27 آذرماه در آرت سنتر؛
«هیچ» بزرگ رونمایی شد

«هیچ» بزرگ رونمایی شدReviewed by آزیتا لاجوردی on Dec 19Rating:

هنردستان: رئیس سازمان ملل در ایران گفت: با توجه به اینکه این روزها در اطراف ما اتفاقات ناخوشایندی در حال وقوع است، ولی هنر،عشق و زندگی رابه همه ما هدیه می‌کند و باعث می‌شود تلخی که این روزها سراسر جهان را فراگرفته است، کمتر شده و ایام خوبی را برایمان رقم بزند.

328378_218

به گزارش هنردستان مراسم رونمایی از بزرگترین مجسمه پرویز تناولی به همراه افتتاح نمایشگاه پیشکسوتان هنرهای تجسمی با حضور علی مرادخانی (معاون هنری وزارت ارشاد)، محمد هادی ایازی (معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران)،  گری لوئیس (رئیس سازمان ملل در ایران)، مجید ملانوروزی (رئیس مرکز هنرهای تجسمی)، نصرالله افجه‌ای، علی اکبر صادقی، امیرصادق طهرانی، مسعود فروتن، علی زند وکیلی، علی اتحاد، وحید ملک و جمعی از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی و سینما عصر روز گذشته (27 آذرماه) در آرت سنتر برگزار شد.

مرادخانی در این مراسم گفت: امشب شب فوق العاده‌ای برای عرصه هنرهای تجسمی در تهران است چراکه شاهد افتتاحیه چندین نمایشگاه در گالری‌های مختلف تهران هستیم و این امر موجب شده تا آخرین روزهای پاییز برایمان دلچسب تر از گذشته باشد.

 مرادخانی افزود: اخیرا موزه هنرهای معاصر تهران چند نمایشگاه بسیار مهم برگزار کرده و امیدوارم به صورت تخصصی برنامه‌های بیشتری در عرصه هنرهای تجسمی داشته باشیم.

سپس گری لوئیس (رئیس سازمان ملل در تهران) به زبان فارسی گفت: من و همسرم بسیار خوشحال هستیم که در جمع شما حضور داریم. خوشحالم که امشب در مراسم رونمایی اثری از  استاد تناولی حضور دارم و این را به عنوان دنباله‌ای از هنر اصیل ایرانی می‌بینم.

وی ادامه داد: 2 سال و نیم است که در ایرانم و با فرهنگ عمیق ایران از ایلامی تا هخامنشی در طی این مدت آشنا شدم، اخیرا به شهر کاشان رفتم و یک قطعه سرامیکی بسیار قدیمی از تپه‌های سیلک دیدم و امشب درادامه آن بازدید، فرهنگ و سنت غنی ایران را در این مجموعه می‌بینم.

رئیس سازمان ملل درایران بیان کرد: با توجه به اینکه این روزها در اطراف ما اتفاقات ناخوشایندی در حال وقوع است، ولی هنر،عشق و زندگی رابه همه ما هدیه می‌کند و باعث می‌شود تلخی که این روزها سراسر جهان را فراگرفته است، کمتر شده و ایام خوبی را  برایمان رقم بزند.

در ادامه این مراسم از بزرگترین مجسمه “هیچ” پرویز تناولی رونمایی شد. این اثر یکی از آثار پرویز تناولی است که در دو شهر بوستون آمریکا و لندن به نمایش درآمده است و پس از تلاش وحید ملک برای نخستین بار در مجموعه آرت سنتر ایران نیز  به نمایش گذاشته شد.

درکنار مراسم رونمایی از مجسمه “هیچ” پرویز تناولی نمایشگاهی از آثار هنرمندان پیشکسوت با عنوان نمایشگاه “پیشکسوتان هنرهای تجسمی” نیز افتتاح شد.

نصراله افجه‌ای (هنرمند خوشنویس) که یکی از تابلوهایش به صورت مشترک با امیرصادق طهرانی برای اولین بار در این نمایشگاه به نمایش درآمده؛ نیز گفت: ایده اصلی این کار را آقای طهرانی مطرح کردند و مانند یک پدر و پسر با هم بر سر این پروژه کار کردیم. فکر می‌کنم کار خوبی بود، مهم این است که چگونه بتوانیم این دو تفکر را باهم هماهنگ کنیم. خوشبختانه دراین کار ما به خوبی این راه را با هم تا پایان رفتیم و امشب نیز از این اثر رونمایی شد.

این هنرمند پیشکسوت عرصه خوشنویسی بیان کرد: تجربه کردن همیشه خوب است و باید از آن پند گرفت و بهتر از این که هست کار کرد. این کار را باید همه هنرمندان انجام دهند، چراکه  به تنهایی کار کردن اثر بخش نیست و باید فکرها با هم یکی شود تا اثر خوبی ارائه شود.

وی افزود: بسیار خوشحال می‌شوم که آثارم نقد شود، چراکه وقتی اثر شما نقد می‌شود، نشان از این دارد که اثرتان دیده شده که می‌توان آن را نقد کرد. در این کار من باید هم جهت کار خودم را حفظ می‌کردم و هم دیدگاه طرف مقابلم آقای طهرانی را. اگر به تنهایی می‌خواستم کار کنم، شاید این ترکیب‌بندی را انجام نمی‌دادم، اما با نگاهی که به این اثر داشتیم، سعی کردیم به یک ترکیب بندی هماهنگ برسیم تا این اتفاقات همگن با هم باشند.

امیرصادق تهرانی (دیگر هنرمند خوشنویس) که اثر “شاخه‌ها” را به همراه استاد افجه‌ای کار کرده، درباره اثر مشترک خود و نصرالله افجه‌ای گفت: جرقه اولیه این اتفاق، پیشنهاد یکی از دوستان بود که یک کار مشترک با هنرمندان پیشکسوت داشته باشیم. کانسپت اصلی کار به ذهنم رسید و فکر کردم همین که بتوانم با یک استاد پیشکسوت کار مشترکی داشته باشم، اتفاق خوبی است. ابتدا فکر نمی‌کردم آقای افجه‌ای به راحتی بپذیرد، اما در اولین گفت‌وگو کاملا موافق بودند. وقتی تاریخ هنر را بررسی می‌کردم، متوجه شدم در مقطعی دو گرافیست آمریکایی و ژاپنی یک کار مشترک انجام داده‌اند، اما موارد مشابه دیگری ندیدم.

وی  همچنین درباره انتخاب عنوان “شاخه‌ها و ریشه‌ها” برای این اثر، توضیح داد: پیشکسوتان، نقش ریشه را در هنرهای تجسمی دارند و نسل بعد، در حکم شاخ و برگ است. ما در این اثر نقاشی‌خط از المان‌های خوشنویسی استفاده کرده‌ایم. من برای این‌که کارم به کار آقای افجه‌ای نزدیک باشد، تکنیک خودم را تغییر دادم و با ایشان هماهنگ شدم.

مجید ملانوروزی (مدیر موزه هنرهای معاصر تهران) نیز طی سخنانی گفت: در این یک دهه اخیر پیشکسوتان هنرهای معاصر ایران تاثیر خوبی در منطقه از خود به جای گذاشته‌اند. خوشحالم درنمایشگاهی حضور دارم که از پیشگامان هنرهای معاصر ایران برگزار می‌شود. تا پیش از این از این دست نمایشگاه‌ها کمتر برگزار شده بود و این آثار برای مخاطبان هنر  تازگی داشت و این یکی از مزیت‌های مجموعه آرت سنتر است که با ارتباطاتی که با هنرمندان و مجموعه داران دارد، آثاری را به نمایش می‌گذارد که کمتر دیده شده است و موجب پویایی اقتصاد هنر خواهد شد و قطعا تاثیر آن برروی جوانانی که دراین عرصه فعالیت می‌کنند، خواهد بود .

در این نمایشگاه آثاری از علیرضا اسپهبد، نصرالله افجه‌ای، ناصر اویسی‌، امیرصادق تهرانی‌، هوشنگ پزشک‌نیا‌، جلیل رسولی‌، مسعود عربشاهی‌، فریده لاشایی‌، احمد اسفندیاری‌، محمد احصایی‌، ژازه تباتبایی‌، محمدعلی ترقی‌جاه‌، فرامرز پیلارام‌، حسین زنده‌رودی‌، حسین کاظمی‌، اردشیر و بهمن محصص‌، آیدین آغداشلو‌، هانیبال الخاص،‌ صادق تبریزی‌، پرویز تناولی‌، جعفر روح‌بخش‌، علی‌اکبر صادقی،‌ پرویز کلانتری‌ و سیراک ملکونیان از  27آذر ماه تا 18 دی ماه درمجموعه آرت سنتر2 در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هجده + 16 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?