مد و لباس - هنردستان Back to Top

برپایی نمایشگاه مد و لباس فرا همراه با جشن امضای "فرهنگنامه تصویری مد"

منتشر شده در دوشنبه, 14 مرداد 1398 12:09 چاپ

به گزارش هنردستان نمایشگاه مد و لباس فرا طی روزهای 16، 17 و 18 مرداد با میزبانی تالار دانیال شهرک غرب برپا می‌شود.

در این رویداد که با مجوز بنیاد ملی مد و لباس برپا می‌شود، آثاری از 70 طراح لباس در معرض نمایش قرار می‌گیرد و حضور برای علاقه‌مندان جهت بازدید از آثار این نمایشگاه رایگان است.

ادامه مطلب...

همگام با ایرانیان خاص‌پوش در طول تاریخ

منتشر شده در دوشنبه, 14 مرداد 1398 12:08 چاپ

به گزارش هنردستان لباس درست مثل زبان می‌ماند و این یعنی یک رابطه مستقیم با مردم. ما در زبان‌شناسی اصلی داریم به نام باروئینگ، یعنی قرض دادن. ما چنین چیزی را در پوشش هم می‌بینیم؛ چنان‌که در تاریخ مشاهده می‌شود که مثلاً پوشش هخامنشیان تا حد زیادی تحت تأثیر پوشش بین‌النهرینی‌ها است.

اکنون با قاطعیت نمی‌توان گفت که هخامنشیان، ازنظر پوشش، برای مثال روی یونانی‌ها تأثیری جدی گذاشته‌اند یا نه، اما بی‌تأثیر هم نمی‌توانسته‌اند باشند. البته تبادلات دو یا چند سویه بوده و برای مثال هخامنشیان، ازنظر پوشش، به‌شدت تحت تأثیر مادها نیز بوده‌اند. همچنین وقتی‌که امپراتوری خود را تشکیل دادند، دیگر تنها صحبت از فرهنگ ماد و پارس نیست و کشورها و مناطق دیگر هم در این امپراتوری جا گرفتند و طبعاً از عناصر مختلف آن، ازجمله پوشش گروه غالب هم، متأثر شده‌اند.

ادامه مطلب...

فوژان امیری: جواهرسازی معاصر جایی در میان بازار و گالری‌‌ها گم شده است

منتشر شده در پنج شنبه, 20 تیر 1398 18:11 چاپ

به گزارش هنردستان فوژان امیری طراح و سازنده زیورآلات مفهومی و فعال در حوزه جواهرسازی معاصر است.

او فعالیت حرفه‌ای در زمینه ساخت زیورآلات را از سال 1386 و از طریق کلاس‌های آموزشی وزارت صنایع و معادن شروع کرد. امیری از سال 1390 که رشته دانشگاهی طلا و جواهرسازی راه‌اندازی شد، با ثبت‌نام در کلاس‌های طراحی زیورآلات فعالیت خود را به شکل حرفه‌ای در این حوزه آغاز کرد.

ادامه مطلب...

لباس‌های سنتی ایران و افغان راهی کانادا شدند

منتشر شده در پنج شنبه, 20 تیر 1398 18:09 چاپ

به گزارش هنردستان همواره زمینه‌های توسعه روابط فرهنگی، شناسایی ارزش‌ها و اشتراکات و نیز معرفی میراث‌ و دیگر ارزش‌های مشترک فرهنگی میان ایران و افغانستان وجود داشته و در این میان، سبک پوشش یکی از مهم‌ترین جلوه‌گاه‌های این اشتراکات است.

معرفی لباس‌های سنتی ایران و افغان در فستیوال راه ابریشم ونکوور کانادا از مهم‌ترین اخبار حوزه مد و لباس طی هفته گذشته بود که بدون شک تداوم این رویدادها می‌تواند در معرفی و ترویج هویت فرهنگ مدار ایران و دیگر کشورهای منطقه اثرگذار باشد.

ادامه مطلب...

برنامه‌ریزی برای تولید انبوه آثار برگزیده مسابقه مد و لباس "از ایده تا اجرا"

منتشر شده در شنبه, 11 اسفند 1397 14:37 چاپ

به گزارش هنردستان مریم افغان و مسئول امور طراحان بنیاد ملی مد و لباس درباره جایگاه و اهمیت مسابقات زنده "از ایده تا اجرا" در حوزه مد و لباس به خبرنگار هنرآنلاین گفت: در هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، این بخش با اعلام آمادگی بالغ‌بر 100 گروه سه‌نفره از سراسر کشور همراه شد و خوشبختانه نتایج بسیار خوبی نیز به دنبال داشت.

افغان با اشاره به وجود استعدادهای بسیار در زمینه طراحی لباس اذعان داشت: انتخاب 20 گروه از میان 100 گروه کار دشواری بود چرا که اغلب فعالان عرصه مد و لباس دارای ظرفیت‌های بسیاری برای حضور در چنین عرصه‌ای هستند اما در نهایت لازم بود که به حضور 10 گروه از تهران و 10 گروه از دیگر استان‌ها اکتفا کنیم.

ادامه مطلب...

صفحه1 از78