در آستانه روز بزرگداشت خالق «گلستان»؛
همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شود

همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شودReviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 12Rating:

هنردستان: در آستانه روز بزرگداشت سعدی همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شود.

69851_635960523848561773_m

به گزارش هنردستان به نقل از هنرآنلاین ایران و چین، دو کشور باستانی قاره آسیا با سابقه‌ای طولانی و تاریخ و تمدنی غنی هستند و قدمت دوستی دیرینه و عمیق ایران و چین به بیش از دو هزار سال می‌رسد.

مردم دو کشور همواره با یکدیگر تماس داشته و افراد زیادی از دو ملت با یکدیگر رفت و آمد می‌کردند و با فرهنگ و هنر کشور مقابل آشنا می‌شدند. مردم چین همواره برای سعدی شیرازی و آثارش ارزش فراوانی قائل بوده و هستند و به او احترام می‌گذارند. سعدی نیز به دفعات از چین به زبان تحسین‌آمیزی یاد کرده است. سعدی و کنفوسیوس دو شاعر متفکر از سرزمین ایران و چین هستند که آثارشان برای مردم دو کشور آشناست و از اشعار و آثار این دو حکیم بزرگ برمی‌آید که در مشاهده و بررسی جامعه انسانی از یک پایه و اساس مشترک برخوردار بودند که همان محبت و انسان‌دوستی است.

در آستانه‌ روز بزرگداشت سعدی، به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین، دانشگاه پکن و دانشگاه خه‌بی چین، همایش دو روزه سعدی و کنفوسیوس در روزهای یکشنبه و دوشنبه 29 و 30 فروردین ساعت 16 با حضور سعدی‌‌شناسان و کنفوسیوس‌شناسان ایران و چین در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

سخنرانان و مقالاتی که در این همایش ارائه می‌شوند بدین شرح‌اند: دکتر فتح‌الله مجتبایی: “طبیعت و تربیت از دیدگاه کنفوسیوس و سعدی”، دکتر رضا داوری اردکانی: “شاعر پارسی و حکیم چینی”، دکتر ضیاء موحد: “کنفوسیوس و سعدی: دو پنجره‌ی اخلاقی ـ رفتاری به جهان”، چنگ من لی:”اهمیت عملی اندیشه‌های خیرخواهی سعدی و کنفوسیوس”، بای گوی:”از ترجمه “گلستان” نگاه به پدیده توسعه میان فرهنگی چین و ایران”، شا زونگ پینگ: “مقایسه‌ی اندیشه‌های سعدی و کنفوسیوس”، دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور:”بررسی تطبیقی مکالمات کنفوسیوس با گلستان سعدی”، دکتر مهدی محبتی: “طبیعت انسانی از دیدگاه کنفوسیوس و سعدی”، دکتر محمد دهقانی: “مواجهه‌ی سعدی و کنفوسیوس با دوگانه‌ی سیاست و اخلاق”، دکتر غلامرضا خاکی: “کنفوسیوس و سعدی، اندرزگویان اخلاقی” و کوروش کمالی سروستانی: “با سعدی از شیراز تا پکن”. ورود به این همایش برای علاقه‌مندان آزاد است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?