همراه با هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی
جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی جریان‌ساز است / جواد نوری: باید به دنبال داستان‌های تازه‌ باشیم

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی جریان‌ساز است / جواد نوری: باید به دنبال داستان‌های تازه‌ باشیمReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 19Rating:
تنوری که معتقد است باید به دنبال داستان‌های تازه‌ای برای نمایش‌های آیینی و سنتی باشیم در مورد روند انتخاب نمایشنامه “دو روی روایت نادری” گفت: پیش از این‌ گروه نقاب در قالب نمایش‌های آیینی و سنتی از تاریخ دوره قاجار در چند نمایش استفاده کرده بود، پس به این فکر افتادیم که به ادوار دیگر تاریخ ایران نیز بپردازیم. با مطالعه هم‌زمان تاریخ و نمایش‌هایی که به آنها پرداخته بود به دوره افشاریان رسیدیم.این تهیه‌کننده و کارگردان تئاتر که معتقد است حق مطلب در این دوره تاریخی لااقل در هنر نمایش ادا نشده است تاکید کرد: انتخاب ما در ابتدا بر این اساس بود که از این دوره کمتر برای خلق آثار دراماتیک استفاده شده بود و دوم اینکه ما با اثر در خوری نیز که به این دوره بپردازد برخورد نکردیم. کوتاه بودن دوره حکومت نادرشاه افشار باعث می‌شود که تغییرات قابل مطالعه‌ای در این دوره به لحاظ فرهنگ، معماری و حتی پوشش موجود نباشد و چون خواست من اجرای نمایش در قالب فرهنگی مختص آن دوره بود می‌بایست اواخر دوره صفویه و اوایل دوره زندیه را هم پژوهش می‌کردیم که این امر در یک دوره پژوهشی انجام پذیرفت.

کارگردان نمایش “سمنو” که در روند تجربه‌های پیشین گروه، رو حوضی را یکی از تکنیک‌های قالب در اجرای نمایش “دو روی روایت نادری” دانست افزود: میزانسن و فکر من در اجرا از تمام داشته‌های نمایش ایرانی‌ست ما در این نمایش از پرده خوانی، نقالی، شاهنامه‌خوانی و تعزیه با پرداخت به صحنه‌های حماسی و نقش پوشی و تخت حوضی که در ادامه تجربیات گذشته گروه است استفاده کرده‌ایم.

وی در خصوص اجرای عمومی نمایش “دو روی روایت نادری” و در پاسخ به این سوال که چرا وقتی گروه‌تان هنوز نتوانسته نمایش “بوقلمون” که جزء برگزیدگان دوره پیش جشنواره تئاتر فجر بود را به سرانجامی برساند! مشغول تولید اثری دیگر شده‌اید؟ پاسخ داد: من تهیه‌کننده آن کار بودم، بوقلمون نوشته و کار خیرالله تقیانی‌پور با دریافت هفت تندیس از جشنواره فجر برگزیده آن جشنواره شد! و طبق روال باید در برنامه اجراهای سال 94 مجموعه تئاتر شهر قرار می گرفت از این رو و بخاطر شکل و شیوه اجرایی و ضرورت‌های آن در میزانسن، مطلوب ما سالن چهارسو بود.  اما این به سرانجام نرسیدن بازسازی تئاتر شهر و عدم برنامه‌ریزی درست باعث این مشکل شده است.

کارگردان نمایش “پری” تاکید کرد: با وجود مساعدت اداره کل هنرهای نمایشی در معرفی اثر به عنوان نمایش برگزیده جشنواره تئاتر فجر به مجموعه تئاترشهر، هنوز جواب درستی برای اجرا دریافت نکرده‌ایم. اما در خصوص نمایش “دو روی روایت نادری” باید بگویم ما پیش از برگزاری جشنواره هماهنگی‌های لازم جهت اجرای این نمایش در تالار سنگلج را انجام داده‌ایم و به توافق‌های لازم جهت اجرای بلافاصله بعد از جشنواره در این سالن رسیده‌ایم.

جواد نوری در ادامه جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را جریان ساز خواند و گفت: جشنواره آیینی و سنتی علیرغم فشارهای زیاد از بی توجهی‌ها همچنان راست قامت بر پای خود ایستاده و ضمن حفظ شان و همه داشته‌هایش استعدادهای جوان را هم به کار گرفته است. اما اگر جشنواره آیینی سنتی می‌خواهد جریان سازی‌اش را حفظ کند باید با یک برنامه مدون و نظم بهتری اجرا شود در ثانی باید به فکر اجرای عمومی آثار برگزیده‌اش باشد نظر به اینکه یک تالار قاب صحنه‌ای پاسخگوی عمده‌ی نیازهای نمایش‌های آیینی و سنتی نیست در اکثر شیوه‌های نمایش ایرانی اجراها دو سویه، سه سویه، یا چهار سویه طراحی می‌شوند که به هیچ وجه در یک سالن قاب صحنه‌ای آن نیازها تامین نمی‌شود. خواهشم از مسئولین دفتر تئاتر ایرانی این است که پشت تولیداتش بایستد و سنت محکوم بودن به اجرا تنها در شکل قاب صحنه‌ای را بشکنند.

نمایش “دو روی روایت نادری” نوشته خیرالله تقیانی پور و به کارگردانی جواد نوری در دو نوبت 17:30 و 19:30 در تماشاخانه سنگلج در نهم شهریورماه و در بخش میهمان هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی روی صحنه  می‌رود.

در این نمایش جواد پورزند، وحید نفر، مه‌لقا باقری، سامان دارابی، بهنام شرفی، محمد هادی عطایی، حسین شفیعی، الهه شه‌پرست، سهیلا جوادی، محمد شکری، مهدی پناهی، میلاد ابراهیمی بازی می‌کنند و طراح صحنه و لباس به عهده داریوش پیرو است و علیرضا نوری دستیاری کارگردان و برنامه ریزی نمایش را انجام می دهد.

گفتنی است هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی از 4 تا 10 شهریور ماه 1394 به ریاست علی نصیریان و دبیری داوود فتحعلی بیگی در تهران برگزار می شود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

7 + شانزده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?