مصاحبه با کامران رسول زاده‎

مصاحبه با کامران رسول زاده‎Reviewed by روح الله امیر آبادی on Jun 20Rating:

کامران رسول زاده، شاعر، ترانه سرا، آهنگساز و خواننده ای است که تا کنون 5 مجموعه با نامهای “فکر کنم باران دیشب مرا شسته، امروز توام”، “کوتاه بیا عمرم به نیامدنت قد نمی دهد”، “دستورهای زبانی یک دیکتاتور عاشق”، نمایشنامه “زنمرد” که به سه زبان فارسی، انگلیسی و ترکی ترجمه شده است، و اثر اخیرش به نام مجموعه ترانه های “دستم را باز بگذارید، می خواهم بنویسم آغوش” را در انتشارات مروارید به چاپ رسانیده است. اوهمچنین موفق به انتشار دو آلبوم موسیقی با نامهای”بی سرانجام” و اثر اخیرش به اسم “دستای نامحرم” شد. او سال گذشته به جشنواره بین المللی شعر باکو دعوت شده و موفق به کسب دیپلم افتخار به عنوان نماینده شعر فارسی شده است. اخیرا نیز قرار است این خواننده ایرانی با یکی از خوانندگان محبوب ترکیه به نام مورات ککیلی در استانبول به روی صحنه برود.

maxresdefault

از این رو هنردستان مصاحبه ای با وی ترتیب داده است که شرح آن را در ادامه میخوانید:

اخیرا قرار است با خواننده ترکی در استامبول برنامه اجرا کنید. کمی در رابطه با این اتفاق صحبت کنید.

موسیقی زبان مشترک ملت هاست. من همواره در تلاش بوده ام که موسیقی وطنم که یکی از عمیق ترین و پرمحتواترین موسیقی های جهان است را به مردم دنیا معرفی کنم. کنسرت مشترک من و مورات می تواند نقطه ی عطفی در آغاز مناسبات درست و اصولی این قبیل حرکات باشد.

کنسرت مشترک من و مورات ککیلی هم که خواننده ی محبوبی در ترکیه به شمار میرود، در شهر استانبول برگزار خواهد شد. سالن این کنسرت که در مرکز شهر استابول است ، گنجایش بیش از سه هزار نفر را دارد. در این کنسرت قطعاتی را به صورت مشترک با مورات ککیلی اجرا خواهم کرد.

چه شد که به سمت موسیقی و خواننده ترکی برای دوئت رفتید؟

علاقه ی من به ادبیات و موسیقی ترکی باعث شد که بتوانم با کاور کردن یکی از معروفترین آثار سالهای اخیر ترکیه، به طور رسمی با مورات ککیلی وارد همکاری شوم.ضمن اینکه دوستان و همکارانم در ترکیه اعتقاد داشتند صدایی با رنگ و حجم صدای من در ترکیه می تواند علاقمندان زیادی داشته باشد.

مدت زیادی از انتشار آلبوم دستای نامحرم نمیگذرد. بازخورد آلبوم چگونه بود؟

بازخوردهای خوبی از آلبوم گرفتم و شاید بهترین آن همصدایی مردم با ترانه های آلبوم در کنسرتهای اخیرم بوده است. به هر حال باید مدتی بگذرد تامنتقدین در مورد آلبوم از زاویه های مختلف نظرشان را اعلام کنند. اما با وجود محدودیتهای پخش، من از بازخورد مخاطبانم راضی هستم.

شما به عنوان کسی که در دو حوزه هنری مشغول به فعالیت هستید از مشکلات هنرمندان کمی شاید بیشتر باخبر باشید. چه مشکلاتی بر سر راه هنرمندان امروزی وجود دارد؟

مهمترین موضوع، محدودیت فضاهای رسمی و قانونی برای ارائه و پخش آثار هنری ست. همین مسئله باعث می شود مارکت موسیقی و سایر هنرها در اختیار عده ای خاص و معدود قرار گرفته و سلیقه های خویش را به ذائقه ی مردم تحمیل کنند. رسانه های غیر رسمی هم به همین نحو فقط عده ای خاص را در لیست هنرمندان مورد حمایت خویش قرار می دهند. همین عامل باعث می شود مردم انتخابهای محدودی برای نیازهای خودشان داشته باشند و سایر کسانی که آثارشان ظرفیتهای خوبی دارد دیده نشوند و کم کم دلسرد شوند و مارکت هم دچار رکود و تکرار شود.

به خاطر تخصص شما در حوزه شعر کمی در رابطه با مشکلات کلام در موسیقی صحبت کنید و بفرمایید که چرا خواننده های امروز ما به مساله شعر کم توجهی میکنند؟

وقوع فرم های جدید موسیقایی و فاصله گرفتن از آثار موسیقایی آکوستیک و جایگزینی آن با موسیقی الکترونیک، می تواندیکی از دلایل این موضوع باشد، اینگونه آثار برای زبانهای فاخری مثل زبان فارسی ظرفیتهای کمی دارند و ریتم مشابه آنها زبان ترانه ها را دچار سطحی گرایی و تکرار می کند. یکی دیگر از دلایل این اتفاق، فاصله ایست که در دهه های اخیر بین مردم و شعر افتاده. شعر دهه های پیش نتوانست دل مردم را به دست بیاورد و درگیر پیچیده گی های غیرضروری فراوان شد.همین مسئله به ترانه هم خسارت وارد کرد، چراکه ترانه از دل شعر بیرون می زند. اما به نظرم کم کم داریم دوران خوبی از ترانه سرایی را ثبت می کنیم. معضل اینروزهای دنیای موسیقی، ملودی و ریتم است.

morad1 (1)

کمی در رابطه با کتاب ترانه هایتان که اخیرا با نام “دستم را باز بگذارید، می خواهم بنویسم آغوش” از شما منتشر شده صحبت کنید.

بعد از انتشار مجموعه های شعر “فکر کنم باران دیشب مرا شسته، امروز تو ام” 1391، “کوتاه بیا، عمرم به نیامدنت قد نمی دهد” 1392، “دستورهای زبانی یک دیکتاتور عاشق”1393  و  نمایشنامه ی “زنمرد” در سه زبان فارسی، انگلیسی،ترکی1393 و نیز کتاب شعر مصور “مردماهی” 1394  ، اخیرا کتاب ترانه هام نیز منتشر شده است و شامل مجموعه ای از ترانه های جدیدم و نیز ترانه هایی ست که تاکنون با صدای خودم و دیگران ارئه کرده ام.

به نظر شما خوانندگی لذت بخش تر است یا سرودن ترانه و منتشر کردن کتاب شعر؟

هر کدامشان به نحوی لذتبخش است اما خوانندگی روی استیج برای مخاطبان همدلی که با تمام انرژی و عشقشان آمده اند تجربه ی زیبایی ست.

آیا به دنبال دوئت ایرانی و ترک اینبار در ایران هستید؟

تا به حال به این مسئله فکر نکرده ام، باید زمان بگذرد و ببینم مسیر اتفاقات هنری مرا به کدام سمت می رود. در حال حاضر تمرکزم روی کنسرت ترکیه و کنسرتهای تهرانم هست.

در آخر اگر مطلبی از قلم افتاده بفرمایید.

برای شما و تمامی اهالی رسانه آرزوی روزهایی پر از خبرها و اتفاقات خوب دارم.

پویا عباسپور

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.(هنردستان)

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نه + 6 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?