رئیس بسیج هنرمندان در گفتگوی اختصاصی با هنردستان:
هنرمندان شناسایی شده در لیست بنیاد شهید و استانها نبوده اند/جعل در افزایش شهدا وجود ندارد

هنرمندان شناسایی شده در لیست بنیاد شهید و استانها نبوده اند/جعل در افزایش شهدا وجود نداردReviewed by مصطفی زبرجد on Jan 11Rating:

هنردستان: برکات شروع شدن کنگره ها این است که افرادی شناسایی می شوند که نه در لیست بنیاد شهید بوده اند نه در لیست استانها. این را باید مغتنم شمرد که سبب شد ما به دنبال فهرست جدیدتری باشیم.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ غلامرضا منتظری رئیس سازمان بسیج هنرمندان در آستانه برگزاری کنگره ملی 2000 شهید هنرمند در خصوص چرایی برگزار نشدن کنگره ای با گذشت این همه سال از دفاع مقدس گفت: از ایده برگزاری کنگره شهدا حدود یک سال می گذرد، ایده بعد ازشکل گرفتن در ذهن تا عملی شدنش مدت زمانی طول می کشد و نمی توان کسی را متهم کرد اما اینکه باید زودتر از این می ‏پرداختیم شکی در آن نیست ولی باید این حسن آغاز را به فال نیک گرفت.

وی در خصوص چگونگی برگزاری کنگره ملی 2000 شهید هنرمند اظهار کرد: برگزاری کنگره ملی یک سری مقدمات داشت که باید فراهم می شد. با نهادها و سازمانهای مختلف گفت و گو کردیم چون در یک کنگره ملی باید از ظرفیت همه نهادها و سازمان های توانمند استفاده شود تا بتوانیم یک اجلاسیه فاخر، باشکوه و تاثیر گذار داشته باشیم. در نهایت بحث و تبادل نظر فراوانی شکل گرفت و قرار شد ما در آستانه دهه مبارک فجر این کار را انجام دهیم. از سوی دیگر برگزاری در دهه فجر به دلیل جشنواره های متعددی که در آن وجود دارد تقارن زمانی به وجود می آید و یکی فدای دیگری خواهد شد بنابراین به استقبال دهه فجر می رویم که ورودمان به بهار انقلاب یک ورود معنوی و آکنده از عطر معنوی شهدای عزیز باشد.

منتظری در خصوص این که شهدایی جامانده یا شناسایی نشده است اظهار کرد: نقطه اتکای ما استانها هستند و طی مکاتبه ای از استانها خواستیم هنرمندان شهید را معرفی کنند. بانک اطلاعاتی که بنیاد شهید داشته مورد استفاده قرار گرفته ولی الان که این کنگره ها شروع شده برکاتش این است که افرادی شناسایی می شوند که نه در لیست بنیاد شهید بوده اند نه در لیست استانها. این را باید مغتنم شمرد که سبب شد ما به دنبال فهرست جدیدتری باشیم.

وی در خصوص بانک اطلاعاتی شهدا بیان کرد: به آینده خوش بین هستم و تا پایان سال 95 بانک اطلاعات جامع را فراهم می کنیم. هر بانک اطلاعاتی از یک نواقص و کاستی برخوردار خواهد بود اما می تواند به عنوان یک مرجع برای پژوهش های مرتبط مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس بسیج هنرمندان درباره جعل در خصوص شهدا و اطلاعات آنها با توجه به افزایش این عزیزان در بنیاد شهید و استانها گفت: من تا کنون در این زمینه با جعل برخورد نکردم. سطح شهدای هنرمند به جهت تخصص هنری که دارند متفاوت است اما همه شهید هستند و در این هیچ شکی نداریم.

وی افزود: برخی افراد اصلا نمی خواستند دیده شوند حتی نیامدند اثرشان را ارائه دهند چرا که می خواستند حتی در زمان جنگ هم شناخته شده نباشند، برای دلشان می سرودند و می نوشتند و ما از طریق دوستانشان مطلع می شدیم که این شهید اهل شعر است و در سنگر برایشان شعر می خواند و اشعارش را دیده اند.

منتظری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که خانواده شهدایی که به دنبال مطرح شدن نبوده اند آیا مانع معرفی و مطرح کردن شهدای خود و اطلاعاتشان بوده اند یا نه اظهار کرد: خانواده شهید و جامعه هر کدام وظیفه ای دارند. جامعه وظیفه اش این است که از این خانواده تجلیل و تکریم کند. اعتقاد من این است که شهید مانند یک پرچم است که باید پیوسته بر آسمان اندیشه هر ایرانی مدام به اهتزاز در آید. حالا خانواده شهید هم اگر تمایل نداشته باشد وظیفه اخلاقی ماست که تکریم و تجلیل را انجام دهیم اما از سوی خانواده های شهدا تا جایی که من شاهد بودم آنها تشکر می کنند ولی مخالفتی مبنی بر اجتناب شاهد نبوده ام چون آنها نیازی نداشته و این ما هستیم که نیاز به حضور معنوی مجموعه ها و خانواده ها داریم. این عزیزان گنجینه های مختلفی را در دل دارند که اگر ملاقات با آنها شکل نگیرد ظهور و بروز پیدا نمی کند.

وی در ادامه با ذکر خاطره ای از خانواده شهدا افزود: من به ملاقات خانواده شهیدی در کرمان رفتم. از مادر او خاطره ای خواستم و ایشان گفتند خاطره ای ندارم. پسر ارشد ایشان به مادر خود گفت اجازه می دهید خوابت را برای ایشان تعریف کنم؟ گفت بگو مادر. پسر ایشان اشاره کرد به اینکه مادر شهید شهیدش را یک شب در خواب می بیند که به او می گوید مادر دو نکته می خواهم به تو بگویم. اول اینکه به شفاعتت سخت نیازمندم. و دوم، اینجا اجناس خیلی قیمتش بالاست. اگر پول ندارید اینجا به شما سخت می گذرد. می خواهد بگوید برای سفر باید ره توشه داشت. به راحتی نمیشود از اینجا رد شد. بنابراین باید سراغشان رفت و از آنها خواست. شهدا و خانواده هایشان کرامت دارند و این ما هستیم که باید سراغشان برویم.

رئیس بسیج هنرمندان در خصوص تاثیر کنگره شهدا در ادامه راه جامعه اسلامی عنوان کرد: زندگی هر شهید دفتر معرفت است که به لیاقت و هوشمندی ما بر می گردد که تا چه اندازه می توانیم از این گلبرگ معرفت ره توشه بگیریم. اولین نتیجه اش این است که فضای جامعه را معنوی می کند. متاسفانه در زندگی مادی در حال غرق شدن هستیم. نام و یاد شهدا و طرح سبک زندگی شهدا غبار غفلت را از اندیشه و دل انسان کنار می زند و غفلت زداست و به انسان بصیرت و آگاهی می دهد. زندگی هنرمندان ما را معنوی تر می کند و اندیشه آنها با معنویت بیشتر گره می خورد. همین که بدانند شهیدی از جنس و سنخ خودشان اینگونه بوده است بالطبع در زندگی آنان آثار وضعی خودش را خواهد داشت.

منتظری گفت: وقتی خدا نعمتی می دهد باید شاکر باشیم. این کنگره ها و یادواره ها نشانه قدر شناسی ماست یعنی به شهدا می گوییم شما که تمام وجودتان را برای حفظ کشور گذاشته اید پس ارزشتان را می دانیم و بی تفاوت نیستیم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بیست + 9 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?