با وجود عاشقانه های بسیار
چند متر مکعب عشق دل خانه سینما را برد

چند متر مکعب عشق دل خانه سینما را بردReviewed by آزیتا لاجوردی on Sep 12Rating:

هنردستان:جشن هفدهم خانه سینما با پیروزی قاطع چند متر مکعب عشق بر رقبا به کار خود پایان داد.

به گزارش هنردستان: مراسم پایانی هفدهمین خانه سینما شامگاه جمعه 20 شهریور با حضور وزیر ارشاد، معاون سینمایی، خانواده محترم شهدا، سینماگران و جمع کثیری از مردم در عمارت مسعودیه تهران برگزار شد که در پایان «چند متر مکعب عشق» با کسب 8 جایزه از جمله بهترین فیلم،بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه بیشترین جوایز را به خود اختصاص داد.
در این مراسم که کارگردانی آن بر عهده مازیار میری بود پس از پخش قرآن و سرود ملی احسان کرمی به عنوان مجری برنامه روی صحنه آمد و سعی کرد تا اجرای متفاوتی را انجام دهد.
در ابتدای مراسم همایون اسعدیان دبیر هفدهمین جشن خانه سینما با حضور بر روی صحنه در سخنانی اظهار داشت: متاسفانه از چند ساعت قبل یک خبرگزاری شروع به جوسازی کرده است که انگار ما تحت فشار مسئولین در آراء خانه سینما دست برده‌ایم در حالی  که من به  عنوان یک فیلمساز و همکار شما به تمام کسانی که امشب تندیس می‌گیرند و حتی کسانی که موفق به کسب جایزه نمی‌شوند اطمینان می‌دهم که شورای صیانت به خوبی بر روند آراء نظارت کرده و هر کس در این زمینه ادعایی دارد اعاده حیثیت خواهیم کرد.
سپس اسعدیان به قرائت متنی پرداخت که در بخشی از آن به شدت نسبت به شرایط امروز سینمای ایران و موج فیلم‌های کمدی نازل انتقاد شده بود.
بخش بعدی مراسم اختصاص به پخش کلیپی از درگذشتگان سینمای ایران داشت و پس از آن مراسم اهدای جوایز آغاز شد که اولین بخش اهدای جوایز عنوان‌بندی و پوستر بود که برای این بخش ابراهیم حقیقی و علی‌اکبر صادقی به روی صحنه آمدند که فراز اسکندری دیپلم افتخار عنوان‌بندی را گرفت و تندیس بهترین پوستر به بابک یادگاریان برای ماهی و گربه اهدا شد.
اهدای تندیس بهترین تیزر و آنونس بخش بعدی برنامه بود که برای این بخش لاله‌ اسکندری و مرتضی شایسته به روی صحنه آمدند که دیپلم افتخار بهترین تیزر به محراب مشهدبان برای فیلم خانوم و تندیس بهترین آنونس به مهدی سعدی تعلق گرفت.
جایزه بعدی متعلق به تندیس بهترین عکس بود که در این بخش هیات داوران تندیس شایستگی خانه سینما را به ایران انتظام برای عکاسی فیلم تابو اهدا کردند و این عکاس سینمای ایران در سخنان کوتاه از پدر و مادر و همچنین خسرو معصومی به دلیل نگاه ویژه‌اش به عکس تشکر کرد.
اما شاید جذاب‌ترین بخش مراسم جشن تولد 100 سالگی پرویز شاهین‌خو بازیگر 105 ساله سینمای ایران بود که این بازیگر پیشکسوت با همراهی همایون اسعدیان به روی صحنه آمد و در حالی که به شدت احساساتی شده بود و اشک می‌ریخت در سخنانی گفت تشکر می‌کنم از خانم‌ها و‌ آقایانی که تشریف آوردند و من را تشویق کردند. من 105 سال دارم و در این 105 سال خیلی پستی و بلندی در سینما و تئاتر دیدم و استقامت کردم. خدا را شکر که امشب نتیجه‌اش را دیدم خیلی حرف است که 105 سال کسی از عمرش بگذرد و هنوز بتواند مثل جوانان بخواند و حالا من می‌خواهم برایتان بخوانم.
با شنیدن این جملات از سوی شاهین‌خو جمعیت به وجد آمده و به شدت این پیشکسوت بازیگری را تشویق کردند و او نیز که کاملاً از این جشن تولد و تقدیر سرشوق آمده بود شروع به خواندن  آواز کرد و در پایان شمع کیک 100 سالگی را فوت کرد که البته حرکات موزون خودجوش او بر روی صحنه باعث شد تا فضای مراسم عوض شود و آنقدر از این موضوع به وجد آمده بود که عنوان کرد آرزو دارم تا سال‌ها زنده باشم تا بتوانم برای شما بخوانم.
بخش بعدی مراسم اختصاص به جایزه استعداد تازه در سینمای ایران بود که برای اهدای جایزه این بخش علیرضا داودنژاد و بهروز شعیبی روی صحنه آمدند و جایزه این بخش را به جمشید محمودی برای کارگردانی «چند متر مکعب عشق» اهدا کردند.
محمودی پس از دریافت جایزه‌اش در سخنان کوتاه گفت: خیلی خوشحالم چرا که 4 فیلمی که در این بخش نامزد بودند خیلی با هم متفاوت هستند و امیدوارم یک موج جدیدی وارد سینمای ما شود. جایزه گرفتن در این جشن خیلی افتخار بزرگی است و تشکر می‌کنم از نوید محمودی که همیشه همراهم بوده است.
جایزه بعدی اختصاص به جایزه بهترین جلوه‌های ویژه داشت که در این بخش علیرضا خمسه به روی صحنه آمد و شوخی او با وزیر ارشاد و روایت جالبش از اینکه چگونه هدیه تهرانی به جای خمسه نشان درجه یک هنری را دریافت کرده است باعث خنده حضار شد و در نهایت جایزه بهترین جلوه‌های ویژه بصری به بهنام خاکسار برای میهمان داریم اهدا شد.
برای اهدا جایزه بعدی که بهترین جلوه‌های ویژه میدانی بود نجف فتاحی به همراه علی قائم‌مقامی به روی صحنه آمدند و حمید رسولیان برای نهنگ عنبر توانست تندیس خانه سینما را بگیرد.
اهدا جوایز بهترین چهره‌پردازی بخش بعدی برنامه بود که برای این بخش عبدالله اسکندری به همراه مهناز افشار به روی صحنه آمد که تاخیر نسبتا طولانی آنها باعث شد چند باری توسط احسان کرمی صدا زده شود و در نهایت تندیس بهترین چهره‌پردازی به سعید ملکان برای نهنگ عنبر اهدا شد.
در ادامه مسعود رایگان به همراه حسن زاهدی به روی صحنه آمدند تا جایزه بهترین صدابرداری را اهدا کنند که مسعود رایگان در این بخش یاد مسعود بهنام را زنده نگه داشت و پرویز آبنار برای صدابرداری ماهی و گربه توانست تندیس شایستگی خانه سینما را دریافت کند.
اهدا تندیس بهترین صداگذاری توسط آتیلا پسیانی و صادق جوادی انجام شد که تندیس این بخش به امیرحسین قاسمی برای فیلم در دنیای تو ساعت چند است تعلق گرفت.
بخش بعدی مراسم اهدا جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس بود که تندیس بهترین طراحی لباس توسط آتوسا قلم‌فرسایی و ویشکا آسایش به ایرج رامین‌فر برای در دنیای تو ساعت چند است اهدا شد و تندیس بهترین طراحی صحنه توسط پروین صفری و امیر جدیدی به آبتین برقی برای «چند متر مکعب عشق» تعلق گرفت.
بخش بعدی مراسم اختصاص به اهدای جوایز بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد بود که صابر ابر به همراه پگاه آهنگرانی بر روی صحنه حاضر شدند تا جایزه نقش مکمل زن را به پانته‌آ پناهی‌ها برای فیلم ماهی و گربه اهدا کنند.
پناهی‌ها پس از دریافت تندیس خود در سخنانی گفت:‌ سینما مثل خیلی از جاهای دیگر این خوشبختی را دارد که سرشار از آدم‌های سخت‌کوش است و من تمام قد می‌ایستم در مقابل کسانی که با سختی و صبوری تلاش می‌کنند تا آینده بهتری ساخته شود و این آینده بهتر را از سینما دریغ نکنید.
برای اهدا جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نوید محمدزاده به همراه طناز طباطبایی بر روی صحنه حاضر شدند و در نهایت این جایزه به نادر فلاح برای «چند متر مکعب  عشق» اهدا شد.
فلاح پس از دریافت تندیس خود طی سخنانی کوتاه اظهار داشت: خوشحالم که از «چند کیلو خرما» تا «چند متر مکعب عشق» زمان زیادی طول نکشید تا من جایزه خانه سینما را بگیرم.
اهدا جایزه بهترین تدوین توسط حسن حسن‌دوست و نگار جواهریان انجام شد که سپیده عبدالوهاب برای «چند متر مکعب عشق» این جایزه را دریافت کرد و در سخنانی اظهار داشت: دفعه قبل که این جایزه را گرفتم با استاد بهرام بیضایی بودم و امروز احساس می‌کنم جای بیضایی در جمع خالی است.
تندیس بهترین موسیقی فیلم بخش بعدی اهدا جوایز بود که توسط فریدون شهبازیان و رویا تیموریان انجام شد که در ابتدای این بخش فریدون شهبازیان توضیحاتی را در خصوص نحوه داوری این بخش ارائه داد و اظهار داشت کسانی که عضو کانون آهنگسازان فیلم نبودند نتوانستند در داوری نهایی جای بگیرند و در نهایت تندیس این بخش به کریستف رضایی برای ماهی و گربه اهدا شد که در نبود وی بابک کریمی این جایزه را دریافت کرد و پیامی را از سوی رضایی برای حاضران قرائت کرد.
بخش بعدی مراسم که برای حاضران جذاب بود اهدا تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد بود که در بخش نخست فرشته صدرعرفایی و رضا عطاران روی صحنه آمدند تا جایزه بهترین بازیگر زن را اهدا کنند و مطابق انتظار این جایزه به مریلا زارعی برای شیار 143 اهدا شد.
زارعی پس از دریافت این تندیس گفت: روز سینما را به همه خانواده سینما تبریک می‌گویم و خیلی خوشحالم این جایزه را از دست هنرمندانی که دوستشان دارم دریافت می‌کنم.
وی پس از قرائت متن مادر شهید رضایی اظهار داشت: این چهارمین تندیسی است که من از خانه سینما دریافت می‌کنم که دو زن، سربازهای جمعه، درباره الی و شیار 143 بوده است. اما این جایزه برای من از یک جهت ارزشمندتر است برای اینکه پشتوانه آن مهری است که از مادران و الفت‌های سرزمینم گرفته‌ام.
زارعی ادامه داد: می‌دانم که امشب شب شادی است اما دلم نیامد که بگویم پشتوانه این جایزه و تندیس که برایم خیلی ارزشمند است نگاه منتظر مادران شهید است و می‌دانم که الفت از نگاه‌ها گذشت و به قلب‌ها نشست و اگر امشب من اینجا هستم به نمایندگی از مادران سرزمین است.
این بازیگر در آخر عنوان داشت:‌جایزه سفر آفریقای خود را به پدر و مادرش تقدیم می‌کند و اگر خودش توانایی داشت به صورت مستقل در این سفر پدر و مادرش را همراهی خواهد کرد.
اهدا جایزه بهترین بازیگر مرد بخش بعدی مراسم بود که فاطمه معتمدآریا و رامبد جوان به شیوه متفاوتی آن را انجام دادند و برای دقایقی با استندآپ کمدی توانستند فضای سالن را به طور کلی تغییر دهند که در این بخش جایزه بهترین بازیگر مرد به ساعد سهیلی برای «چند متر مکعب عشق» تعلق گرفت.
در بخش بعدی تندیس بهترین فیلمبرداری توسط حسین جعفریان و لیلا حاتمی به همایون پایور برای در دنیای تو ساعت چند است و همچنین تندیس بهترین فیلمنامه توسط فرهاد توحیدی و شمس لنگرودی به جمشید محمودی برای «چند متر مکعب عشق» اهدا شد.
جایزه بعدی اهدا تندیس بهترین کارگردانی بود که برای این بخش مسعود کیمیایی و فرشته طائرپور روی صحنه حاضر شدند که طائرپور در سخنانی اظهار داشت: سینمای ایران در هر دولتی همیشه پایش در آسمان‌ها بوده است و هیچ کس نتوانسته این شان را از آن بگیرد و دعوت می‌کنیم از آقای جنتی که به این سینما تکیه کنند ما به یک مفهوم کلی از دولت احتیاج داریم و خوشبختانه زمینه‌های همدلی با حضور آقای ایوبی و آقای جنتی وجود دارد.
اما اقدام جالب و خودجوش مسعود کیمیایی در دعوت ناصر تقوایی از جمله مهمترین اتفاقات برنامه شب گذشته بود که کیمیایی به شکل جالبی از تقوایی دعوت کرد و عنوان کرد بوی تقوایی می‌آید و به این شکل از خالق ناخدا خورشید خواست تا به روی صحنه حاضر شود.
تقوایی هم در سخنانی گفت: خیلی خوب است که ما سالی یکبار دور هم جمع شویم من پیشنهاد بهتری ندارم مگر اینکه بیشتر دور هم جمع شویم و بیشتر درباره سینما حرف بزنیم و به هر حال با سابقه‌ای که سینما در کشور ما دارد امروز یک وضعیت اسثتنایی داریم و سینما توانسته جای شعر را بگیرد در حالی که شعر هویت تاریخی ماست و امیدوارم بتوانیم قدر این موضوع را بدانیم.
مسعود کیمیایی نیز در سخنانی کوتاه گفت: من ترجیح می‌دهم حرف نزنم چرا که پر از گلایه هستم و این حرف‌ها را برای هم نسلان خود در آینده‌ای نزدیک نگه می‌دارم.
سپس جایزه بهترین کارگردانی هفدهمین جشن خانه سینما به جمشید محمودی برای «چند متر مکعب عشق» اهدا شد که این کارگردان جوان با حضور بر روی صحنه اظهار داشت: هیچ وقت این شب از یادم نمی‌رود همه اتفاقاتی که رخ داد یک طرف اما کنار من کسانی هستند که همیشه فیلم‌هایشان را می‌بینم و از آنها یاد می‌گیرم و می‌خواهم تشکر ویژه‌ای کنم از نوید محمودی که امیدوارم این برادری و همکاری ما تداوم داشته باشد.
در ادامه ناصر تقوایی در پاسخ به موج احساسات مجری مراسم برای هموار شدن مسیر ساخت فیلم جدیدی توسط او در سینما گفت:‌من بر خلاف خیلی از شایعات هیچ مشکلی برای فیلم‌سازی ندارم و اتفاقا چندین بار آقای ایوبی و سایر دوستان دعوت کردند که فیلم بسازم ولی به تجربه دیدم در این سال‌ها معمولا وقتی برای تهیه‌کننده فیلم می‌سازید آن چیزی که خودتان می‌سازید نیست چرا که باید مسائل مختلفی را در نظر بگیرید تا آن سرمایه برگردد البته ظاهرا یک قدم‌هایی رو به جلو برداشته شده و دیگر خواندن فیلمنامه موضوعیتی ندارد و امیدوارم موضوعات جدید وارد سینمای ما شود.
پایان بخش مراسم اهدا جوایز هفدهمین جشن خانه سینما اهدا تندیس بهترین فیلم بود که در این بخش رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما به همراه اصغر فرهادی بر روی صحنه حاضر شدند و این تندیس به نوید محمودی برای «چند متر مکعب عشق» اهدا شد تا این فیلم هشتمین جایزه خود را از هفدهمین جشن خانه سینما دریافت کند.
محمودی پس از دریافت تندیس خود گفت: شبی که آقای فرهادی اسکار گرفتند من به همراه جمشید و دوست مشترکمان عباس غزالی لحظه به لحظه قلبمان بیرون می‌آمد و برمی‌گشت سر جایش و حالا خوشحالم این جایزه را از دست آقای فرهادی گرفتم. وی همچنین در سخنانی یادی از رخشان بنی‌اعتماد کرد و اینکه چگونه بنی‌اعتماد راه حضور او در سینما را برایش میسر کرد.
حاشیه‌ها:
به گزارش خبرنگار سینمای فارس، حضور خانواده شهدا از نکات مهم جشن خانه سینما بود که خانواده شهیدان صیاد شیرازی، شیرودی، نامجو، تهرانی‌مقدم، اندرزگو و یزدانی در مراسم حاضر بودند و از دیگر میهمانان مهم مراسم امیر حیدری جانشین نیروی زمینی ارتش بود.
در پایان مراسم گروه دنگ‌شو به اجرای موسیقی پرداخت که با همراهی و تشویق حاضران همراه بود.
در بخشی از مراسم احسان کرمی مجری مراسم به آوازخوانی پرداخت که مردم نیز او را همراهی کردند و فریدون شهبازیان به شوخی عنوان کرد آقای کرمی تست خوانندگی خود را هم در همین مراسم دادند.
رامبد جوان و فاطمه معتمدآریا پس از اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد تقریبا تا پایان مراسم بر روی صحنه حضور داشتند که شوخی‌های آنها با برگزیدگان و کسانی که برای اهدا جایزه می‌آمدند بسیار دلپذیر بود.
جایزه ویژه برگزیدگان جشن سفر به آفریقا به همراه یک نفر همراه بود که خانواده محمودی به دلیل کسب 6 سفر به آفریقا تقریبا با یک جمعیت کامل می‌توانند به این سفر بروند.
علی جنتی وزیر ارشاد، حجت‌الله ایوبی،‌محمدهادی ایازی، محسن پیرهادی، رمضانعلی حیدری خلیلی، حبیب ایل‌بیگی، حسین مسافر آستانه، غلامرضا موسوی، ناصر شفق، حامد بهداد، مسعود فروتن، سیاوش حقیقی، اکبر عالمی، امیرحسین شریفی، کامبیز روشن‌روان، شهرام مکری،مینا وحید،گوهر خیراندیش،مهناز افشار،نوشین زارع،گیتی معینی،دانیال عبادی،محمدرضا شریفی نیا،کاوه سماک باشی،مرتضی ضرابی،حسین جعفریان، محسن محسنی‌نسب، محمدرضا دلپاک، پناه‌برخدا رضایی، خسرو هژیرآزاد، سعید ملکان، امیر آقایی، محمدرضا سکوت، مهران رجبی، اکبر زنجان‌پور، شبنم مقدمی، رضا کریمی، علی اعلایی، علی قوی‌تن، محمدرضا شفیعی،رسول صدرعاملی، رضا ناجی، فریدون حسن‌پور و محمد حیدری برخی از مسئولین و هنرمندان حاضر در این مراسم بود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هشت + 19 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?