مستندسازان از سینمای مستند می‌گویند
فیلم مستند جدا از سینمای داستانی نیست/ بار انتظارات جامعه بر دوش سینمای مستند است

فیلم مستند جدا از سینمای داستانی نیست/ بار انتظارات جامعه بر دوش سینمای مستند استReviewed by مصطفی زبرجد on Jan 12Rating:

هنردستان: مصطفی زبرجد/ با اهمیت دادن و قدردانی از فیلم های مستند به عنوان موضوعات واقعی می توان گامی هر چند ناچیز در اعتلای آگاهی جامعه و قوت سینمای ایران و بالندگی آن برداشت. سینمایی که شاید هنوز در جامعه ایرانی جایگاه خود را نیافته است. در خصوص سینمای مستند با چند تن از فعالان، پیشکسوتان و منتخبان این عرصه به گفتگو نشسته ایم.

در پوست خود نمی گنجم

محمود کلاری فیلمبردار سینما و از داوران جشنواره حقیقت با اشاره به اینکه کیفیت بالای فیلم ها در این دوره سخت ترین روزهای زندگی او را رقم زده است گفت: سینمای آینده را مستندسازان رقم می زنند، این هنرمندان به سینمای حرفه ای جان و روح می دهند و از این بابت در پوست خود نمی گنجم.

دیدن سینمای مستند به سینمای داستانی ایده می دهد

عبدالستار کاکایی مستندساز و از داوران جشنواره حقیقت گفت: سینمای داستانی با وجود اینکه فضای ذهنی و انتزاعی دارد و از قصه های ذهنی بیشتر استفاده می کند اما آیینه اتفاقاتی است که در جامعه اطرافش می افتد. هنرمندان سینمای داستانی باید مستند زیاد ببینند چون به آنها ایده می دهد.

سینمای مستند در سطح بین المللی خود را مطرح کرده است

رشتچیان تهیه کننده سینما در خصوص تاثیر سینمای مستند بر سینمای داستانی اظهار کرد: این فیلم ها و این موضوعات می توانند منبعی برای الهام و اقتباس برای سینمای داستانی باشند. دوستان سینماگر باید در سینمای داستانی عنایت بیشتری به سینمای مستند داشته باشند اما این فیلم ها کمتر در بخش های دیگر سینمای ما دیده می شود.

عضو هیات داوری جشنواره حقیقت در ادامه افزود: باور من بر این است که سینمای مستند ما در یک کلاس جهانی و بین المللی دارد خودش را ظهور و بروز می دهد. رئیس سازمان سینمایی می گفتند سال 93 پرافتخارترین سال از لحاظ تعداد جوایز برای سینمای ما بودند که بالاتر از 80 درصد مربوط به سینمای مستند بوده است و این نشان می دهد که این سینما توانسته در سطح بین المللی خود را مطرح کند.

رشتچیان گفت: امیدوارم که در این سطح توجه لازم هم از سوی مسئولین و بخش های دیگر سینما نسبت به سینمای مستند صورت بگیرد.

سینمای مستند و داستانی یکی هستند

مسعود حاتمی برنده جوایز متعدد جشنواره فیلم کوتاه تهران در خصوص سینمای مستند اظهار کرد: سینمای مستند دور از سینمای داستانی نیست در حالی که برخی از دوستان فکر می کنند این دو از هم جدا هستند اما به نظر من قصه گویی در سینمای مستند موضوع بسیار مهمی است که وقتی از قصه گویی می گوییم پای سینمای داستانی به وسط می آید. این که در یک فضای مستند و با سوژه مستند قصه تعریف شود ضمن اینکه مستندات زندگی یک شخصیت را روایت کند، نسبت به سینمای داستانی که براساس قصه کاراکترها طراحی می شوند پیچیده تر است بنابراین سینمای داستانی و مستند با هم ارتباط مستقیم دارند.

حاتمی گفت: به نظر من افرادی که می توانند در سینمای مستند قصه بگویند بسیار توانمند هستند و اگر به سینمای داستانی بیایند نیز موفق خواهند بود و این توانمندی به سینما کمک می کند.

مستند ارتباط تنگاتنگ با سینمای داستانی دارد

هانیه یوسفیان کارگردان منتخب جشنواره حقیقت برای مستند «پدر» گفت: مستند ارتباط تنگاتنگی با سینمای داستانی دارد و فکر می کنم بسیاری از کارگردانان سینمای داستانی قبل از اینکه برخی از پلان های فیلم خود را بسازند مستندی از آن می گیرند و این نشان از اهمیت سینمای مستند در کنار ارتباط تنگاتنگ آن با سینمای داستانی است.

باید پتانسیل تاثیر پذیری سینمای داستانی فراهم شود

بهروز نورایی پور در خصوص نقش جوانان در سینمای مستند گفت: برای نقش پررنگ جوانان در ایجاد کیفیت بهتر برای سینمای مستند و داستانی باید شرایط، زمینه ها و حمایت شکل گیرد اما متاسفانه برای یک برگ کاغذ در فیلم مستند باید التماس کرد.

نورایی پور اظهار کرد: سینمای مستند رک و بی پرده است و به شکل مستقیم و واقعی به روایت یک موضوع می پردازد و این مهمترین مولفه سینمای مستند است که می تواند سینمای داستانی را از بحران مخاطب خارج کند البته پتانسیل این تغییر و تحول باید فراهم شود تا از تکرار همیشگی موضوعات کاسته شود.

مستند بار یک جامعه را به دوش می کشد

مهدی محمدی نسب برنده بهترین فیلم جشنواره حقیقت گفت: سینمای مستند مدتهاست که در حال کمک به سینمای داستانی است، ازسوی دیگر همه انتظارات یک جامعه سالهاست که روی دوش مستند است اما کسی حواسش به این ماجرا نیست.

سینمای داستانی به مستند بی توجه است

حمید جعفری در خصوص سینمای مستند گفت: اگر به تاریخ سینمای دنیا و ایران نگاه بیاندازیم سینمای داستانی بسیار مدیون سینمای مستند بوده و همیشه از آن وام گرفته است و ضعف سینمای داستانی بی توجهی به سینمای مستند است اما به حضور جوانان در دو نوع مستند و داستانی خوش بین هستم و اتفاقات خوبی به همراه خواهد داشت.
.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

13 − دو =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?