در فرهنگسرای اخلاق؛
“آخرین در نیمه باز” مینا قاسمی زواره به نمایش در می آورد

"آخرین در نیمه باز" مینا قاسمی زواره به نمایش در می آوردReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 31Rating:

هنردستان: “آخرین در نیمه باز” نمایشگاه عکس مینا قاسمی زواره کارشناس عمران روستایی؛ مجموعه عکس نوستالژیک از درب های قدیمی روستاهای شهرستان اردستان و بخش زواره است که به صورت نمادین تلخی مهاجرت از روستاها و خالی شدن آنها را با در های بسته شده و قفل زده به نمایش در می آورد.

photo_2015-10-31_14-02-07

به گزارش هنردستان این نمایشگاه شامل 22 قاب از 22 روستای شهرستان اردستان و بخش زواره است که در این سالها فراز و نشیب های زیادی داشته و دست خوش تغییرات خوب و بد بسیاری شده است.
مجموعه عکس این نمایشگاه که از زادگاه پدر و مادرم انتخاب شده مشتی از خروار در سطح کلان کشوری می باشد که فقط دارای جغرافیای مشخص است و یاد آور روستاهایی است که روزگاری پر رونق داشتند و اکنون به دلیل مهاجرت صاحبان یا فوت پدران و مادران به اماکن خالی از سکنه تبدیل شده اند.
آنچه که مسلما است امروز در عصر رویا رویی تمدن ها همه انسان ها در هر جای دنیا در پی پیشرفت معیشتی ، اقتصادی ، علمی ، رفتاری و اجتماعی هستند وقتی روستاها توان برآورده سازی این خواسته ها را نداشته باشند مهاجرت صورت می گیرد تا افراد به آرمان شهر یا مددینه فاضله متصورشان نزدیک شوند.
همان طور که میدانیم مهاجرت برای شهر ها، روستاها، دولت و حتی خود مردم مشکلات فراوانی ایجاد می کند اما نمی توان فراموش کرد که بیشترین تعداد بزرگان ،علما، فضلا ، دانشمندان ، هنرمندان ، فرهیختگان و تاثیرگذاران در سیر تاریخ کشور افرادی بودن که از روستاها برخواسته و مهاجرت دلیلی بر رشد و نمود آنها شده است.
اما مسئله ای که من را به شخصه خرسند می کند این است که در یکی دو دهه گذشته شاهد مهاجرت معکوس به روستاها هستیم البته نه به دلیل عدم توانایی تطابق افراد با شهر یا شکست در هجرت بلکه افرادی که سالها تلاش کرده ، به جایگاه دلخواه نزدیک شدند و برای حفظ اصالت و تعلق به زادگاهشان به صورت فصلی و سالی به روستاهای خود سر میزند و حتی به ساخت و ساز بناهایی جدید روی آورده اند.
آنچه نمایشگاه آخرین در نیمه باز برای آن تلاش کرده یاآور شدن همین عدم فراموشی بخش بزرگی از سرزمین ماست به نام روستاها که به جرم ناتوانی در رسیدن به تجدید تنها و خالی مانده اند.
عکس های نمایشگاه همه شبیه هم هستند در یک زاویه ، یک قاب با رنگ سیاه و سفید و قفل های رنگی که نشان از بسته شدن سالها خاطره و روزگارانی پرهیاهو است.
این در ها شبیه هم هستند که ببنندگان باید متفاوت نگاه کنند تا به عمق حرف های پشت این در های بسته پی ببرند.
آخرین در نیمه باز ، آخرین عکس این مجموعه می باشد که پایان سخن این درها با بازدید کنندگان است.

قابل ذکر است پژوهش و آماده سازی این نمایشگاه حدود 5 ماه به طول انجامید و در برگزاری این نمایشگاه حامد ریاحی، عباسعلی عامری ، حسین قاسمی و زهرا قاسمی زحمات بسیاری کشیدید که از همه تشکر می کنم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پنج + 18 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?