گواهینامه درجه یک هنری به مفتون امینی اعطا می شود

گواهینامه درجه یک هنری به مفتون امینی اعطا می شودReviewed by Khademi on Aug 21Rating:

هنردستان: مفتون امینی گواهینامه درجه یک هنری خود را از معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

به گزارش هنردستان؛ مفتون امینی، با حضور در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، گواهینامه درجه یک هنری خود را از دست سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

مفتون امیری

یدالله امینی، متخلص به «مفتون» و مشهور به «مفتون امینی» متولد ۱۳۰۵ در آذربایجان غربی است که امروز گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر را از شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کرد.

وی که در سال 1328 از دانشکده حقوق تهران فارغ‌التحصیل شده است، 31 سال در وزارت دادگستری خدمت کرده و در سال 1350 به دلیل سیاسی بودن اشعارش از سمت قضایی برکنار شد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، دوباره به کار خود بازگشت.

دوران اصلی شاعری مفتون امینی، پس از بازنشستگی در اواخر سال 1359 آغاز شد، اما شعرهای او در اغلب مجلات و روزنامه‌های معتبر 60 سال اخیر انتشار یافته و علاوه بر شعر فارسی، شعر ترکی هم سروده است.

دریاچه (1336)، کولاک (1344)، انارستان (1346)، عاشقلی کروان (1358)، فصل پنهان (1370)، یک تاکستان احتمال (1376)،‌ سپیدخوانی روز (1378)،‌ عصرانه در باغ رصدخانه (1383)، بومرنگ (1384) تنها بخشی از آثار این شاعر 90 ساله است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در این گواهینامه آورده است که اعطای این گواهی با تایید شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور صورت گرفته است.

مفتون امینی در این دیدار که با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و جواد محقق، معاون وی در امور شعر برگزار شد، به بیان خاطرات شیرین خود از نیم قرن شاعری و فعالیت در فضای ادبی کشور پرداخت.

منبع: ایلنا

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?