با حضور مصطفی کاظمی مشاور شهردار‌ و مدیرکل دفتر شهردار تهران، رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون، مرتضی کاظمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی مشاور هنری شهردار تهران و سیدعباس سجادی رئیس فرهنگسرای نیاوران فاز نخست "گذر فرهنگی نیاوران" روز پنجشنبه ۱۷ بهمن‌ماه به بهره‌برداری رسید.

در پی بازدید شهریورماه دکتر پیروز حناچی شهردار تهران از فرهنگسرای نیاوران و پیشنهاد "گذر فرهنگی نیاوران" از سوی سیدعباس سجادی، شهردار تهران با تأکید به اهمیت بالای فرهنگسرا از جهت معماری و هم برنامه‌های مطلوب آن و با توجه به موقعیت جغرافیایی این مجموع ارزشمند و فقر نسبی فضای فرهنگی در منطقه با حضور سیدحمید موسوی شهردار منطقه یک، ایجاد این گذر را در دستور کار شهرداری منطقه قرارداد.

مصطفی کاظمی در آیین بهره‌برداری گذر فرهنگی نیاوران با تأکید بر تعامل دستگاه‌ها اضافه کرد: دولت و شهرداری با همدلی و همپوشانی می‌توانند در توسعه مناسب شهری نقش مهمی داشته باشند.

مدیرکل دفتر شهردار تهران تأکید کرد: فاز دوم گذر فرهنگی نیاوران بهسازی و سنگفرش خیابان جنوبی فرهنگسرا و همسان‌سازی آن با معماری زیبای این بنای ارزشمند خواهد بود.

سید عباس سجادی رئیس فرهنگسرای نیاوران نیز در صحبت‌هایی با ذکر این مسئله که در آغاز حضور شش ساله‌ام در این فرهنگسرا در کنار تلاش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تا به امروز شهرداری تهران همواره یار و یاور ما بوده است خاطرنشان کرد: در این فرصت از لطف‌ و عنایت مدبرانه دکتر حناچی شهردار محترم تهران و پیگیری مجدانه جناب موسوی شهردار ارجمند منطقه یک صمیمانه سپاس‌گزاری می‌کنم.

رضا کیانیان بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون نیز در آیین بهره‌برداری گذر فرهنگی نیاوران نیز گفت: فرهنگسرای نیاوران مکان خاطره‌انگیزی است و رخدادهای مهم فرهنگی و هنری در آن برگزار می‌شود ازین رو از ایجاد گذر فرهنگی نیاوران در این منطقه تهران بسیار خوشحالم .

شایان ذکر است که فاز نخست این گذر، بهسازی و تغییر سنگفرش از بر خیابان و محوطه ورودی فرهنگسرای نیاوران تا محدوده حیاط اصلی و اصلاح زواید و حذف اضافات بر اساس اصالت‌های معماری این اثر ثبت شده ملی با نظارت و نظر مشاوران مرتبط معماری با این بنا بوده ‌است. این فرهنگسرا تنها فرهنگسرای تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران است