اجرایی جدید از متن علیرضا نادری
«پچپچه‌های پشت خط نبرد» از روزهای جنگ می‌گوید

«پچپچه‌های پشت خط نبرد» از روزهای جنگ می‌گویدReviewed by آزیتا لاجوردی on Jun 21Rating:

هنردستان: محمدرضا ستاری کارگردان «پچپچه های پشت خط نبرد» با اشاره به اینکه این نمایش با راهنمایی علیرضا نادری نویسنده اثر به صحنه رفته است، عنوان کرد برای روی صحنه بردن این کار ۸ ماه تمرین داشته اند.

 به گزارش هنردستان به نقل از مهر؛ محمدرضا ستاری بازیگر و کارگردان نمایش «پچپچه های پشت خط نبرد» درباره انتخاب این اثر نمایشی برای اجرا  گفت: نمایشنامه «پچپچه های پشت خط نبرد» علیرضا نادری یکی از بی نقص ترین، جنجالی ترین و بهترین آثاری است که تاکنون نوشته شده و من خوانده ام. من خودم اصالتا خوزستانی هستم، درست است که خاطره ای از جنگ ندارم اما پدر و مادرم در این دوران زندگی کرده و جنگ را لمس کرده اند.

پچه های پشت خط نبرد

وی ادامه داد: همیشه پای صحبت خانواده ام از خاطرات جنگ و اتفاقاتی که برایشان در بدترین روزهای آبادان رخ داده، می نشستم و علاقه مند بودم که درباره این اتفاقات و مسایلی که سال ها قبل رخ داده و ممکن است برخی از آن اطلاعی نداشته باشند، نمایشی را به صحنه ببرم. وقتی یک سال قبل برای دهمین بار مشغول خواندن نمایشنامه «پچپچه های پشت خط نبرد» بودم تصمیم گرفتم این اثر نمایشی را به صحنه ببرم.

ستاری درباره تغییراتی که نمایش نسبت به متن علیرضا نادری پیدا کرده است، بیان کرد: من ارادت خاصی به علیرضا نادری دارم بنابراین بدون اجازه او هیچ تغییری اساسی در متن ندادم. در واقع این اجرا به جز تغییرات جزئی در میزانسن، نسبت به نمایشنامه علیرضا نادری وفادارانه اجرا می شود. در واقع این نمایشنامه آنقدر زیبا نوشته شده است که نمی توان تغییری در کار داد. علیرضا نادری خودش جنگ را از نزدیک لمس کرده و در واقع اتفاقاتی که در اثر رخ می دهد به نوعی خاطرات خودِ نادری هستند. برای اجرای این نمایش از راهنمایی های این نویسنده استفاده زیادی کردیم و وی تا لحظات آخر در کنار ما حضور داشت.

این کارگردان درباره فضاسازی و طراحی صحنه نمایش توضیح داد: در اجرای «پچپچه های پشت خط نبرد» از دکور خاصی استفاده نشده است. البته خودِ علیرضا نادری نیز در اجرایی که از این نمایش داشته از دکور بهره نبرده است. در فضاسازی این نمایش نیز تلاش کردیم از تعداد خاکریزها کم کرده و بیشتر از جعبه مهمات استفاده کنیم. در طراحی لباس نیز به شکلی ساده عمل کردیم و لباس کاراکترها براساس شخصیتشان طراحی شده است. در اصل این نمایش بیشتر از صحنه و لباس، روی بازی بازیگران بنا شده است.

پچپچه‌های پشت خط نبرد

وی در پایان اظهار کرد: هشت ماه است که با دیگر عوامل نمایش روی این اجرا کار می کنیم. من فقط دو ماه وقت صرف کردم تا میزانسنی طراحی کنم که تکراری و شبیه به میزانسن اجراهای اشکان خیل نژاد و علیرضا نادری از این نمایشنامه نباشد. در این نمایش بازیگران با  هشت لهجه مختلف بازی می کنند که در آوردن آنها کار بسیار سختی بود. امیدوارم با توجه به اینکه کار در ساعت ۱۷:۳۰ و قبل از اذان به صحنه می رود همچون روزهای گذشته شاهد استقبال مناسب مخاطبان باشیم.

نمایش «پچپچه های پشت خط نبرد» نوشته علیرضا نادری و به کارگردانی محمدرضا ستاری از نوزدهم خرداد روی صحنه رفته است.

این نمایش با بازی محمدرضا ستاری، عباس خداوردیان، مسعود شیرانی فرد، افشین واعظی، کسری بنایی، رامین دلفانی، حجت غلامی و مسعود عابدی روی صحنه می رود. سیروس همتی مشاور کارگردان و طراح صحنه، رضا بزرگ زاده تهیه کننده، پدرام رضوانی طراح نور، لیلا یوسفی طراح گریم و سنایی طراح لباس این نمایش هستند.

«پچپچه های پشت خط نبرد» که به بازسازی خاطره ای از یک دسته پیاده نظام در رمضان سال ۶۱ و دوران آتش بس موقت می پردازد هر روز ساعت ۱۷:۳۰ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی میزبان مخاطبان است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?