24 و 25 آذرماه؛
«پوشاک و پوشش ایرانی-اسلامی» در جشنواره ملی دانشگاهی بررسی می‌شود

«پوشاک و پوشش ایرانی-اسلامی» در جشنواره ملی دانشگاهی بررسی می‌شودReviewed by آزیتا لاجوردی on Nov 22Rating:

هنردستان: جشنواره ملی دانشگاهی پوشاک و پوشش ایرانی اسلامی در دو بخش علمی و هنری؛ 24 و 25 آذرماه برگزار می‌شود.

image+(5)

به گزارش هنردستان دبیر جشنواره ملی دانشگاهی علمی-هنری «پوشاک و پوشش ایرانی–اسلامی» درباره این جشنواره گفت: پوشش بدن ازجمله موارد موردتوجه انسان از آغاز پیدایش او بر روی این کره خاکی است. محافظت در برابر سرما و گرما و دیگر عوامل طبیعی و نیز، ایجاد آراستگی ظاهری عوامل تعیین‌کننده‌ای در طرح، جنسو ترکیب‌بندی به شمار می‌روند. در این میان، روحیه تنوع‌طلب و خلاق انسان، او را بر آن داشته است تا همواره به اشکال جدید پوشش، در کاربرد و صورت ظاهرش بیندیشد. ایرانیان باروحیه‌ای دوستدار زیبایی و آراستگی، در تاریخ خویش‌، درزمینهٔ پوشاک نیز از فرهنگی غنی برخوردار بوده‌اند.

اشکال و شیوه‌های پوشش ایرانیان در طول تاریخ دچار تغییرات عمده‌ای شده است و اکنون، در دوران معاصر، با ظهور شیوه‌های نوین صنعتی، رویکردهای مختلف فکری و تنوع در سلیقه‌ها، این تغییر و تحولات سریع‌ترشدیدتر شده است‌. نگاهی گذرا به وضعیت موجود، لزوم معرفی، حفظ و احیای صنعت نساجی و پوشاک و هنر کشور ما به‌خوبی احساس می‌شود.

همچنین برگزاری جشنواره‌هایی در این زمینه گامی است مؤثر تا برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه این مهم را تسهیل کرده و راه را برای آن‌ها هموار سازد .شناسایی تاریخ تحولات پوشش، کاربرد آن، زمینه‌های ظهور انواع گوناگون و همچنین راهکارهای تولید و ارائۀ الگوها و گونه‌های متناسب با شرایط اقلیمی، فرهنگی‌و ساختار فکری جامعه امروز، مسئولان دانشکدۀ هنر و معماری را بر آن داشت تا بر اساس رسالت علمی و هنری خود اقدام به برپایی جشنواره ملی دانشگاهی پوشاک و پوشش ایرانی – اسلامی نمایند‌.

مسئولان این جشنواره با اهداف زیر تصمیم به برپایی جشنواره ملی دانشگاهی پوشاک و پوشش ایرانی اسلامی گرفتند:

  • معرفی الگوهای پوشش ایرانی-اسلامی،
  • ترغیب هنرمندان فعال در عرصۀ پوشاک و پوشش برای تولید خلاقانه،
  • ایجاد فضایی مناسب برای آشنایی و همکاری فعالان عرصه‌های مختلف صنعت پوشاک و لباس.

این جشنواره در دو بخش علمی و هنری برگزار می‌شود و فریده شاهسوارانی دبیر آن است. بخش‌های جانبی جشنواره ملی دانشگاهی پوشاک و پوشش ایرانی اسلامی؛ شامل کارگاه‌های آموزشی، غرفه‌های آشنایی با طراحان لباس، مسابقه طراحی و محورهای بخش عکاسی آن شامل پوشاک از منظر فرد (شخصیت محور  ـ هویت فردی و پوشاک و جامعه (هویت قومی، گروهی و اجتماعی) است.

کمیتۀ اجرایی در نظر دارد به برگزیدگان هر دو بخش علمی و هنری در هر رشته جوایز و تقدیرنامه اهدا نماید که نفر اول تا سوم به ترتیب 20 میلیون ریال، 15 میلیون ریال و 10 میلیون ریال  دریافت می‌کنند.

آخرین مهلت ارسال آثار و مقالات به دبیرخانه جشنواره دهم آذر ماه سال جاری است و زمان برگزاری این جشنواره 24 و 25 آذرماه تعیین شده است.

علاقمندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جشنواره iau.nfiic.ir مراجعه کنند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دو + 1 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?