هیئت انتخاب بخش فیلمنامه «جشنواره خورشید» معرفی شدند

هیئت انتخاب بخش فیلمنامه «جشنواره خورشید» معرفی شدندReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 11Rating:
اعضای هیئت انتخاب بخش مسابقه فیلمنامه پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید، معرفی شدند.
به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره فیلم مستقل خورشید؛ محمدرضا اصلانی، هدی سیاه تیری و ستاره سماوی، به عنوان اعضای هیئت انتخاب بخش مسابقه فیلمنامه این جشنواره، آثار راه یافته به این بخش را معرفی خواهند نمود.
محمدرضا اصلانی
محمدرضا اصلانی، نویسنده، شاعر، کارگردان و مستندساز پیشکسوت ایرانی، متولد سال 1322 در رشت و فارغ‌التحصیل هنر و نقاشی از دانشکده هنرهای تزئینی است. وی دوره آموزش فیلمسازی را در وزارت فرهنگ و هنر گذرانده است.
جامعه هنری ایران در ابتدا محمدرضا اصلانی را با اشعارش شناخت. او از شاعران فعال و مطرح موج نوی دهه چهل بود که اشعارش امیدی در میان هواداران شعر مدرن برانگیخته بود. اصلانی از جمله کسانی بود که بعدها بیانیه شعر حجم- شکل به‌سامان‌ رسیده موج نو را امضا کرد.
اصلانی فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را از سال 1346 و با ساخت فیلم مستند جام حسنلو آغاز کرد و سپس آثاری چون «بد بده»، «با اجازه»، «چنین کنند حکایت»، «تاری خانه»، «فهرج»، «مش اسماعیل»، «ابوریحان بیرونی»، «میراث شیشه»، «جیغ» و «دل جهان» را جلوی دوربین برد.
وی مستندسازی ا‌ست که در دهه چهل شاعرانگی را به سینمای مستند ایران افزود.
در بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر، فیلم «خاطرات یک هفتاد و پنج ساله» او، سیمرغ بلورین ویژه داوران در بخش چشم واقعیت این جشنواره را دریافت کرد.
محمدرضا اصلانی مدیر هنری پنجمین جشنواره فیلم مستقل خورشید است.

هدی سیاه تیری

هدی سیاه تیری متولد ۱۳۶۳ در شیراز است. وی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته سینما از دانشگاه سوره تهران در سال ۱۳۸۶ به پایان رساند و اولین فیلم کوتاه خود، «من بر پهنه صحرا مرده بودم» را در همان سال ساخت. او علاوه بر فعالیت حرفه‌ای در حوزه سینما، از سال ۱۳۸۴ نیز به عنوان بازیگر در تئاتر و سینما فعالیت می‌کند. فیلم‌های کوتاه «قدم زدن در حاشیه تاریک روز» و «دنیای بیرونی من» از جمله آثاری هستند که سیاه تیری در طی این سال‌ها در ایران کارگردانی کرده است. وی از سال ۲۰۱۳ به اروپا رفت و کارشناسی ارشد خود را در حوزه سینمای مستند خلاق در مدرسه فیلمسازی داکنومدز (متعلق به اتحادیه اروپا) به پایان رساند. طی این دوره فیلمسازی، سیاه تیری آثار تجربی متفاوتی را کارگردانی کرده است؛ از جمله این آثار اوریانا محصول کشور پرتغال؛ رقصیدن شبیه یک درخت یخ زده تولید مجارستان؛ بروکسل منفی یک – نیمه ابری محصول بلژیک؛ و درخت‌ها ایستاده می‌میرند محصول کشور فرانسه است.

ستاره سماوی
ستاره سماوی متولد 1360 و اهل هرمزگان است. او سال 1380 دوره یکساله انجمن سینمای جوانان را در بندرعباس به اتمام رسانده و دو سال بعد برای تحصیل در رشته کارگردانی به دانشگاه سوره تهران آمد و نیز نزد محمدرضا اصلانی دوره دوساله فیلمسازی را گذراند. وی همزمان با تحصیل چند فیلم کوتاه ساخت و در چند فیلم بلند همچون «آتش سبز» منشی صحنه بود. وی در سال 1388 به کشور اردن سفر کرد تا در رشته‌های تهیه‌کنندگی و تدوین ادامه تحصیل دهد. پس از پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد، با کارگردانانی همچون کاترین بیگلو، به عنوان دستیار لباس و تولید، همکاری داشته است. او اکنون ساکن تهران است و در زمینه تولید فیلم‌های صنعتی و تیزر فعالیت دارد.
گفتنی است؛ این هیئت انتخاب قرار است از میان 55 فیلمنامه رسیده به دبیرخانه، آثار راه‌یافته به بخش مسابقه فیلمنامه این جشنواره را معرفی نمایند.
لازم به یادآوری است که پنجمین جشنواره فیلم مستقل خورشید با تأکید بر ضرورت گسترش تولید آثار ارزشمند تجربی و خلاق و نیز با توجه به اهمیت حمایت از تولید آثار برگزیدگان جشنواره، در این دوره بخش ویژه‌ای را به مسابقه فیلمنامه آثار کوتاه تجربی اختصاص داده است و جایزه خود را در این بخش به بهترین فیلمنامه با رویکردی خلاق، تجربه‌گرا، نوگرا، پیشرو و هنری اهدا می‌نماید.
«پنجمین جشنواره فیلم مستقل خورشید» به عنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربه‌گرا در کشور به همت پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل و دبیری مهدی یارمحمدی، دی ماه سال جاری در تهران برگزار می شود.
۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

4 × دو =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?