دو خبر از بیست و سومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

Reviewed by لیلا فتح الله پور on Nov 12Rating:

به گزارش هنردستان: به نقل از ستاد خبری بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، نمایش “بوق بوق” با هدف آموزش مقررات راهنمایی و رانندگی به خردسالان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اجرا می‌شود.

این نمایش نوشته محمدرضا جعفری است که با کارگردانی مریم مهدی‌پور در بخش خردسال این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به صحنه می‌رود.

گروه اجرایی این نمایش تلاش می‌کنند با شیوه‌ای شاد و موزیکال و در فضایی مفرح، مقررات راهنمایی و رانندگی همچون رد شدن از خط عابر پیاده، چراغ راهنمایی و … را به زبانی ساده به خردسالان آموزش بدهند.

در این اثر نمایشی، یک بازیگر خردسال نقش پلیس را بازی می‌کند تا مخاطبان خردسال نمایش، بیشتر با آن همراه شوند.

گروه اجرایی نمایش بوق بوق به شرح زیر هستند:

نویسنده : محمدرضا جعفری، کارگردان: مریم مهدی‌پور، مشاور کارگردان: پوریا کریمی، موسیقی: مجید پژمان، بازیگران: محمدرضا جعفری، مریم مهدی‌پور و کیان جفری (بازیگر خردسال).

این نمایش به عنوان کاری از استان گیلان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اجرا می‌شود.

همین گروه در بخش خیابانی جشنواره نیز نمایش “چرا بارون نمی‌یاد” را اجرا می‌کنند. این نمایش نوشته و کار مریم مهدی‌پور است و داستان آن درباره دختری به نام “تیتی” است که از مادربزرگش درختی به یادگار دارد و فکر می‌کند بی‌آبی موجب خشک شدن درخت می‌شود اما در طول اجرای نمایش معلوم می‌شود عوامل بسیار زیادی در این موضوع دخیل هستند.

این نمایش با بازی محمدرضا جعفری، شاهین شعبانی، نصیبه آقاجانی و محمد پورعلی اجرا می‌شود. ساخت و تنظیم موسیقی آن نیز بر عهده هامون نقیبی، نوید لاهیجی، عارف حسین‌پور و ماهان خوش‌تاب است. پوریا کریمی هم به عنوان مشاور کارگردان با اجرای این نمایش همکاری دارد.

قصه‌های مادربزرگ، ماجراهای ننه سرما در جشنواره تئاتر کودک

نمایش “یک روز و دوفصل” با الهام از قصه‌های مادربزرگ‌ها در بخش خردسال جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به صحنه می‌رود.

این نمایش نوشته نوشین سیفی و کار رامین کهن است و در خلاصه داستان آن آمده : “وقتی بچه بودم، مادربزرگ برایم قصه می‌گفت. قصه ننه سرما و خونه ابرها. مادربزرگ می‌گفت آدم برفی‌ها، نوه‌های قد و نیم قد ننه سرما هستند …”

کهن با اشاره به علاقه‌اش برای فعالیت در حوزه تئاتر خردسال افزود: کار کردن برای مخاطب خردسال بسیار متفاوت است چون تقاضا و درک و دریافت خردسالان با کودکان خیلی متفاوت است و هنرمند باید در فرم و محتوای اثرش به این موضوع توجه داشته باشد. برای مخاطب خردسال باید موضوعاتی مانند طبیعت، هوا و … را تعریف کنید و نمی‌توانید به صورت مستقیم پیام دهید. خردسالی، دوره‌ای است ویژه شهود و تجربه.

او با اشاره به رده سنی مخاطبان خردسال ادامه داد: این رده سنی، بی حوصله‌ترین و بی تعارف‌ترین گروه سنی است که اگر از کاری خوشش نیاید، خیلی زود پس می‌زند و در نشان دادن عواطف و احساساتش خیلی رک است. به همین دلیل در این اجرا سعی کرده‌ام با حضور بازیگران کودک روی صحنه، جذابیت بیشتری برای مخاطبان ایجاد کنم.

کهن با بیان این که در طراحی دکور تلاش کرده است از موادی استفاده کند که برای خردسالان جذاب باشد گفت: به همین دلیل از نمد استفاده کرده‌ام که هم رنگ‌های چشمگیری دارد و هم اشکال انتزاعی و ساده‌ای دارد که شبیه نقاشی‌های خود بچه‌هاست. در کنار آن موسیقی زنده هم داریم و نوازنده‌ای که چند ساز را با هم می‌نوازد و فکر می‌کنم این موضوع هم برای بچه‌های جالب باشد.

او همچنین خواستار توجه بیشتر به تئاتر خردسال شد و گفت: متاسفانه بخش خردسال را خیلی خرد می‌بینند!

این کارگردان جوان تئاتر ادامه داد: هیچ تعریف درستی درباره تئاتر خردسال وجود ندارد و هیچ گونه کارشناسی درستی هم در این زمینه صورت نمی‌گیرد.

او با اشاره به برخی از موارد مندرج در فراخوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درباره بخش خردسال اضافه کرد: گفته شده آثار این بخش امکانات ویژه‌ای نداشته باشند که این سخن نشان می‌دهد تئاتر خردسال را خیلی خرد می‌بینند.

عوامل اجرایی نمایش “یک روز و دو فصل” عبارت‌اند از :نویسنده : نوشین سیفی، کارگردان: رامین کهن، موسیقی : امین پرور، بازی دهندگان عروسک: پرستو آریا کیا، امیر عباسیان، طراحی و ساخت عروسک: رامین کهن، پرستو آریا کیا، مهلا صفری، طراح لباس: نسرین خرمی، تولید شده در کمپانی تئاتر سایه.

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری شهرام کرمی 21 تا 27 آذر ماه در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?