گزارش اختتامیه هفتمین جشنواره کارگاه آزاد فیلم
کیمیایی: کمدی بسازید اما مثل مهرجویی/ افخمی: در خواب هم نمی دیدم از کیمیایی لوح بگیرم

کیمیایی: کمدی بسازید اما مثل مهرجویی/ افخمی: در خواب هم نمی دیدم از کیمیایی لوح بگیرمReviewed by مصطفی زبرجد on Mar 3Rating:

هنردستان: هفتمین جشنواره کارگاه آزاد فیلم چهارشنبه شب 12 اسفند با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

photo_2016-03-03_20-05-20

به گزارش هنردستان : هفتمین جشنواره کارگاه آزاد فیلم در ابتدای این مراسم حسین حیدری‌پور – دبیرجشنواره – در سخنانی گفت: هفتمین دوره جشنواره کارگاه آزاد فیلم که ازسال 85 کارخود را با همت مسعود کیمیایی به طورکاملا مستقل آغازکرده است، میزبان 300 اثر داخلی و 140 اثر خارجی بود که ازاین میان 97 فیلم دربخش مسابقه شرکت داشتند. این جشنواره بدون یک ریال دولتی برگزارشده و امیدواریم به‌ زودی صاحب دبیرخانه دائمی شود؛ تاهرساله برگزارش کنیم.

در ادامه مسعود کیمیایی؛ مدیرکارگاه آزاد فیلم گفت: تنها چیزی که آرزو و آینده من است، آینده‌ای که چیزی از آن نمانده،این است که کارگاه آزادفیلم با هنرجویان خوبش فیلم خوب و اجتماعی بسازد.

photo_2016-03-03_20-05-13

این فیلمساز خطاب به حاضران گفت: فیلم اجتماعی بسازید. فیلم کمدی نسازید. برای خندیدن وقت بسیار است. هر کمکی که هست،کارگاه آزادفیلم تاجایی که دستش می‌رسد،به شما می‌کند.

این کارگردان در ادامه ضمن تشکر از حضار افزود: این مدرسه، مدرسه‌ شماست تا فیلم بسازید.

در ادامه این مراسم قرار بود از فریماه فرجامی و بهروز افخمی تجلیل شود که اعلام شد فریماه فرجامی به دلیل نامساعد بودن وضع جسمی نتوانست در این مراسم حضور پیدا کند و در ادامه لوح تقدیر به بهروز افخمی اهدا و از وی تجلیل شد.

photo_2016-03-03_20-05-03

مسعودکیمیایی پس از اعطای لوح تقدیر افخمی که بادستخط خودش آنرا نوشته بود، درباره این فیلمساز گفت: افخمی را خیلی دوست دارم؛ چون شجاع و جسور است و مهم‌تر اینکه هرکاری که دلش بخواهد،می‌کند.

کارگردان «قیصر»و «گوزن‌ها» در ادامه با اشاره به حرف‌های قبلی خود گفت: گفته خودم راتصحیح می‌کنم، گفتم فیلم کمدی نسازید اما وقتی فیلم داریوش مهرجویی را یادم آمد فهمیدم می‌شود فیلم کمدی خوب ساخت، پس کمدی بسازید اما کمدی مبتذل نسازید.

پس از صحبتهای کیمیایی بهروز افخمی پس ازدریافت لوح خود گفت: این بهترین هدیه‌ای است که تا به حال گرفته‌ام و وقتی در ایام نوجوانی فیلم های کیمیایی را می دیدم به خواب هم نمی‌دیدم که روزی مسعود کیمیایی برایم بزرگداشت بگیرد. همین طور به خواب هم نمی‌دیدم که با نعمت حقیقی همکاری کنم و او برایم فیلمبرداری کند اما هرچیز را که آرزوکنیم، برایمان اتفاق می‌افتد.

در بخش دیگری از این مراسم، از حامد ابراهیم‌ پور – شاعر و مدرس سینما – و علیرضا بهرامی – شاعر و مستندساز – که در آثار و فعالیت‌هایشان ارجاعات و توجه‌هایی به فیلم‌های مسعود کیمیایی داشته‌اند، با حضور مسعودکیمیایی، بهروزافخمی و جواد طوسی بر صحنه، تقدیرشد.

عباس کریمی عباسی که قبل از تجلیل از بهرامی و ابراهیم‌ پور پشت تریبون قرار گرفت، به‌ عنوان مدیر روابط عمومی و ارتباط با رسانه‌های هفتمین جشنواره کارگاه آزادفیلم،گفت: علیرضا بهرامی علاوه برفعالیت ادبی و رسانه‌ای، 12 سال پیش فیلم مشترکی ساخته است با نام “هشتصد قدم در لاله‌زار”، باحضور و روایت آقای کیمیایی، حامدابراهیم‌پور هم در 12 کتاب شعری که منتشرکرده،علاوه بر ایجاد پیوند بین ادبیات و سینمای ایران و جهان، ارجاع‌های مشخصی به آثار و شخصیت‌های سینمایی از جمله فیلم های استاد کیمیایی داشته است.

photo_2016-03-03_20-12-42

در ادامه کریمی با اشاره به این که همه عوامل جشنواره از جمله بخش روابط عمومی به احترام استاد کیمیایی و پیشکسوتی وی از جان و دل کار کردند از پایگاه خبری هنردستان که حامی و تهیه کننده بخشی از جوایز بود تشکر کرد.

در ادامه نغمه دانش و مهدی احمدی به عنوان نمایندگان روزنامه هنرمند و خبرگزاری مهر لوح خود را دریافت کرده و از مصطفی زبرجد و هادی نصیری ها به عنوان دو خبرنگار فعال و همراه با جشنواره تجلیل شد.

در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره توسط سامان سالور به شرح زیر اعلام شدند:

بخش مستند:

جایزه بهترین دستاوردفنی: عمادحسینی برای فیلم خانی‌ آباد

جایزه بهترین تحقیق پژوهش: سیدحمیدمیرحسینی برای حرکت درسکوت (دیپلم افتخار) و سیدعلی شیدایی برای فیلم لاله شو (تندیس).

بهترین کارگردانی:

حبیب باوی ساجد برای لالایی جنگ

جایزه بهترین فیلم:

محمدسنگوری برای برادران زمین

در بخش جایزه صلح تندیس و دیپلم افتخار جشنواره به سالم صلواتی برای ساخت فیلم بادبادک‌های بی‌باد اهدا شد.

در بخش بین الملل فیلم‌های سورتمه از کشور ایتالیا و دره نهنگ‌ها از ایسلند شایسته تقدیر دانسته شدند.

بخش داستانی:

جایزه دستاوردفنی: سودابه کامرانی برای فیلم انعکاس سیاه (دیپلم افتخار) و امین اشرفی برای فیلم مهرآباد جنوبی (تندیس)

جایزه بهترین فیلمنامه:

حمیدرضا بابا بیگی برای جیب‌های بارانی‌ات را بگرد

جایزه بهترین بازیگر زن:

کتانه افشار نژاد برای فیلم گاهی نیستی (دیپلم افتخار) و ژیلا شاهی برای بازی درفیلم باغ بی‌ برگی (تندیس)

جایزه بهترین بازیگر مرد: حامد شیخی برای بازی در دو فیلم سراب و فرزندان اعدام

جایزه بهترین کارگردانی‌:

رضا فهیمی برای کودکان ابری و شهرزاد دادگر برای 500 مثقال طلا (هر دو دیپلم افتخار) و بابک قائمی برای فیلم جیب‌های بارانی‌ات را بگرد (تندیس)

جایزه ویژه هیات داوران:

به دوفیلم زیستن مرغ مقلد و فیلم من قدیمی هستم اهداشد.

برگزیدگان، لوح و تندیس‌ های خود را از مسعود کیمیایی، بهروز افخمی و فرزاد مؤتمن دریافت کردند.

در پایان این مراسم نیز اعلام شد که از چند فیلمساز (بابک قائمی، شهرزاد دادگر، عادل تبریزی و ایران انتظاری) با دراختیار گذاشتن تجهیزات تولید برای ساخت فیلم بعدی‌شان قدردانی خواهدشد.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?