رئیس انجمن توسعه خدمات گردشگری سلامت ایران گفت: هندوستان تمام مراکز گردشگری ایران را قبضه کرده است بیماران به جای آمدن به ایران به هند می روند.

به گزارش خبرنگار هنردستان، نشست هماهنگی و تبادل نظر با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تشکل های گردشگری در خصوص حمایت از طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه عصر روز یازدهم مهرماه در هتل باباطاهر تهران برگزار شد.

جهانگیری رئیس انجمن توسعه خدمات گردشگری سلامت ایران گفت: پایه و بنیاد گردشگری به صورت خاص بخش خصوصی است و شاید بیش از ۹۰ درصد متکی به بخش خصوصی است. وزارتخانه شدن و یا هر عنوان دیگر نباید باعث شود که این سازمان اینقدر بزرگ باشد که بخش خصوصی متحمل زحمت برای گذر از آن شود.

وی گفت: هندوستان تمام گردشگری سلامت ما را قبضه کرده است. کشورهایی مانند عمان و آذربایجان تا پیش از این راحت بیمار به ایران می آوردند ولی الان رقبای ما به راحتی آنها را جذب کرده اند و ما برای گرفتن مجوز راه طولانی را باید طی کنیم.

جهانگیری ادامه داد: ببینید در مشهد چه اتفاقی برای صنعت گردشگری سلامت افتاده است. ما زمانی بیماران زیادی داشتیم . از محل گردشگری سلامت در سال ۹۴ بیش از یک میلیارد دلار درآمد داشتیم ولی الان درآمدمان رو به کاهش است. اکنون هتل بیمارستانهای کشورمان هم رو به تعطیلی است.

خدادادی رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به جهانگیری گفت: در گردشگری سلامت اگر چه می توانیم بازار خوبی داشته باشیم اما به دلیل برخی از رفتارهای نسنجیده این بازار را از دست داده ایم.

وی گفت: پزشکان دریکی از مناطق راننده استخدام کرده بودند و آنها لب مرز بیماران را برای معالجه پیش این پزشکان می آوردند. این اتفاق تا جایی پیش رفت که دیگر کسی به ایران نیامد. از راننده تاکسی گرفته تا دکتر و حتی بیمارستانها در این اتفاق دخیل بودند. ما فکر کردیم که بابی باز شده است اما به تاراج رفت.

خدادادی تصریح کرد: چابکسازی به عهده ما است اما فرهنگسازی را شما باید انجام دهید چون باید فرهنگ گردشگری را هم باید در کشور جا بیاندازیم.