به گزارش هنردستان: گسترش ارزش‌های اخلاقی و انسانی همواره از مهمترین اهداف و رویکردهای انقلاب‌های فرهنگی بوده و در بیشتر موارد دستاوردهای مطلوبی را به ارمغان آورده است.

انقلاب فرهنگی در ایران تحت صدور فرمان امام خمینی (ره) همواره در زمره مبانی فکری و نظری تمام مدیرانی بوده است که در سال‌های پس از انقلاب بر مسند مدیریت نشسته‌اند و پر واضح بوده که ارائه الگو و سبک‌های برخاسته از ارزش‌های آرمانی در مسیر تحول سبک زندگی آحاد جامعه را مورد هدف قرار داده است.

موضوع مد، پوشش، حجاب و سبک زندگی همواره از کلیدواژگان تحولات فرهنگی در سایه اندیشه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ گفتمانی که بر آن است تا با دوری جستن از فرهنگ بیگانه، در راستای حفظ و احیای فرهنگ و تمدن غنی اسلامی و ایرانی گام بردارد.

حال در آستانه بیست و نهمین سالروز ارتحال رهبر انقلاب اسلامی ایران، با نگاهی به صحیفه امام خمینی (ره) دیگر بار بر انقلاب فرهنگی و سبک زندگی در اندیشه امام خمینی (ره) مروری داشته و مقولاتی همچون لزوم تفسیر آزادی و حفظ استقلال انسانی در اندیشه امام را مورد بازنگری قرار می‌دهیم:

صحیفه امام، ج21، ص 417: از جوانان، دختران و پسران، می‌خواهم که استقلال و آزادی و ارزش‌های انسانی را، ولو با تحمل زحمت و رنج، فدای تجملات و عشرت‌ها و بی‌بند و باری‌ها و حضور در مراکز فحشا که از طرف غرب و عمال بی‌وطن به شما عرضه می‌شود، نکنند.

صحیفه امام، ج5، ص 294: در اسلام زن باید حجاب داشته باشد، ولی لازم نیست که چادر باشد. بلکه زن می‌تواند هر لباسی را که حجابش را به وجود آورد اختیار کند.

صحیفه امام، ج19، ص 185:باید توجه داشته باشید که حجابی که اسلام قرار داده است، برای حفظ آن ارزش‌های شماست. هر چه را که خدا دستور فرموده است –چه برای زن و چه برای مرد- برای این است که، آن ارزش‌های واقعی که این ها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه‌های شیطانی با دست های فاسد استعمار و عمال استعمار پایمال می‌شدند. این‌ها ، این ارزش‌ها زنده بشود.

صحیفه امام، ج5، ص 541: حجاب‌ به معنای متداول میان ما، که اسمش حجاب‌ اسلامی ‌است، با آزادی مخالفتی ندارد؛ اسلام با آنچه خلاف عفت است‌ مخالفت دارد. و ما آنان را دعوت می‌‌کنیم که به حجاب‌ اسلامی‌ رو آورند. و زنان شجاع ما دیگر از بلاهایی که غرب به عنوان تمدن به‌ سرشان آورده است به ستوه آمده‌‌اند و به اسلام پناهنده شده‌ اند. 

صحیفه امام، ج21، ص 328: احتمالاً قضیه مبارزه با حجاب زنان مسلمان در فضای آموزشی، حرکتی انحرافی برای کمرنگ کردن جلوه عظیم دفاع جهان اسلام از رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - است. گرچه خود این واقعه هم از دردهایی است که ملت‌های اسلامی گرفتار آن شده‌اند که چگونه در دنیای به اصطلاح آزاد، الزام زنان و دختران مسلمان به رفع حجاب عین دموکراسی است و فقط ما که گفته‌ایم کسی که به پیغمبر اسلام - صلی الله علیه و آله و سلم - توهین کند و اجماع فقهای مسلمین فتوا به اعدام آن می‌دهند، خلاف آزادی است! راستی چرا دنیا در برابر کسی که اجازه ندهد تا دختران مسلمان به دلخواه خود با پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها درس بخوانند یا تدریس کنند، ساکت نشسته است؟ جز این است که تفسیر و تأویل آزادی و استفاده از آن در اختیار کسانی است که با اساس آزادی مقدس مخالفند؟ امروز خداوند ما را مسئول کرده است، نباید غفلت نمود. امروز با جمود و سکون و سکوت باید مبارزه کرد و شور و حال حرکت انقلاب را پا برجا داشت.