اهدای جوایز هنردستان به مخاطبان «مردمک»
پناهنده: «ناهید» مادری ایده‌آل نیست/ کریمی‌: پایان فیلم ایهام دارد نه ابهام

پناهنده: «ناهید» مادری ایده‌آل نیست/ کریمی‌: پایان فیلم ایهام دارد نه ابهامReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 27Rating:

هنردستان: جلسه نقد و بررسی فیلم ناهید با اهدای جوایز از سوی کانون فیلم مردمک و سایت خبری هنردستان به مخاطبان حاضر در سینما شکوفه برگزار شد.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ برنامه نمایش و نقد و بررسی فیلم “ناهید” به همت کانون فیلم مردمک، فرهنگسرای اخلاق و با همکاری سایت خبری هنردستان و حضور کارگردان ،نویسنده و منتقد در پردیس سینمایی شکوفه برگزار شد.

ناهید

در ابتدای نشست، عباس کریمی عباسی؛ منتقد حاضر در جلسه به نام فیلم اشاره کرد و گفت: ناهید همانطور که از اسمش پیداست فیلمی درباره زنان و برخی مشکلات آنان است که توسط یک کارگردان زن کارگردانی شده و شخصیت های داستان پیرامون شخصیت اصلی که همان ناهید است تعریف می شوند.

در ادامه  آیدا پناهنده کارگردان فیلم در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان که پرسید چرا “ناهید ” را ساخته اید، داستان فیلم را روند زندگی خود و برادرش که مادرش آنها را از هشت سالگی به تنهایی بزرگ کرده است اعلام کرد و گفت که بعضی از بخش های فیلم، شباهتها و فصول مشترک با زندگی  وی دارد.

ناهید

در ادامه ارسلان امیری نویسنده فیلمنامه گفت: 8 سال دوران جنگ و دوری پدر از خانواده دست به دست هم داد تا با همسرش آیدا “پناهنده ” داستان فیلم را بنویسند.

کریمی عباسی  در ادامه نشست به پرسشی مبنی بر پایان مبهم فیلم پاسخ داد: آنچه در این فیلم می بینیم ایهام است نه ابهام چرا که در پایان بیننده به دو نتیجه گیری متفاوت می رسد و باید بین آنها یکی را انتخاب کند نه این که پایان ماجرا رها شده یا مبهم باشد.

کارشناس برنامه، به پیرنگ داستان اشاره کرد که در پیرنگ شخصیت پردازی اگر قوی تر باشد نشان از خوب بودن اثر دارد و اگر پیرنگ بر شخصیت پردازی سوار شود آن محصول ،تولید بازاری است.

sasasass

این منتقد سینما افزود: اگر پس از تماشای فیلم این ناهید و مسعود و دیگر شخصیت ها هستند که ذهن شما را مشغول می کنند فیلم یک اثر تحلیلی است اما اگر ماجرا و حوادث را مد نظر داشته باشید با یک فیلم تفریحی طرف هستیم چرا که در این صورت پیرنگ بر شخصیت پردازی غالب می شود.

در این برنامه ، پناهنده در پاسخ به سئوال یکی از اعضای کانون زنگ داستان فرهنگسرای اخلاق که در خصوص چرایی وجود و عدم پرداخت شخصیت هایی مثل “دستیار مسعود” که کمکی به روند داستان نمی کند یا “دختر مسعود” که فقط می خواهد بگوید “ناهید” مادر خوبی است گفت: عملکرد بعضی از کاراکترها را فقط فضاسازی می دانم که البته کارکرد مسعود خیلی بیشتر است چرا که “مسعود” مردی است که زن ناکامل دارد.

این کارگردان توضیح داد: “ناهید” را مادر ایده آلی نمی داند چون اولین وظیفه یک زن یعنی تربیت مادر را نمی تواند انجام دهد و این مسئله به نداشتن محبت و زندگی زناشویی خوب وی برمی گردد.

در پایان این نشست که علاقمندان به حوزه فیلم و سینما حضور داشتند از سوی سایت خبری هنردستان بین مخاطبان حاضر قرعه کشی و  10 نفر از آنها برای اهدای هدیه ویژه این سایت انتخاب شدند.

همچنین دو هدیه از سوی فرهنگسرای اخلاق به قید قرعه به شرکت کنندگان اهداء شد و لوح تقدیر مدیر فرهنگی هنری منطقه 14 و رییس فرهنگسرای اخلاق به کارگردان، فیلمنامه نویس و منتقد فیلم اهداء شد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

سه × چهار =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?