پخش مجموعه «تمدن‌های زنده به گور» از شبکه مستند آغاز شد

پخش مجموعه «تمدن‌های زنده به گور» از شبکه مستند آغاز شدReviewed by Khademi on Sep 2Rating:

 هنردستان: پخش مجموعه مستند «تمدن های زنده به گور» به کارگردانی شهاب اسفندیاری از روز شنبه 13 شهریور هر شب ساعت 20:30 از شبکه مستند آغاز می شود.

 به گزارش هنردستان؛ این مجموعه به معرفی آثار باستانی و تمدنی بومیان آمریکای جنوبی پرداخته و چگونگی نابودی آنها توسط استعمارگران اروپایی را به تصویر می‌کشد.

تمدنهای گمشده

شهاب اسفندیاری که پیشتر تجربه ساخت مجموعه مستند «جهانشهری‌ها» را در منطقه آمریکای جنوبی داشته است درباره دلیل پرداختن به تمدن‌های بومی این منطقه می‌گوید: «تاریخ را غالبا فاتحان روایت کرده‌اند. فاتحان اروپایی قاره آمریکا نیز همواره برای ما چنین گفته‌اند که آنها این قاره را کشف کردند و پیش از آنها هیچ نشانه‌ای از فرهنگ و تمدن انسانی در این قاره نبود. حقیقت این است که قاره آمریکای جنوبی مهد تمدن‌هایی با قدمت 5 هزار سال است. تمدن‌هایی که مردم ما کمتر در مورد آنها چیزی شنیده‌اند.»

این عضو هیات علمی دانشگاه هنر افزود: «چهار سال قبل که برای ساخت مجموعه «جهانشهری‌ها» به آمریکای جنوبی رفتم، از دیدن برخی از آثار باستانی و تمدنی سرخ پوستان شگفت زده شدم. متاسفانه اروپایی‌ها حتی ذهن‌های ما را هم استعمار کرده اند و ذهنیت‌های نادرست نسبت به دیگر مردمان جهان برای ما ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل است که معمولا به دیده تحقیر به مردم آمریکای جنوبی می‌نگریم. از این رو تصمیم گرفتم برای آگاهی بخشی و ایجاد شناخت دقیق تری از تاریخ و فرهنگ مردم مظلوم این منطقه، یک روایت متفاوت از تمدن های باستانی بومیان آمریکای جنوبی در قالب مستند ارائه کنم».

منبع: خبرگزاری فارس

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?