هنردستان:نمایشنامه‌نویس و بازیگر بنام آمریکایی از دنیا رفت.

به گزارش هنردستان، سام شپارد نمایشنامه‌نویس آوانگارد و بازیگر نامزد اسکار پنجشنبه شب در خانه خود در کنتاکی از دنیا رفت. او 73 ساله بود.

به گزارش هنردستان، سام شپارد نمایشنامه‌نویس آوانگارد و بازیگر نامزد اسکار پنجشنبه شب در خانه خود در کنتاکی از دنیا رفت. او 73 ساله بود.

سخنگوی خانواده شپرد گفت دلیل مرگ او پیامدهای ناشی از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود. خبر درگذشت شپارد دوشنبه شب اعلام شد.

او با نام کامل ساموئل شپارد راجرز چهارم در کنار بازیگری و کارگردانی و فیلم‌های مشهور، نویسنده‌ای حاذق نیز بود. او از نویسندگان فیلم سینمایی "پاریس-تگزاس" شاهکار ویم وندرس، و نمایشنامه‌های درجه یکی به زبان انگلیسی است. او در سال ۱۹۷۹ برای نمایش‌نامه "کودک مدفون" جایزه پولیتزر را دریافت کرد.

 در ایران مجموعه داستان "خواب خوب بهشت" (نشر ماهی) به انتخاب و ترجمه امیرمهدی حقیقت از او به فارسی منتشر شده است.

از جمله فیلم‌های سام شپارد می‌توان به "چیزهای درست"، "بلک‌تورن"، "حماقت برای عشق"، "باندیداس"، "ماگنولیاهای فولادی" یا "پرونده پلیکان" اشاره کرد.

نخستین نمایشنامه‌های او در سال 1964 و در نیویورک به روی صحنه رفتند و به موفقیت‌های چشمگیری هم دست یافتند به‌طوری‌که درهای اوپن تئاتر که دارای بازیگران، کارگردانان و نویسندگان خوب نوگرا است به‌روی او باز شد. به گفته‌ی خودش از این تئاتر مطالب مهمی را آموخت خصوصاً مطالبی که در زمینه باب انتقال می‌بود. یکی از ویژگی‌های این گروه تئاتری، کاوش در ساحت روان‌شناختی بازیگر و نیز رابطه میان بازیگران و متن نگاشته شده‌ی رسمی بود.

اکثر منتقدان سام‌ سپارد را از جالب‌ترین و مهیج‌ترین نویسندگان تئاتر آمریکایی می‌دانند و حتی در سال 1980 او را بعد از تنسی ویلیامز بهترین (و پرکارترین) نمایشنامه‌نویسان آمریکا قرار دادند.

منبع:هنرآنلاین