معرفی برندگان دوره سی و سوم

سی و سومین جشنواره فیلم فجر چهارشنبه 22 بهمن در مراسمی در مرکز همایش‌های برج میلاد با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد. 

در بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران)، فیلم “رخ دیوانه” به کارگردانی ابوالحسن داوودی به تهیه‌کنندگی بیتا منصوری برنده جایزه بهترین فیلم شد. این فیلم جایزه بهترین کارگردانی را هم برای داوودی به همراه داشت و در بخش‌های بهترین صداگذاری (بهمن اردلان) و بهترین جلوه‌های بصری (وحید قطبی‌زاده) نیز پیروز شد. “رخ دیوانه” جایزه سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران سی و سومین جشنواره فیلم فجر را هم از آن خود کرد.

طناز طباطبایی، صابر ابر، ساعد سهیلی، نازنین بیاتی، امیر جدیدی، سحر هاشمی، فرنوش آل‌احمد، بیژن امکانیان و گوهر خیراندیش در “رخ دیوانه” بازی می‌کنند. داستان درباره چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا شده‌اند و به دنبال یک شوخی و شرط‌بندی در مسیری تودرتو و دلهره‌آور می‌افتند. “رخ دیوانه” در 11 بخش نامزد دریافت جوایز سیمرغ بود.

“من دیه‌گو مارادونا هستم” ساخته بهرام توکلی که با نامزدی در 12 بخش پیشتاز نامزدهای این دوره جشنواره فیلم فجر بود، تنها در دو بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (هومن سیدی) و بهترین صدابرداری (محمود سماک‌باشی) سیمرغ بلورین دریافت کرد. توکلی در بخش کارگردانی یک دیپلم افتخار گرفت.

رویا محقق برای “دوران عاشقی” سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. “دوران عاشقی” سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری (علیرضا برازنده) را هم برد. این فیلم به کارگردانی علیرضا رئیسیان مانند “رخ دیوانه” در 11 بخش نامزد دریافت جایزه بود.

باران کوثری برای “کوچه بی‌نام” جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برد و سعید آقاخانی برای “خداحافظی طولانی” جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. سحر دولتشاهی هم برای “عصر یخبندان” بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. “عصر یخبندان” جایزه بهترین تدوین (نیما جعفری جوزانی) را هم از آن خود کرد.

مجید مجیدی رئیس هیات داوران بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره فیلم فجر بود. عبدالله اسکندری، محمد بزرگ‌نیا، عزیز ساعتی، علیرضا شجاع‌نوری، جواد طوسی و مهتاب نصیرپور دیگر داوران این بخش بودند.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به جواد نوروزبیگی برای تهیه‌کنندگی سه فیلم “بهمن”، “اعترافات ذهن خطرناک من” و “من دیه‌گو مارادونا هستم” اعطاء شد و دیپلم افتخار جایزه ویژه هیأت داوران نیز به نیکی کریمی برای مجموعه بازی‌های او و کارگردانی فیلم “شیفت شب” اهدا شد.

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌ جمهور، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره و تعداد زیادی از سینماگران برگزار شد. محمدرضا شهیدی‌فرد مجری مراسم بود.

اسامی برندگان بخش سودای سیمرغ سی و سومین جشنواره فیلم فجر به این شرح است:

بهترین فیلم
برنده سیمرغ بلورین: بیتا منصوری برای تهیه‌کنندگی فیلم “رخ دیوانه”
دیگر نامزدها: فرزاد موتمن و علی حضرتی برای تهیه‌کنندگی فیلم “خداحافظی طولانی” / علیرضا رئیسیان برای تهیه‌کنندگی فیلم “دوران عاشقی” / منوچهر شاهسواری برای تهیه‌کنندگی فیلم “مزار شریف” / جواد نوروزبیگی برای تهیه‌کنندگی فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین کارگردانی
برنده سیمرغ بلورین: ابوالحسن داوودی برای کارگردانی فیلم “رخ دیوانه”
برنده دیپلم افتخار: بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم من “دیه‌گو مارادونا هستم”
دیگر نامزدها: فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم “خداحافظی طولانی” / علیرضا رئیسیان برای کارگردانی فیلم “دوران عاشقی” / مصطفی کیایی برای کارگردانی فیلم “عصر یخبندان” / حسن برزیده برای کارگردانی فیلم “مزار شریف”

بهترین فیلمنامه
برنده سیمرغ بلورین: رویا محقق برای فیلمنامه فیلم “دوران عاشقی”
برنده دیپلم افتخار: اصغر عبد اللهی برای فیلمنامه فیلم “خداحافظی طولانی”
دیگر نامزدها: محمد رضا گوهری برای فیلمنامه فیلم “رخ دیوانه” / بهرام توکلی برای فیلمنامه فیلم من “دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین بازیگر نقش اول زن
برنده سیمرغ بلورین: باران کوثری برای فیلم “کوچه بی‌نام”
برنده دیپلم افتخار: لیلا زارع برای فیلم “شیفت شب”
تقدیر: لیلا حاتمی برای فیلم “دوران عاشقی” و مهتاب کرامتی برای فیلم “عصر یخبندان”
دیگر نامزدها: فاطمه معتمد آریا برای فیلم “بهمن” / طناز طباطبائی برای فیلم “رخ دیوانه” / گلاب آدینه برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین بازیگر نقش اول مرد
برنده سیمرغ بلورین: سعید آقاخانی برای فیلم “خداحافظی طولانی”
دیگر نامزدها: سیامک صفری برای فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” / محسن تنابنده برای فیلم “ایران‌برگر” / شهاب حسینی برای فیلم “دوران عاشقی” / حسین یاری برای فیلم “مزار شریف”

بهترین بازیگر نقش مکمل زن
برنده سیمرغ بلورین: سحر دولتشاهی برای فیلم “عصر یخبندان”
تقدیر: مینا ساداتی برای فیلم “عصر یخبندان”
دیگر نامزدها: میترا حجار برای فیلم “خداحافظی طولانی” / فرشته صدرعرفایی برای فیلم “کوچه بی‌نام” / پانته‌آ پناهی‌ها برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
برنده سیمرغ بلورین: هومن سیدی برای فیلم من “دیه‌گو مارادونا هستم” 
برنده دیپلم افتخار: بهمن زرین‌پور برای فیلم “حکایت عاشقی”
دیگر نامزدها: عباس غزالی برای فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” / فرهاد اصلانی برای فیلم “دوران عاشقی” / ساعد سهیلی برای فیلم “رخ دیوانه” / محسن کیایی برای فیلم “عصر یخبندان”

بهترین فیلمبرداری
برنده سیمرغ بلورین: علیرضا برازنده برای فیلم “دوران عاشقی”
تقدیر: علیرضا زرین‌دست برای فیلم “مزار شریف”
دیگر نامزدها: تورج منصوری برای فیلم “ایران‌برگر” / فرشاد محمدی برای فیلم “رخ دیوانه” / مهدی جعفری برای فیلم “عصر یخبندان” 

بهترین تدوین
سیمرغ بلورین: نیما جعفری جوزانی برای فیلم “عصر یخبندان”
دیگر نامزدها: ژیلا ایپکچی برای فیلم “خداحافظی طولانی” / هایده صفی‌یاری برای فیلم “دوران عاشقی” / بهرام دهقانی برای فیلم “رخ دیوانه” / بهرام دهقانی برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین موسیقی متن
برنده سیمرغ بلورین: بهزاد عبدی برای فیلم “مزار شریف” 
دیگر نامزدها: ستار اورکی برای فیلم “دوران عاشقی” / کارن همایون فر برای فیلم “رخ دیوانه” / فردین خلعتبری برای فیلم “شکاف”

بهترین صدابرداری
برنده سیمرغ بلورین: محمود سماک‌باشی برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”
دیگر نامزدها: حسن زاهدی برای فیلم “ایران‌برگر” / مهران ملکوتی برای فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” / نظام‌الدین کیایی برای فیلم “رخ دیوانه” / حسن زاهدی برای فیلم “مزار شریف”

بهترین صداگذاری
برنده سیمرغ بلورین: بهمن اردلان برای فیلم “رخ دیوانه”
دیگر نامزدها: محمود موسوی‌نژاد برای فیلم “ایران‌برگر” / مهران ملکوتی برای فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” / بهمن اردلان برای فیلم “مزار شریف” / علیرضا علویان برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین طراحی صحنه
برنده سیمرغ بلورین: محسن نصراللهی برای فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من”
دیگر نامزدها: اصغر نژادایمانی برای فیلم “ایران‌برگر” / جهانگیر میرزاجانی برای فیلم “خداحافظی طولانی” / مجید میرفخرائی برای فیلم “دوران عاشقی” / کیوان مقدم برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین طراحی لباس
برنده سیمرغ بلورین: جـهانگیر میـرزاجانی برای فیلم “خداحافظی طولانی”
دیگر نامزدها: محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من / اصغر نژادایمانی برای فیلم “ایران‌برگر” / جهانگیر مجید میرفخرائی برای فیلم “دوران عاشقی” / کیوان مقدم برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا هستم”

بهترین چهره‌پردازی
برنده سیمرغ بلورین: مهین نویدی برای فیلم “ایران‌برگر”
دیگر نامزدها: مهرداد میرکیانی برای فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” / ایمان امیدواری برای فیلم “کوچه بی‌نام” / سعید ملکان برای فیلم “مزار شریف” / محسن دارسنج برای فیلم “من دیه‌گو مارادونا” هستم”

بهترین جلوه‌های بصری
برنده سیمرغ بلورین: وحید قطبی‌زاده برای فیلم “رخ دیوانه”
دیپلم افتخار: امیررضا معتمدی برای فیلم “مزار شریف”
دیگر نامزدها: جواد مطوری برای فیلم “بهمن” / فرهاد یوسفی برای فیلم “طعم شیرین خیال”

اسامی دیگر برندگان این دوره جشنواره فیلم فجر به شرح زیر است:

بخش نگاه نو (فیلم اول)
بهترین فیلم:
برنده تندیس بلورین: محمدحسین لطیفی تهیه‌کننده فیلم “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت”
دیگر نامزدها: مجتبی امینی تهیه‌کننده فیلم “بدون مرز” / سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم “جامه‌دران”

جایزه ویژه هیئت داوران: امیرحسین عسگری برای “بدون مرز”

کارگردانی:
برنده تندیس بلورین: وحید جلیلوند برای فیلم “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت”
تقدیر: مصطفی احمدی برای فیلم “نزدیکتر”
دیگر نامزدها: امیرحسین عسگری برای فیلم “بدون مرز” / حمیدرضا قطبی برای فیلم “جامه‌دران”

فیلمنامه
برنده دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اصلی: مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها برای فیلم احتمال باران اسیدی
برنده دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی: حمیدرضا قطبی و ناهید طباطبایی برای فیلم “جامه‌دران”
دیگر نامزدها: امیرحسین عسگری برای فیلم “بدون مرز” / علی زرنگار، وحید جلیلوند و حسین مهکام برای فیلم “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” / آیدا پناهنده و ارسلان امیری برای فیلم “ناهید”

بخش هنر و تجربه
برنده تندیس بهترین فیلم: فائزه عزیزخانی برای فیلم “روز مبادا”
برنده تندیس ویژه فیلم هنر و تجربه: امیرحسین ثقفی برای “مردی که اسب شد”
دیگر نامزدها: یلدا جبلی برای “داره صبح میشه” / بهتاش صناعی‌ها برای “احتمال باران اسیدی” / صفی یزدانیان برای “در دنیای تو ساعت چند است؟”

بخش مستند (سینماحقیقت)
بهترین فیلم
برنده تندیس بلورین: معین کریم‌‎الدینی تهیه‌کننده فیلم “آتلان”
دیگر نامزدها: محسن خانجهانی تهیه‌کننده فیلم “آزادراه” / فرشاد افشین‌پور تهیه‌کننده فیلم “سفر به آمادای”

بهترین کارگردانی
برنده تندیس بلورین: مهدی گنجی برای فیلم “من می‌خوام شاه بشم”
برنده دیپلم افتخار: محمد کارت برای فیلم “بختک”
تقدیر: معین کریم‌الدینی برای فیلم “آتلان”

بهترین پژوهش و متن فیلم مستند
تندیس بلورین: محمدعلی شعبانی برای فیلم مستند “سمفونی استیضاح”
دیگر نامزدها: محسن خانجهانی برای پژوهش فیلم مستند “آزادراه” / آریا شفائی‌پور برای پژوهش فیلم مستند “سفر به آمادای”

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?