در بزرگداشت معلم انقلاب مطرح شد؛
وارثان خوبی برای اندیشه شهید مطهری نبوده ایم

وارثان خوبی برای اندیشه شهید مطهری نبوده ایمReviewed by مصطفی زبرجد on May 1Rating:

هنردستان: در بزرگداشت شهید مطهری با حضور عوامل  معمای شاه از تاثیرگذاری و قدرت تغییر در افراد توسط معلم انقلاب و عقب گرد کشور از اندیشه ایشان گفته شد.

هنردستان: ویژه برنامه روز معلم و مراسم بزرگداشت استاد شهيدمرتضي مطهري با حضور چهره‌هاي فرهنگي و سياسي چون علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر و بازیگران سریال معمای شاه، شاعران و نویسندگان و مسئولان کشوری و همچنين رونمايي از كتاب «اسلام و مقتضيات زمان» اثر حجت‌الاسلام والمسلمين سروش محلاتي عصر روز گذشته در محل خانه موزه استاد‌شهيد مرتضي مطهري برگزار شد.

4460767_387

 

مصطفي رحماندوست، به‌عنوان نخستين سخنران اين مراسم به ايراد سخن پرداخت و بياناتش را با شعري آغاز كرد و گفت: من نمي‌دانم چرا وقتي در اين كشور، از شخصي به‌عنوان بزرگ ياد مي‌كنند به سراغ زمان درگذشت او مي‌روند اي كاش روز فوت براي ياد آنها نباشد. اميدوارم روزي برسد كه از روز تولد آنها هم به‌عنوان روز خاصي ياد شود ولي بايد بگويم فكر كردن درباره مردان بزرگ به انسان انرژي مي‌دهد.

وي افزود: دانشجو كه بودم دين‌گريزي زياد بود. در دانشگاه شنيدم فردي به‌‌نام مطهري بياناتي دارد كه تأثيرگذار است. جمله‌‌اي از استاد زندگي مرا تغيير داد. قرار گرفتنم در مسير ادبيات كودك را مديون دكتر شريعتي و استادمطهري هستم و هر كدام از اينها يك جمله گفتند كه مسير زندگي مرا تغيير دادند. من از شما دعوت مي‌كنم به اين نكته بينديشيد كه چه رازي در زندگي اين افراد بوده كه زندگي بسياري را تغيير داده است.

در ادامه اين برنامه استاد محمود حكيمي به ايراد سخن پرداخت. وي گفت: يكي از ويژگي‌هاي ارزشمند استاد مطهري تشويق نويسندگان بود و يكي از مشوقان من مرحوم مطهري بود. من از سال 1347 به مجله مكتب اسلام رفتم و در آن زمان استاد مطهري هر شماره مقاله‌اي داشت كه بسيار تأثيرگذار بود و بعدها آنها با عنوان سيري در نهج‌البلاغه منتشر شدند ايشان نسبت به مطالب بنده التفات داشتند.

ساعد باقري از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه گفت: براي نسل ما چهره استاد مطهري بسيار مهم است. بحث تأويل اهميتي دارد و استاد مطهري هم در برابر بدفهمي‌ها ايستادند.

به‌‌گمان من استاد مطهري با هنرمندي هرچه تمامتر و با خلوص آنچه كه صاحب فكر مي‌گويد را تبيين مي‌كرد. استاد مطهري در برابر تأويل‌هاي غلط ايستادگي ويژه‌اي داشت. وي در ادامه غزلي را براي حضار قرائت كرد.

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين سروش محلاتي به مناسبت تأليف كتاب اسلام و مقتضيات زمان سخن گفت.

4460783_808

حجت الاسلام محلاتي در آغاز سخنانش با اشاره به اين نکته که چهل سال قبل استاد مطهري فرمودند که با همه ارتباطي که با اقشار تحصيل کرده طي اين سالها داشتم به اين نتيجه رسيدم که بيشترين سئوال آنها اين است که اسلام چگونه قابليت انطباق با شرايط مختلف را دارد، گفت: اين اولين سئوال چهل سال قبل بود و بايد امروز هم اذعان کنيم که اولين سئوال ما هنوز هم اين است.

وي افزود: اين شهيد بزرگوار در اين زمينه کارهاي مهمي انجام دادند و فکر مي کنم امروز مناسب است که ببينيم بعد از گذشت چهل سال در چه موقعيتي قرار داريم. آيا ما هم به همان نقطه اي که شهيد مطهري رسيدند رسيديم و توقف کرديم يا اينکه اين مسير را ادامه داديم و بحث را پيش برديم و مسائل جديدي را حل کرديم يا به عقب بازگشتيم و يا آنچه را که از ميراث اين متفکر بزرگ به ما رسيده نتوانسته ايم حفظ کنيم.

این نویسنده در ادامه سخنانش با اشاره به اين نکته که ما در يک بخشي متاسفانه به عقب بازگشتيم گفت : امروز وقتي به آثار مطهري مراجعه مي کنيم و وضع خودمان را نه به لحاظ اجرايي بلکه به لحاظ فکري مقايسه مي کنيم براي ما روشن است که به عقب بازگشتيم. يکي از آن مواضع بحث علم در جامعه ماست. استاد مطهري با سعي و تلاش زيادي درصدد تبيين اين مطلب بود و موفق هم بود که جامعه ديني مي تواند جامعه علمي هم باشد و تعارضي بين دين و علم وجود ندارد. ولي ما در دهه هاي اخير با اين نتيجه چگونه عمل کرديم؟ آيا امروز هم روشن است که علم در جامعه ما چه جايگاهي دارد؟

حجت الاسلام محلاتي با اشاره به اين که تعبير علم ديني و علوم اسلامي در آثار شهيد مطهري تکرار شده و ايشان تفسير خودشان را از علم اسلامي ارائه کردند گفت : بسياري از مشکلات جامعه ما به اين نکته بر‌مي‌گردد که حق علم ادا نمي‌شود. ما بسياري از طرح ها را ارائه مي‌کنيم بدون اينکه پشتوانه علمي داشته باشد و لذا بعد از مدتي به اين نتيجه مي‌رسيم که اين طرح بايد متوقف شود. شهيد مطهري بر اين باور بود که علم مقدمه برقراري عدالت اجتماعي و دموکراسي و زندگي خوب و مبارزه با فقر است.

وي در پايان سخنانش اظهار داشت: اي کاش شهيد مطهري زنده بود تا بار ديگر علم را در جامعه ما زنده مي کرد. مطهري به عنوان روحاني ديني اين شجاعت را داشت که از علم دفاع و آن را در جامعه طرح کند.

پس از سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين سروش محلاتي، از كتاب «اسلام و مقتضيات زمان: بررسي نسبت دين و تحولات حيات انساني» با حضور علي مطهري، دكتر احمد مسجد‌جامعي و سيد محمود دعايي رونمايي شد.

4460778_467

سپس عبدالحسين مختاباد نيز در مراسم حضور يافت و با ذكر اين عبارت كه استاد مطهري حقيقت را فداي مصلحت نمي‌كرد، شعري از لسان الغيب شيرازي براي حضار خواند.

در ادامه برنامه علی مطهری اظهار داشت: من ممنونم از همه کسانی که صبر و حوصله به خرج دادند که چنین برنامه ای برای بزرگداشت پدرم انجام شود و امیدوارم امثال این برنامه ها برای معرفی افراد بزرگتر اتفاق بیفتد.

مطهری گفت: ما در ایام شهادت افرادی مانند شهید مطهری بهتر است که برنامه هایی داشته باشیم که یادآور این گونه شخصیت های برجسته کشورمان باشد، آن ها نمایندگان یک فکر بودند و باید به نحوی با آموزش و برگزاری کلاس های ویژه جوانان را با آنها آشنا کنیم.

وی در خصوص خاطره یکی از شاگردان پدرش گفت: روزی یکی از شاگردان استاد مطهری امتحان شفاهی دادند و پدر علی رغم توضیح کاملی که ایشان داده بودند به او نمره سیزده داد. هنگامی که شاگردشان دلیل این موضوع را از پدر پرسیدند، پدر گفت شما درس را نفهمیدید بلکه حفظ کرده بودید.

فاطمه راكعي نيز در اين مراسم اشعاري را در وصف استاد مطهري خواند.

همچنین از رسول توکلی، علی دهکردی و حمید منوچهری كه در سريال معماي شاه در نقش‌هايي همچون مرتضي مطهري، آيت‌الله طالقاني و آیت الله کاشانی ايفاي نقش كرده بودند، قدرداني شد.

4460782_991

در ادامه اين مراسم سيد محمود دعايي به نقل خاطرات خود از ديدار استاد مطهري با حضرت امام خميني(ره) در نجف اشرف در قبل از انقلاب پرداخت.

در پايان اين مراسم، دكتر علي مطهري از طرف خود و خانواده از برگزاري اين مراسم و حضور مهمانان تشكر و قدرداني كرد.

صادق حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه، احسان شریعتی پسر شهید شریعتی، مهدی طالقانی پسر آیت الله طالقانی، حجت الاسلام  محمد رضا زائری و سهیل محمودی از دیگر مهمانان این برنامه بودند.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?