پرفورمنس شعر ˝واژگان ایستاده˝ در گالری دنا

پرفورمنس شعر ˝واژگان ایستاده˝ در گالری دناReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 4Rating:

اين پروژه بر اساس سه شعر از مجموعه “هوم”نوشته محمد آزرم در گالري دنا اجرا مي‌شود که محمد آزرم،سهند آدم عارف،مينا صفار، الهام زارع نژاد و جوانه دلشاد به اجراي شعر ها مي‌پردازند.

همچنين در اين برنامه بابک ولي‌پور همزمان با اجراي پرفورمنس بداهه نوازي گيتار خواهد داشت؛ کار موسيقي الکترونيک طراحي و چيدمان صدا را فرحان مهاجراني و رضا قانعي انجام داده اند و هديه خواجه زاده جلوه‌هاي ويژه تصويري را بر عهده داشته است.

پرفورمنس “واژگان ايستاده” در روز 15 مرداد ماه در دو سانس در ساعت‌هاي 18 و 19:30 برگزار مي‌شود و عوايد فروش بليت‌هاي 10000 توماني آن به “خانه کودکان سياره زمين”تعلق مي‌گيرد.

شوکا حسيني دبير پروژه پرفورمنس “واژگان ايستاده” خاطرنشان کرد: پرفورمنس به علت حضور بي مرز اجراگر و مخاطب، تعاريف نامحدودي دارد و اساسا تعريف مشخص و محدود کننده‌اي را نمي‌توان برايش در نظر گرفت چرا که “بدن” و “بدن‌ها” نمي‌توانند عنوان‌بندي‌ها را تحمل کنند و دقيقا منشايت پرفورمنس در همين ايده نهفته است. پرفورمنس شعر نيز از اين مسئله مبرا نيست. پرفورمنس شعر زماني شکل مي‌گيرد که مرز بين تن و زبان برداشته مي‌شود و زبان يکپارچه زبان مي‌شود و زبان، يکپارچه متن. اندام وارگي؛ گفتمان و گفتمان وارگي؛ کنش و واقعه، نمايش‌گري، بدن‌نگاري، فن بيان، فضا و زمان به انقياد اجراگر و مخاطب در آمده، اندام شعر پرفورمنس را مي‌سازد.

اين اجراها مي‌توانند از پيش نوشته شده يا في البداهه، تصادفي يا کاملاً هماهنگ شده باشد؛ ذاتي و خود جوش و يا دقيقا از پيش طراحي شده، همراه با شرکت مخاطبان و يا بدون حضور مداخله گرانه اشان اجرا شوند، که به رويکرد پرفورمر بستگي دارد و در همين انتخاب‌ها و اجراها است که مخاطب، تعريف و مختصات پرفورمنس را از مجري آن دريافت مي‌کند.

هدف از برگزاري اين پروژه، چيدمان‌هاي مختلف و متفاوت از پرفورمنس شعر بوده است. اينکه اجراگرهايي که سابقه و نظر منحصر به خويش را داشته‌اند، تعاريف خود را از اين قسم از هنر به مخاطبان ارائه دهند و مخاطب از سردرگمي که از ويژگي‌هاي مخاطب پرفورمنس بوده، کمي شفاف‌تر بيرون بيايد.

در نهايت پرفورمنس نوعي بازتاب زندگي امروز است در معناي حضور حضور حضور و واژگاني ايستاده که با ما و در ما زندگي مي‌کنند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ده + 5 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?