ارزیاب بین‌المللی یونسکو در امور ژئوپارک‌ها گفت: شهرستان طبس می‌تواند به عنوان بزرگترین ژئوپارک مطرح شود اکنون متولیان آن آمادگی دارند تا پرونده ژئوپارک را تا پاییز به یونسکو ارسال کنند.

به گزارش هنردستان و 

علیرضا امری کاظمی عضو کمیته علوم زمین و ژئوپارک‌های کمیسیون ملی یونسکو در ایران به خبرنگار مهر گفت: فرماندار طبس و مدیر ژئوپارک طبس عزم جدی دارند تا پرونده ژئوپارک را تا فصل پاییز به یونسکو ارسال کنند. این ژئوپارک می‌تواند ۵۰ ژئوسایت را معرفی کند اما چون زیرساخت‌های ۲۵ ژئوسایت آماده است، درخواست کردیم که همین ژئوسایت‌ها را در پرونده لحاظ کنند و به تدریج هر سال ۵ ژئوسایت دیگر را بیافزایند.

وی گفت: ژئوپارک طبس می‌تواند بزرگترین ژئوپارک از نظر مساحت باشد چون کل شهرستان طبس نیز بزرگترین شهرستان در خاورمیانه است. با توجه به ارزش‌هایی که این شهرستان دارد تصمیم گرفتیم کل شهرستان را در محدوده ژئوپارک در نظر بگیریم.

امری کاظمی بیان کرد: کارشناسان یونسکو معیارهای مختلفی را برای معرفی ژئوسایت‌ها دارند مانند اینکه برای بازدید عموم باشد و امکانات اولیه و زیرساخت‌های آن فراهم شده باشد و بتواند مفهوم زمین‌شناسی و محتواهای علمی را برای عموم مردم بیان کند و غیره.

بازدید ارزیابان از ارس به تعویق افتاد

ارزیاب بین‌المللی یونسکو در امور ژئوپارک‌ها درباره ژئوپارک ارس نیز گفت: زمان بازدید ارزیابان یونسکو از ژئوپارک ارس که قرار بود از خرداد تا مرداد سال ۹۹ انجام شود، لغو نشده بلکه به تعویق افتاده است. یونسکو در حال برنامه‌ریزی است تا مشخص شود از چه تاریخی بازدید ارزیابان خود را آغاز کند. ژئوپارک ارس اکنون در حال تجهیز و آماده‌سازی است امیدوارم وضعیت مطلوب آن همین طور پیش برود و شاهد ارزیابی مثبتی از کارشناسان یونسکو باشیم.

امری کاظمی همچنین درباره نشست‌های بین‌المللی هم توضیح داد: دومین نشست ژئوپارک‌های یونسکو را برای اردیبهشت ماه در جزیره قشم برنامه‌ریزی کرده‌بودیم اما به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد در شهریور ماه نیز قرار بود کنفرانس ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در کره جنوبی برگزار شود اما گفته شده که فعلاً آبان ماه را برای برگزاری این برنامه در نظر گرفته‌اند ولی هنوز قطعی نیست.