توسط انتشارات علمی و فرهنگی؛
چاپ مجدد کتابی پس از 66 سال

چاپ مجدد کتابی پس از 66 سالReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 20Rating:

هنردستان: «آیین شهرداری» نام کتابی است که جعفر شعار از عربی به فارسی ترجمه و انتشارات علمی و فرهنگی پس از 66 سال مجدداً آن را به چاپ رسانده است.

aeen shahrdari

به گزارش هنردستان موضوع کتاب آیین شهرداری در قرن هفتم هجری حسبت است و حسبت در اصطلاح اداری اسلامی به معنی رسیدگی به کار بازار و کوی و برزن و خرید و فروش و منع از تقلب های کسبه و اصناف و کارهایی نظیر این هاست که از لحاظ تشکیلات اداری جدید قسمت هایی از وظایف شهرداری است و به همین دلیل، عنوان اصلی کتاب، یعنی “معالم القربة فى احکام الحسبه”، در ترجمه فارسی آیین شهرداری آمده است.
این کتاب که شامل مقدمه و یادداشت بر چاپ سوم به قلم مترجم و هفتاد باب در شرح و توصیف حسبتی نوشته شده است.
در کتاب مورد اشاره، مولف از معاملات ناروا و مشاغل فرومایه و پست گرفته تا وظایف خادمان مساجد، موذنان، قاضیان، گواهان و … همه را در نظر دارد و بر هر یک نکته ای بدیع و پندی نیکو دارد.
از ویژگی های این کتاب می توان به این نکته اشاره کرد که نویسنده، تنها به بیان حکم فقهی بسنده نکرده، بلکه وارد موضوع و مصداق نیز شده و موارد عملی هر یک را نشان داده و وظایف محتسب را در آن موارد برشمرده است.
همچنین این کتاب حاوی اطلاعات سودمندی درباره اصناف قرن هفتم هجری است و نوع معیشت و حرف و پیشه‌ها را در آن دوره معلوم می‌کند و زمینه‌ای برای مطالعه و تحقیق در تحول پیشه‌ها به دست می‌دهد.
انتشارات علمی و فرهنگی “آیین شهرداری در قرن هفتم هجری” را در شمارگان 1000 نسخه و در پاییز سال 1394 به بازار کتاب عرضه کرده است.
گفتني است انتشارات علمی و فرهنگی ناشر برگزیده هفدهمین، بیستمین، بیست و دومین، بیست و سومين و بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هشت + نه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?