شهریار پورسیدیان از فیلم جدیدش گفت:
پرنده‌ای که به‌دنبال جفتش بر فراز گیلان سفر کرد/ یک پرواز شاعرانه

پرنده‌ای که به‌دنبال جفتش بر فراز گیلان سفر کرد/ یک پرواز شاعرانهReviewed by آزیتا لاجوردی on Jun 10Rating:

هنردستان: شهریار پورسیدیان این روزها مشغول تدوین و صداگذاری فیلم کوتاه «بر فراز آشیانه فاخته» است تا آن را به دست مخاطبان نوجوان برساند و حفاظت از محیط‌زیست را به آنها آموزش دهد.

 به گزارش هنردستان به نقل از مهر؛ شهریار پورسیدیان فیلمساز عرصه سینمای کوتاه درباره فعالیت‌های اخیرش بعد از ساخت فیلم کوتاه «سایه‌های یک شهر» گفت: در حال حاضر مشغول تدوین و صداگذاری یک فیلم کوتاه با نام فعلی «بر فراز آشیانه فاخته» هستم. این فیلم کوتاه که سفارشی از دفتر تکنولوژی آموزشی استان گیلان است درباره بحران‌هایی است که مناطق زیست محیطی گیلان را تهدید ‌می‌کند.

وی افزود: «بر فراز آشیانه فاخته» یک فیلم مستند- داستانی و روایت کننده پرنده‌ای است که جفت خود را گم کرده  و برای پیدا کردن آن به تمام مناطق زیست محیطی گیلان سر می‌زند و در نهایت او را در تالاب آستارا پیدا می‌کند.

این کارگردان با اشاره به اینکه باید در چنین آثاری اهداف سفارش دهنده لحاظ شود، گفت: سعی کردم ضمن رعایت نکات سفارش دهنده، قصه را دارماتیک کنم تا مخاطب قادر به برقراری ارتباط با فیلم «برفراز آشیانه فاخته» باشد. از این جهت به این فیلم، یک فضای احساسی و شاعرانه داده ام به این صورت که کبوتر «رئال- انیمیشنی» قصه ما که یک پرنده شاعر مسلک با احساس است از روی شانه مجسمه میرزا کوچک خان در میدان معروف شهر رشت پرواز می کند و به هر جایی که سر می‌زند، مطابق با آن جغرافیا یک شعری از ادبیات کهن ایران را به صورت مونولوگ بیان می‌کند.

برفراز آشیانه فاخته

کارگردان «رویای سرخ» بیان کرد: مخاطب «بر فراز آشیانه فاخته» دانش آموزان هر سه مقطع تحصیلی هستند، اما به نظرم بزرگسالان هم می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. این فیلم به صورت گسترده در قالب یک نرم افزار آموزشی به دانش آموزان ارائه می‌شود زیرا مسائلی همچون پسماند، تفکیک و دفن زباله به صورت پررنگ در این اثر به چشم می‌خورد.

پورسیدیان با اشاره به اثر قبلی خود با عنوان «سایه های یک شهر» بیان کرد: هنوز پخش داخلی و بین المللی «سایه های یک شهر» را شروع نکرده ایم که دلیل آن طولانی شدن مرحله صداگذاری و درگیری من بر سر ساخت فیلم جدیدم بود، اما در حال حاضر «سایه های یک شهر» آماده نمایش است.

وی اظهار کرد: به زودی «سایه های یک شهر» و «بر فراز آشیانه فاخته» را در جشنواره های داخلی و خارجی به نمایش می‌گذارم و امیدوارم مخاطبان با این دو فیلم ارتباط برقرار کنند.

پورسیدیان در پایان خاطرنشان کرد: در پایان می‌خواهم از دکتر امجدی معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش استان گیلان و همچنین آقای شعبانپور معاون عمرانی استانداری گیلان تشکر کنم که بانی شکل گرفتن این پروژه مهم بودند و امیدوارم فیلم‌های این چنینی در جهت حفظ محیط زیست‌مان بیشتر ساخته شود و فرهنگ حفظ محیط زیست در سراسر کشورمان بیش از پیش نهادینه شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?