هنرگردی بهاری/11
کاخ موزه سبز؛ از سنگ خمسه زنجان تا كنسول‌های ناپلئونی

کاخ موزه سبز؛ از سنگ خمسه زنجان تا كنسول‌های ناپلئونیReviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 17Rating:
  • کاخ موزه سبز

كاخ شهوند كه اكنون «كاخ موزه سبز» ناميده مي شود يكي از زيباترين كاخ هاي موجود در كشور است.اين كاخ از سال 1307 محل اقامت رضاخان بود. كاخ موزه سبز در نقطه اي مرتفع در شمال غربي مجموعه كاخ هاي سعدآباد قرار دارد.

sabz01
كاخ شهوند كه تكميل بناي آن از زمان وزرات جنگ رضاخان تا اوايل زمام داريش (1307-1301) به طول انجاميد، پيش از آن ساختماني بود متعلق به شخصي به نام «عليخان». نامبرده از زمينداران سرشناس آن زمان بود، و تپه اي كه اين كاخ روي آن بنا شده به نام او به “تپه عليخان” معروف است.
رضا خان پس از آنكه ساختمان واقع براين تپه را از «عليخان» خريداري كرد، كاخ كنوني را بنا نهاد. معمار كاخ «ميرزا جعفر معمارباشي» بود.

در نماي خارجي اين كاخ از سنگهاي سبز معدني كمياب خمسه زنجان استفاده شده و وجه تسميه كاخ نيز به همين سبب است. ديوارهاي بيرون كاخ به سنگهاي زيباي كنده كاري شده آراسته است.ملات سنگ ها از سرب است كه مانع شكستن آنها در اثر انبساط و انقباض مي شود.

sabz03
در اصلي كاخ از سمت شمال غربي به سوي كوه هاي مرتفع البرز باز مي شود. كاخ بر تپه اي بلند قرار گرفته و چشم انداز آن از سمت جنوب، شهر تهران است. مساحت زيربناي كاخ در دو طبقه 1203 متر مربع است.زيرزمين كاخ در سال 1350 در زمان محمدرضا بازسازي شد.
كاخ موزه سبز، داراي گچ بري ها و آئينه كاري هاي زيبايي است. تذهيب ديوارها اثر استاد «حسين طاهرزاده بهزاد» و خاتم كاري ها، حاصل كار گروهي كارگاه استاد “صنيع خاتم” است. ساختمان كاخ از دو طبقه تشكيل شده است، طبقه اول شامل: پله ورودي، تالار آيينه، ناهارخوري، اتاق كار، اتاق پذيرايي و اتاق خواب است.

sabz14

طبقه ديگر زيرزمين كاخ است و شامل: سالن پذيرايي، دو اتاق خواب با سرويس و سالن ناهارخوري است.
يكي از زيباترين قسمت هاي اين كاخ تالار آيينه است كه با قالي هفتاد متري كار «عبدالمحمد عمواوغلي» مشهد مفروش شده و تاريخ بافت آن به زمان رضاخان مي رسد.

sabz13
دستگيره درها از برنز مطلا است. ديوارها و سقف تالار، آيينه كاري است و روي آيينه ها با گلهايي از گچ تزيين شده است.در بالاي تالار آيينه يك دست مبل گوبلن قرار دارد كه مربوط به دوره قاجار و از بيوتات سلطنتي است و ميز وسط آن متعلق به قرن 18 فرانسه است. پرده اي نقره فام با چوب پردهء منبت كاري شده پنجره تالار را پوشانده است .

sabz12
از ديگر وسايل اين كاخ كه اغلب از كشورهاي اروپايي خريداري شده, مي توان به چلچراغ ها, تابلوهاي نقاشي, مجسمه ها, مبل هاي دوره لوئي شانزدهم و دو ميز كنسول مربوط به دوره ناپلئون, ساعت , شمعدان, گلدانهاي برنزي, اشياء كريستال و پيانو اشاره كرد.

آدرس: خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) – انتهای خیابان شهید کمال طاهری
بازدید:  همه روزه بجز دوشنبه ها، نیمه اول سال 8:30  تا 17:30,  نیمه دوم سال 9  تا  16:30
شماره تماس:  9-22752031

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?