نمایشگاه کتاب؛ کارناوالی به صرف هات‌داگ!

نمایشگاه کتاب؛ کارناوالی به صرف هات‌داگ!Reviewed by عباس کریمی on May 7Rating:

 photo_2016-05-07_09-26-15         عباس‌کریمی‌عباسی/هنردستان: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سالهاست که برگزار می شود و با فاصله گرفتن از سالهای اولیه آن قدر تغییر ماهیت داده که هویت اصلی و اهداف اولیه آن گم شده است.

به نظر می رسد که در ابتدا اهدافی چون دسترسی آسان و یکباره به کتابهای منتشره در طول سال برای مخاطبان و به ویژه استان های دور از تهران که عمده ناشران کشور را در خود جای داده است هدف اولیه بوده و پس از آن حس نیاز به ترویج کتابخوانی و تبلیغ این ماناترین و مستندترین رسانه جهان باعث شده تا برنامه هایی دیگر در کنار اهداف اولیه برگزرا شود.

photo_2016-05-07_09-25-57

یکی از این برنامه گردهمایی اهالی قلم و ناشران بوده که هرگز انجام نشده و تلاش های خانه کتاب و سرای اهل قلم نیز با وجود برگزاری جلسات متعدد هزینه بر در این زمینه عقیم مانده است چرا که زاویه دید غلطی در برگزرای این نشستها در نمایشگاه کتاب وجود دارد و آن توجه به آدمهاست نه آثار و همین موضوع موجب شده تا ناشران و نویندگان و مترجمان مطرح مطرحتر شده و استعدادهای تازه ناشناس باقی بمانند و این رویکرد امروزه منجر به منزوی شدن نویسندگانی شده که می توانستند آثاری در خور کشور و در شان زبان فارسی را به دنیا صادر کنند.

حقیقت این است که نمایشگاه کتاب کارناوالی است که دیروز نیز بخشی از آن را شاهد بودیم و دست‌افشانی یک گروه موسیقی به سبک دو دستماله در وسط مرکز نمایشگاه بود که از اتفاق، جمعیتی بیشتر از داخل سالن را به خود جذب کرده و مشتاقان کتاب! با تلفن های همراه خود یادگارهای ثابت و متحرک زیادی از این دست افشانی فرهنگی برداشتند.

به نظر می رسد مسئولان نمایشگاه کتاب می خواهند به هر قیمتی شده مردم در نمایشگاه حضور فیزیکی داشته باشند و مهم نیست که چقدر در راستای مطالعه و ترویج کتابخوانی است.

این به معنای در نظر نگرفتن تلاش ها و زحمات یکساله مسئولان مختلف در برپایی بزرگترین رویداد فرهنگی سال نیست اما حیف اسن همه زحمت و هزینه که ماحصل آن خرید کتابهای درسی  – اجباری – و چمن نوردی و هات داگ خوری دسته جمعی است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?