محمد خزاعی در گفتگوی اختصاصی با هنردستان:
کشورها باید از هنر اسلامی الگوبرداری کنند/ افزایش تعداد شهدای هنرمند تا 4000 نفر

کشورها باید از هنر اسلامی الگوبرداری کنند/ افزایش تعداد شهدای هنرمند تا 4000 نفرReviewed by مصطفی زبرجد on Jan 13Rating:

هنردستان: ما مکتب غنی اسلام و هنر اسلامی را داریم اما از آنجایی که به شدت نسبت به این جریان غفلت کرده ایم، فراموش کردیم می توانیم در دنیا جریان ساز باشیم. کشورهای دنیا باید بیایند و از هنر ما الگوبرداری کنند.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ محمد خزاعی دبیر کنگره ملی 2000 شهید هنرمند در خصوص انتخاب نام این کنگره با نام 2000 شهید با وجود دوهزار و شصت و سه شهید و بیشتر گفت: معمولا در برنامه ها ارقام را رند می کنند، از سوی دیگر ممکن است این ارقام تغییر کند و به 2200 و بیشتر افزایش یابد بنابراین دبیرخانه در حال کار کردن است و شناسایی وجود دارد ولی عنوانی را انتخاب کردیم که تاثیر گذاری بیشتری دارد که شاید این تعداد در آینده به 3000 یا 4000 شهید افزایش یابد.

وی افزود: مسیری در حال شکل گیری است که ما بتوانیم کارهای اساسی کنیم.  افرادی که شهید هنرمندی می شناسند می توانند به دبیرخانه مراجعه و اطلاعات و آثارش را ثبت کنند.  این اطلاع رسانی و کنگره ها  شاید بهانه ای شود تا شهدایی که حتی اسم و مشخصه از آنان نیست شناسایی شوند و یک بانک اطلاعاتی کامل و جامع داشته باشیم.

خزاعی در ادامه عنوان کرد: در طول این مدت حدودا 50 شهید شناسایی شدند که در کنگره های آینده به آنها پرداخته می شود. اما افزایش لیست شهدا با توجه به شناسایی ادامه دارد. هر شهیدی، هنرمندی یا خانواده ای مراجعه کنند و  آثاری داشته باشند که معلوم شود این شهید هنرمند بوده ثبت و ضبط می شود و در لیست کنگره شهدای هنرمند برای دوره های آینده قرار می گیرند.

دبیر کنگره ملی 2000 شهید هنرمند در خصوص خانواده هایی که تمایل به مطرح شدن خود و شهدایشان ندارند و این که آیا ممانعتی در خصوص این مسئله داشته اند یا نه اظهار کرد: بسیاری مواقع این دو هزار شهید را همرزمان،دوستان و فرماندهان و پادگان های آنها شناسایی کرده اند و اسنادشان را داده اند نه خانواده ها. خانواده ها هیچ مخالفتی برای مطرح شدن شهدایشان نداشتند چرا که این اطلاعات ثبت و ضبط است و هیچ استفاده ای قرار نیست از اطلاعات شهدای هنرمند شود. یک زمان جریان سیاسی مطرح است که مخالفتهایی وجود دارد اما گاهی یک حرکت مردمی است. کنگره ملی 2000 شهید هنرمند یک حرکت مردمی و خودجوش است که دایره المعارفی از شهدای هنرمند است.

وی در خصوص  ارزشهای شهدا و تحقق نیت و هدف آنها در جامعه  بیان کرد: جایگاه شهدا به اندازه ای بالاست که به وادی خاصی دست پیدا کرده اند و در آثارشان هم این اتصال وجود دارد بنابراین سخت است که  بگوییم توانسه ایم مسیر آنان را ادامه دهیم. ما درگیر روزمرگی، نفس، بایدها و نبایدها، زرق و برق ها، جوایز، شهوت ها و منیت ها هستیم. کسی که می خواهد  از این عناصر زمینی جدا شود باید  تهذیب نفس، اندیشه، شناخت جوهره واقعی هنر متعالی را شروع کند و بعد می تواند از این وادی جدا و به جای دیگری دست پیدا کند اما وقتی ما به زمین چسبیده ایم چگونه می توانیم آسمانی شویم. گام برداشتن بر آسمان یک نردبام می خواهد تا بشود عروج کرد، باید پله پله این نردبام طی شود.  وقتی ما هنوز در زیر زمین سیر می کنیم و خواهش ها و نفسانیت ما در آن مسیر گام بر می دارد نمی توانیم بگوییم در مسیر اتصال به عالم بالا هستیم.  شناخت باعث به وجود آمدن تکامل می شود.

دبیر جشنواره مقاومت در خصوص هنر متعالی و واقعی اظهار کرد: هنر متعالی تعریف خود را دارد. این هنر نمی تواند با مسائل سطحی و مبتذل همراه باشد، هنر باید در جهت شناخت و تکامل انسانها و کمک کردن همه برای شناخت یک واحد باشد. به خاطر همین است که هنر شرق نسبت به همه هنرهای دنیا متفاوت است. اصلا قرار نیست ما پیرو مکتب های غربی باشیم. ما مکتب غنی اسلام و هنر اسلامی را داریم اما از آنجایی که به شدت نسبت به این جریان غفلت کرده ایم، فراموش کردیم می توانیم در دنیا جریان ساز باشیم. کشورهای دنیا باید بیایند و از هنر ما الگوبرداری کنند. هنر اسلامی حرف اول را در معماری و شعر می زد اما کم کم به جهت دیگری رفتیم و غافل شدیم.

خزاعی گفت: هنوز این غفلت وجود دارد و در گیر جوایز، مطرح شدن و تیتر شدن در رسانه ها هستیم. وقتی از این وادی جدا شویم دیگر این مسائل مهم نیست و به جاهایی می رسیم که از مسائل روزمره می گذریم و اگر در آن وادی قدم بگذاریم می توانیم بر قلبها و اندیشه ها تاثیرگداری داشته باشیم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

7 + سیزده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?