گفتگو هنردستان با رکورددار اکران بهار با دو فیلم
گپی با حمید گودرزی

گپی با حمید گودرزیReviewed by روح الله امیر آبادی on Jun 30Rating:

بیشتر فیلم هایمان خواب آور هستند.

از دهه هشتاد مردم او را شناختند و در همان اولین کارش در اذهان مخاطبین جای خود را باز کرد. او بدون ادعا و هیچ حاشیه ای به کار خود ادامه داده و تا به امروز در این مسیر به خوبی گام برداشته است. چندی پیش گزارشی توسط برخی خبرگزاری ها منتشر شد که نام رکوردداران اکران بهاری را اعلام کرده بودند که در این میان نام این چهره محبوب به چشم می خورد. او با حضورش در دو فیلم توانسته بود بعد از مدت ها غیبت در سینما جزو رکوردداران قرار بگیرد. فیلم سینمایی «ایران برگر» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و «روباه» ساخته بهروز افخمی از این دست هستند.

goodarzi2

حمیدگودرزی کارش را با مجموعه تلویزیونی به یادماندنی «دانی و من» آغاز کرد این برنامه با آنکه مختص گروه کودک و نوجوان بود اما سایر سنین هم برای تماشانی آن برنامه خود را تنظیم می کردند. او آنقدر به مخاطبش احترام می گذارد که برای فخر فروختن مانند خیلی ها بعد از مطرح شدن، خود را به سینما محدود نکرد و همواره در سریال های پر مخاطب و باکیفیت تلویزیون حضور یافت. یکی از ویژگی های حمید گودرزی رک بودن و بی پروا بودنش در گفتگو است.

صراحت کلام و حرفهای صادقانه باعث شده است کسی نتواند در انتقادهایی که می کند او را جزو گروه و جناح خاصی قرار دهد. به بهانه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد در هنر دستان با او قدم زدیم تا از حضورش در فیلمی طنز چون «ایران برگر» بپرسیم فیلمی که به دلیل صرفاً خنداندن مردم مورد انتقاد هایی قرار گرفت او در این باره می گوید:«بار ها گفته ام بسیاری از فیلم های سینمای ما همچون قرص استامینوفن کدئین است و فقط باعث خواب آلودگی تماشاگر می شود چرا باید فیلمی چون «ایرانبرگر» که مخاطب را می خنداند مورد هجمه قرار بگیرد. چه ایرادی داردد برخی آثار به فکر خندادن مردم باشیم. با این فیلم هایی که در سینما ها اکران می شود مخاطب خوابش می گیرد و در نهایت با نارضایتی سالن را ترک می کند.»

goodarzi3

گودرزی اعتقاد دارد که درصد زیادی از فیلم های جشنواره فیلم فجر دوره قبل قرص خواب بودند و نمی توانند مخاطب را جذب کنند. اوبیتعارف میگوید:«آقا تعارف نداریم که به نظرم بسیاری از این دوستان که فیلم هایی چون «اخراجی ها» را می کوبند حسودی شان نمی شود و نمی توانند فروش خوب دیگر اثار را مشاهده کنند. افرادی که فیلم شان نمی فروشد و مردم دوست ندارند حالشان بد می شود و نقدهای مغرضانه هم می کنند.»

برخی روشنفکر بودن را دوست دارند و علاقه دارند در سینما خود را جزو آن دسته جای دهند. گودرزی با نگاه انتقادی که به این افراد دارد صراحتاً به خبرنگار هنردستان گفت:«چرا باید با حمله به فیلمی که درصد زیادی از مردم آن را پسندیده اند خودرا روشنفکر جلوه دهیم و به نوعی بگوییم تافته جدا بافته هستیم. برخی که دائم ایراد می گیرند شاید خواهان این هستند که بیننده ها دائماً به سراغ فیلم های روشنفکرانه بروند اما بدانند که در وحله اول باید تلاش کرد مردم را با سینما آشتی داد و آنها را به سالن های سینما کشاند. ژانر کمدی هم یکی از دست آویز هایی است که می توان از آن استفاده کرد.»

این بازیگر به نگاه های غرضورزانه عده ای که منتقد فیلم ها هستند اشاره کرد متقد هایی که فیلم پر مخاطبی چون «ایران برگر» را هدف گرفتند اما گودرزی از همکاری با گروه سازنده فیلم لذت برده است و همواره از مدیریت خوب کارگردان حرفزده او همچنین در باره اعتراض لُرها به این فیلم سینمایی اظهار بی اطلاعی می کند و می گوید: « اخیراً هم مد شده است که تا از فرد و یا گروهی انتقاد می کنید اعتراض می کنند و به تجمع هایی دست می زنند در این شرایط جای نقد و انتقاد کجا است؟! به نظرم رفتارهایی از این دست مد شده است. شاید راهی برای ابراز احساسات وجود ندارد و مردم برای تخلیه کردن برخی از احساسات دست به چنین اجتماعاتی می زنند بهانه های مختلف هم همیشه وجود داشته است باید آستانه صبر و تحمل خود را بالاتر ببریم.»

goodarzi4

او درست می گوید تحمل مان کم شده و پایین آمده است دیگر نمی توانیم حرف مخالف را بشنویم. شاید هم اعتمادها آنقدر کمرنگ شده که با کوچکترین انتقادی ذهن مان به سمت تخریب می رود. همین چند وقت پیش بود که مجموعه «در حاشیه» به کارگردانی مهران مدیری انتقاد های درستی به پزشکان داشت که با طومار نویسی ان ها مواجه شد. حمیدگودرزی با اشاره به این سریال گفت: واقعاً نمی توان از گروه خاصی نقد کرد چرا باید برای مهران مدیری چنین اتفاقی بیافتد و زیر فشار زیاد فیلمش را پیش ببرد. در چنین شرایطی نویسندگان و سازندگان آثار نمی دانند در مورد چه مسئله ای فیلم بسازند.»   

دیگر همه می دانند فیلم سینمایی «ایران برگر» توسطافرادی ساخته شد که بیشتر شان لُر هستند و یا در نزدیکی این منطقه متولد شده اند یکی از این افراد حمید گودرزی است او متولد تهران است اما اصالتاً اهل لرستان هستند او درباره لهجه ضعیف لُری اش در این فیلم گفت:«زمانی که با کارگردان صحبت کردم به این نتیجه رسیدیم نیازی نیست که با لهجه غلیظ لُری صحبت کنم.

بازیگران دیگری چون محسن تنابنده به دلیل نقشی که بر عهده داشتند باید در لهجه وگویش شان بزرگ نمایی می کردند اما این اتفاق برای من لازم نبود. این به این دلیل نیست که در این بخش ضعف وجود داشته است»

goodarzi(1)

فیلم دیگری که از این بازیگر در بهار اکران شد «روباه» نام دارد. این بازیگر در دو فیلم حضور داشت که یکی با فروش خوبی مواجه شد و دیگری نتوانست در اکران موفق عمل کند روباه از رقابت عقب ماند و گودرزی نظرش را درباره این فیلم این گونه عنوان کرد:« این فیلم دارای ساختار خوبی است باید دلایل فروش کم آن را بررسی کرد اما این فروش پایین دلیل بر ضعف یک اثر نمی تواند باشد. نظر شخصی بنده این است که مضمون فیلم باعث شده تا مخاطبین از آن استقبال نکنند انرژی هسته ای موضوعی است که آنها روزی هزار بار از شبکه های تلویزیونی با آن مواجه می شوند و زمانی که به سینما می روند علاقه دارند با فیلم جدیدی که مفرح و سرگرم کننده است روبرو شوند. البته بنده تنها دلیلی که قبول کردم د این فیلم بازی کنم دعوت بهروز افخمی بود چرا که وی کارگردان به نام و خوبی است و علاقه داشتم در کارنامه هنری ام نام افخمی به چشم بخورد.»

چندی پیش برای بازیگران فیلم سیاسی «قلاده های طلا» اتفاق خوبی در فضای مجازی و حتی کاری نیافتاد. به نوعی آنها کنارگذاشته شدند حمیدگودرزی با در نظر گرفتن این شرایط در فیلم سینمایی «روباه» حضور پیدا کرد فیلم و نقشی که بازیگرانی پیش از او بازی در آن را رد کرده بودند از او در این باره پرسیدیم و او با همان لحن بی پروایش گفت:« افراد بر اساس اعتقادات خود انتخاب هایی می کنند که به مزاج برخی خوش نمی آید و کنار گذاشته می شوند. مثلاً عده ای تصمیم می گیرند با حمید گودرزی کار نکنند. خوب کار نکنند الحمدالله اتفاق خاصی برای من نمی افتد. باید یاد بگیریم به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم. بسیاری از دوستان زودرنج شده اند. نمی توان توقع داشت که همه ما برای همیشه انتخاب های یک شکل داشته باشیم بازیگر علاقه مند است که در شرایط مختلف قرار بگیرد تا تجربه های جدیدی را در عرصه کاری اش به دست آورد. به هر حال این شرایط هم می گذرد.»

حمیدگودرزی چندی پیش با همین صراحت با رسانه های مختلفی گفتگو کرد صراحت لهجه ای که برخی به دلیل مصلحتهای شخصی آن را ندارند و حرفهای شان را نمی زنند از حمید گودرزی درباره نگرانی اش از واکنش ها نسبت به حرفه ایش پرسیدیم و او گفت:« دوستان و همکاران ما واکنش های شان را به طور مستقیم به ما نشان نمی دهند. واکنشها و زیر آب زدن ها یواشکی صورت می گیرد. کم کم بازیگر بی آنکه بداند متوجه می شود حضورش کمرنگ شده است. من نگران واکنش ها نیستم اصولاً نباید ترسید و حرف ها و اظهار نظرهای غیراصولی برایم مهم نیست به هر حال به اندازه خودم در این حرفه مویی سفید کرده ام. با پز روشنفکری و ادا در آوردن به جایی نخواهیم رسید.

گودرزی در آخر خداراشکر میکند که در سریال های ماندگاری در تلویزیون حضور داشته که بیشترین مخاطب را داشته است از مجموعه «دانی و من» گرفته تا سریال های «پنجمین خورشید»، «زمانه»، «مسافری از هند» و «تب سرد».

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پنج + دوازده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?