به گزارش هنردستان: سیدمصطفی هاشمی طبا با حضور در برنامه «فرمول یک» و در گفتگو با سیدعلی ضیاء درباره مناظره های انتخاباتی و علایق و خاطرات خود در زندگی سخن گفت.

سیدعلی ضیاء مجری تلویزیون چهارشنبه ۲۶ مهر به مناسبت روز تربیت بدنی میزبان سیدمصطفی هاشمی طبا بود که سال ها رییس سازمان تربیت بدنی بوده و در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز به عنوان یکی از نامزدها حضور داشت.

من مشکلی با وزیر نداشتم اما انگار او با من مشکل پیدا کرد

هاشمی طبا در ابتدا با بیان اینکه روز تربیت بدنی را تبریک می گویم و ورزش همیشه باعث شادی و نشاط است، درباره جدایی از تربیت بدنی، توضیح داد: من اوایل مشکل شخصی با وزیر وقت نداشتم اما انگار ایشان با من مشکل پیدا کرد. ماجرا از این قرار بود که از من که با رادیو گفتگو می کردم پرسیدند آیا شما مشاور وزیر هستید؟ گفتم خیر اما گاهی به ایشان مشاوره هایی می دهم. گویا این گفته من به مذاق وزیر خوش نیامده بود.

اخلاق در مناظره ها رعایت نمی شد

وی در پاسخ به پرسش ضیاء درباره مناظره ها، تصریح کرد: در مناظره ها اخلاق رعایت نمی شد. اگر ما به مبانی جمهوری اسلامی معتقد باشیم، کسانی که از دل شورای نگهبان گذشته اند یعنی صلاحیت شان تایید شده اما صلاحیت آدم ها را جلوی دوربین زیر سوال بردن، تخلف است. کسی که می خواهد رییس جمهور شود باید برنامه ارائه کند نه اینکه نفر بغل دستی اش را نقد کند. این رویکرد اصلا مخالفت با شورای نگهبان است.

این سیاستمدار باسابقه درباره فضای استودیو گفت: قبل از مناظره ها همه با هم خوب بودند و می گفتند و می خندیدند اما در فرصت های استراحت، همه پیش مشاوران شان بودند و چالش ها ادامه پیدا نمی کرد.

انصراف ندادم تا اگر آقای روحانی سکته کرد من در میدان باشم

هاشمی طبا در پاسخ به اینکه چرا اعلام کرد به آقای روحانی رای می دهد اما از ریاست جمهوری انصراف نداد، اظهار کرد: من از اول گفته بودم انصراف نمی دهم. بحث من آن اواخر این بود که در حالی که آقای جهانگیری به طور طبیعی انصراف می دادند، آقای روحانی می ماند و یکی دو نفر دیگر. من گفتم هیچ چیز نیست که بتوانیم آن را پیش بینی کنیم. ۴۸ ساعت به انتخابات مانده بود و گفتم شاید آقای روحانی به دلیلی نتواند در میدان باشد، مثلا سکته کند، بنابراین گفتم که من بمانم. حزب آقای میرسلیم هم به ایشان تکلیف کرد انصراف بدهد و ایشان انصراف داد.

فقط موقعی که وزیر بودم محافظ داشتم

وی در این باره که آیا همه جا مثل همین استودیو تنها می رود، بیان کرد: برای مناظره هم خودم بودم. البته موقعی که وزیر بودم محافظ داشتم اما بعدش دیگر خیر.

در فیلمی بازی کردم که از ترس ساواک نابود شد

معاون رییس جمهور در دولت دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، پس از پخش تصاویر حضورش در یک فیلم سینمایی درباره فعالیت های هنری خود گفت: من در یک فیلم سینمایی بازی کردم و در بحث هنر هم بودم. دوره ای هم مدیر تولید صدا و سیما بودم. من در فیلمی بازی کرده بودم که به دلایلی که برخی از آنها ترس از ساواک قبل از انقلاب بود، آن فیلم نابود شد. اتفاقا فیلم خیلی قشنگی بود.

همبازی فرامرز قریبیان بودم و نقش منفی بازی کردم

هاشمی طبا با بیان اینکه در یک فیلم همبازی فرامرز قریبیان بوده، افزود: موضوع آن فیلم درباره معلمی با بازی آقای قریبیان بود که می خواست کارهای خوبی انجام دهد و من در نقش مدیر مدرسه با رژیم طاغوت در ارتباط بودم و مخالف او بودم. به نوعی نقش آدم بده را بازی می کردم.

خواننده مورد علاقه ام شهرام ناظری است

وی با بیان اینکه از بین بازیگران خارجی به جان وین و بازیگران ایرانی به سلطانی و اصلانی علاقمندم، گفت: تئاتر هم بازی کرده ام البته هم به موسیقی و هم به بازیگری علاقه دارم. خواننده مورد علاقه ام شهرام ناظری است. خودم خواننده خوبی نیستم، خوانندگی تمرکز فوق العاده ای می خواهد. هنرپیشگی هم همینطور و خیلی استعدادش را ندارم.

من از ۳۳ سالگی وزیر شدم. ما حالا فرد ۹۰ ساله عضو و دبیر شورای نگهبان هم داریم، همچنین برخی از امام جمعه ها هم سن زیادی دارندوی با اشاره به اینکه ۱۲ سال با سعید فائقی همکاری داشته، در پاسخ به این پرسش ضیاء که آیا فرصت برای جوان ها هم فراهم می شود که وزیر باشند، یادآور شد: من از ۳۳ سالگی وزیر شدم. ما حالا فرد ۹۰ ساله عضو و دبیر شورای نگهبان هم داریم، همچنین برخی از امام جمعه ها هم سن زیادی دارند.

هاشمی طبا درباره ماجرای کناره گیری داریوش مصطفوی از فدراسیون فوتبال، گفت: من خودم آقای مصطفوی را به ریاست منصوب کردم. فضای مطبوعاتی که او در آن بود بسیار بد شد و حتی او برای بدرقه تیم ملی فوتبال نیامد و استرالیا هم نرفت. من توصیه کردم، ایشان هم قبول کرد و استعفا داد وگرنه من اصلا فشارپذیر نیستم و مواردی پیش آمده که این را ثابت می کند. البته نمی توانم آنها را روی آنتن بگویم چون جزو خطوط قرمز است.

استقلال و پرسپولیس ورشکسته هستند

وی همچنین در پاسخ به ضیاء درباره ۲ تیم محبوب پایتخت اظهار کرد: اینکه برخی می گویند استقلال ادامه دهنده تاج است، همچین چیزی نیست. استقلال موسسه جدیدی است و رنگ آبی آن ربطی به تاج ندارد. استقلال و پرسپولیس ورشکسته هستند و قابل واگذاری نیستند. دولت هم تمایلی به این کار ندارد.

داریم ایران را مثل یک دستمال کاغذی استفاده می کنیم و دور می اندازیم

این سیاستمدار در این باره که چه آرزویی دارد، گفت: آرزویی که من ۲ سال است دارم این است که شرایط زیستی مملکت مان طوری شود که مملکتی آباد داشته باشیم. مملکت ما دارد به سمت خشکسالی می رود، مملکت ما مصرف کننده است و ایران مثل یک دستمال کاغذی است که آب، نفت، جنگل، تالاب، زمین های کشاورزی اش را مصرف کرده ایم و می خواهیم آن را دور بیندازیم.

شعر «ما گلهای خندانیم» نقطه عطفی در فضای سنگین مناظره بود

هاشمی طبا در پاسخ به اینکه با چه هدفی شعر «ما گلهای خندانیم» را در مناظره خواند، توضیح داد: من یکی از مشتریان دوچرخه ضمیمه همشهری هستم و همیشه آن را می خوانم. شعر «ما گلهای خندانیم» را که در کتاب های درسی هم چاپ شده، در آنجا خواندم و دوست دارم که همه بچه ها شاد و خندان باشند. در مناظره فضا، فضای سنگینی بود و من چیزی را آوردم که نقطه عطفی در آن فضای سنگین باشد. اصلا دلم می خواست نوه ام که یک دختر ۷ ساله است آن را بخواند اما موافقت نکردند.

پشت فرمان بستنی خورده ام

وی درباره کودک درونش افزود: ما بچگی هایمان را از دست نداده ایم و برای همین می بینیم که برخی مواقع حرکات بچگانه هم انجام می دهیم. خیلی وقت ها تسلیم کودک درونم می شوم و خوش می گذرد مثلا پشت فرمان بستنی خورده ام. وقت نمی کنم سینما بروم البته دوست دارم. خیلی با نوه ام بازی می کنم بازی محبوب مان «تاپ تاپ خمیر شیشه پر پنیر» است.

این سیاستمدار در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از سخنان کاندیداها در مناظره، گفت: ما در جنگ ۱ میلیون اسیر و شهید و جانباز برای حفظ ایران دادیم، حالا روا نیست ایران را مصرف کنیم و وظیفه همه ما است که آن را رعایت کنیم. من متاسفم که در مناظره تلویزیونی هیچ کدام از آقایان حرفی از شهدا و جانبازان نزدند. مگر آن ها جانشان را برای ایران نگذاشتند؟ باید حرفی از آنها هم می شد.

یک دخترم خانه دار، دیگری آرشیتکت و پسرم در یک موسسه بین المللی است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره فرزندانش گفت: یک دخترم خانه دار و دیگری آرشیتکت است که هم درس می دهد هم طراحی می کند. پسرم هم در یک موسسه بین المللی کار می کند؛ هیچ کدام شان را هم من نبرده ام.

هیچوقت پاداش نگرفتم به جز یک پژو که آقای هاشمی رفسنجانی در آخر دوره شان به ما هدیه دادند

وی در پایان در پاسخ به این پرسش ضیاء که آیا پولدار است، اظهار کرد: پول هم دارم اما نمی دانم چقدر باید باشد. من ۷۰ ساله ام و مهندس ۴۰ ساله هستم. حقوق خوبی قبل از انقلاب می گرفتم. بعد از انقلاب هیچوقت حقوق خوبی نگرفتم، هیچوقت پاداش نگرفتم. فقط آقای هاشمی رفسنجانی در آخر دوره شان یک پژو به ما هدیه دادند البته پول هم دارم. نه اینکه نداشته باشم، نیازی به کسی ندارم.

«فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به تهیه کنندگی افشین حسین خانی، شنبه تا چهارشنبه پس از اذان مغرب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.