما ميراث گرانقدري است، تشكر مي‌كنم از همسرش منصوره آذري كه اين آرشيو را در اختيار ما قرار داد تا نمايشگاه بي‌نظيري در اينجا شكل بگيرد.

در ادامه  منصوره آذري كه به همراه پسرش بهنود ذوالفقاري در اين مراسم حضور داشت عنوان كرد: من مي‌دانم كه براي هركدام از اين عروسك‌ها چقدر زحمت كشيده و فكر كرده است و در آخر از همه دوستاني كه در بر پايي اين نمايشگاه تلاش كردند تشكر مي‌كنم.

فاطمه معتمد آريا در خصوص اين مراسم و مرحوم جواد ذوالفقاري گفت: خوشحالم در جمعي هستم كه همه دوستان قديمي و عروسك‌هايي كه با آنها خاطره داريم حضور دارند، ذوالفقاري خودش، روحش و اعتقاداتش را به ما تحميل كرد كه همديگر را دوست داشته و با هم مهربان باشيم.

دنيا فني زاده ديگر مهمان اين نمايشگاه بود كه در ادامه بيان كرد: در اين فضا انسان‌هاي خوب با قلب‌هاي صاف هستند، جواد ذوالفقاري در يك جشني كه براي من گرفت جمله دنيا ديگه مثل تو ندارد را برايم خواند اما من هيچوقت نتوانستم محبت‌هاي او را جبران كنم، اميدوارم كه همه شما ١٢٥ سال زنده باشيد و تئاتر عروسكي را هم زنده نگه داريد.

در بخش پاياني اين مراسم پس از آنكه به همه مهمان‌ها شاخه گل آفتابگرداني داده مي‌شد، دنيا فني‌زاده و منصوره آذري به نمايندگي از همه ربان قرمز را بريدند و نمايشگاه را افتتاح كردند.

گفتني است كه در این نمایشگاه حدود 100 عروسک ماسك كه شامل عروسک‌ها و ماسک‌های نمایش‌های «کدو قلقله زن»، «بز زنگوله پا»، «بازی پسر و گرگ»، «سیاوش و فرنگیس»، «علی بابا و چهل دزد بغداد» و «سمک عیار» به نمایش گذاشته می‌شوند.

عروسک‌ها و ماسک‌های این نمایش‌ها با طراحی هنرمندانی چون ایرج رامین‌فر، علی پاکدست، مریم اقبالی و مرضیه محبوب ساخته شده است و تا پايان جشنواره داير است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?