نمایش تولیدات «سینما-خانه» در شیراز

نمایش تولیدات «سینما-خانه» در شیرازReviewed by Khademi on Sep 11Rating:
هنردستان: شیراز- خانه هنر به مناسبت روز ملی سینما بخشی از تولیدات خود را به نمایش گذاشت.

به گزارش هنردستان؛ صبح یکشنبه در برنامه روز سینما و پخش تولیدات خانه هنر پس از یک دقیقه سکوت به یاد و احترام عباس کیارستمی ویدیویی پیرامون فعالیت های سینماتک خانه هنر پخش شد. این درحالیست که به طور معمول سینماتک خانه هنر دارای ۲۳ صندلی است که در کنار آن طرحی را با عنوان «سینما-خانه» در بخش تولید دنبال می کند.

سینما خانه

درحاشیه این برنامه کریم لک زاده، کارگردان فیلم سینمایی «قیچی» که برای فیلم کوتاه «قمارباز» در چندین بخش جشن خانه سینما پارسال جوایزی کسب کرد ؛حرکتهایی که در زمینه فیلم و سینما در شیراز شده را حاصل شجاعت نیروهای حاضر در دولت عنوان کرد و گفت: گاهی در کشور حرکت های حاصل از شجاعت برخی مدیران دولتی در مقایسه با بخش خصوصی ستودنی است.

ساخت فیلم های تک پلان سه دقیقه ای

این فیلمساز سینمای جوان ایران موج داستان نویسی ایران را متاثر از شیراز و چهره های امروزین آن دانست و با اشاره به تئاتر، گفت: درخشش چهره هایی مانند امیر کوهستانی که خاستگاه او از شیراز است باید موجب شود در حوزه فیلم و سینما هم در شیراز موجی شکل بگیرد.

لک زاده بر لزوم زیبایی شناسی در این حوزه تاکید کرد و در عین حال با تصریح اینکه لزوما نیازی به مشابه سازی نیست، افزود: چنانچه آگاهانه کارگاه هایی با هدف تولید در شیراز برگزار شود و اساس آن ساخت فیلم باشد که حتما هم بلند نباشد کارگشاست.

وی خواستار تولید فیلم های سه دقیقه ای تک پلان شد و افزود: باید تولید مانند زنجیره ای مستقل به شیوه ای انجام گیرد که دست کم از شیراز در جشن خانه سینما نمایندگانی داشته باشیم. از این رو تا پای به تولید شجاعانه نگذاریم این چرخه کامل نخواهد شد.

وی با اشاره به نقش پررنگ شیراز در ادبیات کشور، حوزه اقتباس سینمایی از داستان کوتاه های نویسندگان شیراز را مورد اشاره قرار داد و افزود: همواره فیلمسازان آثار کوتاه از داستان کوتاه های نویسندگان شیراز بهره می برند.

وی به آثار ریموند کارور اشاره کرد و با این توضیح که داستان های این نویسنده مطرح دنیا در عین حالی که مینی مال نوشته شده، تصویری و وسوسه کننده برای ساخت فیلم کوتاه است.

شجاعت به سینمای شیراز تزریق شود

لک زاده با این توضیح که شجاعت باید به سینمای شیراز تزریق شود، تصریح کرد: باید آموزش تولید در بخش فیلم و سینما این شهر مورد تاکید قرار گیرد. زیرا تا وقتی که سینمای شیراز مصرف کننده است اتفاقی نمی افتد و باید حتما به آموزش و تولید اندیشید.

وی خواستار تولید شجاعانه سینمایی شد و گفت: مهم نیست که در چه موضوعی فیلم ساخته شود، بلکه این باید مهم باشد که شجاعانه بسازیم.

کارگردان فیلم سینمایی قیچی در پایان با تاکید بر اینکه در نبود آموزش های لازم فقط می شود فیلمسازی را از مسیر فیلمسازی آموخت، با این الگو که تا جای ممکن نباید نتیجه گرا بود، افزود: فیلمسازی تنها جایی است که نباید افق داشت و آینده نگری کرد. زیرا تا وقتی که افقی برای خود ترسیم کنیم دچار توقع و پایان پذیری می شویم.

پایان ساخت«دختری در میان اتاق» و آغاز تولید «کله سرخ»

لک زاده از پایان ساخت فیلم کوتاه «دختری در میان اتاق» خبر داد و اضافه کرد: این فیلم برای نخستین بار در جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور خواهد داشت. همچنین امسال ساخت فیلم بلند «کله سرخ» را آغاز می کنم.

وی، افزود: در فیلم کوتاه «دختری در میان اتاق» که داستانی تخیلی دارد فانتزی در کاراکترها قرار گرفته و کل فیلم به زبان ترکی است و زیرنویس فارسی دارد. این فیلم دارای روایتی غیرکلیشه ای از انسانهایی است که در مرزهای کشور زندگی می کنند.

کارگردان فیلم تازه و بلند «کله سرخ» داستان آنرا بر اساس تخیلی شجاعانه تر نسبت به دیگر کارهای خود دانست و افزود: روایت مردی را در این فیلم داریم که پس از سالها به زادگاه برگشته و وارد جهانی از مردگان می شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?