دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در بیانیه مواجهه با چالش‌های ویروس کرونا گفت: با توجه به اینکه کووید ۱۹ صدمات بسیاری را در عرصه‌های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی و هنری داشته، پیشنهاد می‌کنم رصدخانه یونسکو برای بررسی این صدمات و سیستم هشداردهنده ای در این بخش فعال و به کشورهای صدمه دیده در این بخش‌ها کمک شود.

به گزارش هنردستان و به نقل از ایرنا :

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به تاثیر جامعه بشری از شیوع کرونا در نشست مشورتی آنلاین کمیسیون های ملی منطقه آسیا اقیانوسیه، پیشنهاداتی را به منظور تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش های پیش آمده به یونسکو ارائه کرد. 

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران طی بیانیه ای در این نشست مشورتی اظهارکرد: همه ما می دانیم که همه گیری COVID-۱۹ تأثیر عمیقی بر همه زمینه های مورد توجه ما داشته است: آموزش، علوم، فرهنگ، علوم اجتماعی و انسانی و حتی ارتباطات و اطلاعات هرچندکه این تاثیرات از دیدگاهی می تواند مثبت باشد. علاوه بر این، تأثیرات این بیماری همه گیر به حدی نیست که به محض اتمام بیماری از بین برود. این تاثیرات از قدرت دگرگون کننده ای برخوردارند و می توانند بیش از هر چیزی، سبک زندگی جامعه انسانی را تغییر دهند.

دبیرکل یونسکو افزود: این تغییرات نیازمند تغییر چشم انداز و سیستم فعالیت یونسکو است. هدف این تغییر، تمامی شیوه های فعالیتی سازمان یونسکو است: از انجام وظایف اصلی و تهیه اسناد گرفته تا برگزاری رویدادها و روابط با کشورهای عضو. آنچه در این روند بسیار مهم است اطلاع رسانی مناسب و بجا است. این امر نیازمند مسئولیت پذیری فراگیر و دشوار بخش ارتباطات و اطلاعات و همچنین یک برنامه بین بخشی در حوزه برنامه های اقدامات اصلی است. سایت یونسکو هم اکنون مملو از اطلاعات درباره تاثیرات کرونا بر پنج حوزه اصلی سازمان یونسکو است، بنابراین یونسکو در حوزه آموزش، علوم طبیعی، فرهنگ، علوم اجتماعی و ارتباطات و اطلاعات، نقش نظارتی بسیار مهمی دارد.

ایوبی در ادامه این بیانیه نوشت: به بیان ملموس تر، با توجه به اینکه کووید ۱۹ صدمات بسیاری را در عرصه های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی و هنری داشته پیشنهاد می کنم رصدخانه یونسکو برای بررسی این صدمات و سیستم هشداردهنده ای در این بخش فعال شود و به کشورهای صدمه دیده در این بخش ها کمک شود. همانگونه که این سیستم هشدار درباره بلایای طبیعی وجود دارد باید در بحران های فرهنگی، آموزشی و علمی حاصل از شیوع کرونا نیز وجود داشته باشد. در حقیقت یونسکو در این شرایط شبیه یک سیستم هشداردهنده عمل کند و از طریق وب سایت خود، هشدارهای لازم و یا اخبار کوتاه مدت را در این زمینه به صورت هشدار به کشورهای عضو ارائه می دهد. این سیستم به اصطلاح هشدار به یک هماهنگ کننده نیاز دارد، که خود یونسکو است و همچنین به یک تسهیل گر نیاز دارد و کمیسیون های ملی کشورهای عضو می توانند نقش تسهیل گر را ایفا کنند. بنابراین ما شاهد ارتقا نقش یونسکو و کمیسیون های ملی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی پیرامون اقدامات انجام شده در پاسخ به COVID-۱۹ در زمینه های آموزش، علوم، فرهنگ، علوم اجتماعی و اطلاعات و ارتباطات هستیم.

ایوبی در ادامه این بیانیه نوشت: موضوع دیگری که مطمئناً این روزها بحث برانگیز بوده است اخلاق در هوش مصنوعی است. می پرسید چگونه؟ پاسخ این است که موضوع اخلاق در همه زمینه های فعالیتی یونسکو اهمیت بیشتری می یابد؛ زیرا پیشرفت فن آوری های اطلاعاتی جدید و ابزار جدید دسترسی به اطلاعات و همچنین شیوه های زندگی جدید، سال ها پس از همه گیری باقی می مانند و به گونه های مختلفی توسعه می یابد که ما از آن آگاه نیستیم. به عنوان مثال با کمک اخلاق در هوش مصنوعی ما می توانیم دسترسی به موقع به اطلاعات علمی به روز را تقویت و تسهیل کنیم. اگر موارد فوق را به عنوان پیشنهادات ایران در نظر بگیریم که دارای ابعاد بین المللی است، اکنون می خواهم توجه شما را به پیشنهادات خود در سطح منطقه ای جلب کنم، پیشنهاداتی به منظور تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش هایی که قبلاً با آنها روبرو بوده و با آن ها آشنا هستیم و همچنین تقویت نقش کمیسیون های ملی و یونسکو در سطح منطقه ای. همه ما می توانیم فرهنگ را به عنوان محور اصلی تمامی روابط انسانی و آگاهی بخشی فرهنگی (به عبارت دیگر گفتگوی بین فرهنگی) را به عنوان عامل اصلی ایجاد صلح در نظر بگیریم.  بنابراین، چرا از این عنصر مهم به عنوان ابزاری برای تقویت روابط بین کشورهای منطقه خود استفاده نکنیم؟

 دبیرکل ملی یونسکو افزود: پاسخ مشخص من به این سوال در قالب دو پیشنهادی است که برای دبیران کمیسیون ملی در منطقه دارم؛ همانطور که در وب سایت سازمان ملل آمده است، روزهای بین المللی فرصتی برای آموزش عموم مردم در مورد موضوعات مهم، بسیج اراده و منابع سیاسی برای رفع مشکلات جهانی و تجلیل و تقویت دستاوردهای بشریت است. روزهای بین المللی پیش از برپایی سازمان ملل نیز وجود داشته اند، اما سازمان ملل متحد از این روزها به عنوان ابزار حمایتی قدرتمند بهره گرفته است. با توجه به تعریف فوق، پیشنهاد می شود برخی مناسبت های جهانی یونسکو که با مسائل منطقه ما مناسبت دارد به صورت جمعی برگزار شود. نظر به اینکه رویدادهای مشترک به فعالان این امکان را می دهد تا با همکاری نزدیک، فعالیت های مرتبط را ترتیب دهند، برگزاری این مناسبت های مشترک می تواند به رسالت اصلی یونسکو -که ایجاد صلح بین الملل است- کمک کند و ثبات منطقه ای را ارتقا بخشد.

ایوبی ادامه داد: برای همکاری های بیشتر بین کشورهای منطقه و کمیسیون های ملی، من پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه مشترک عکس های مجازی را ارائه می دهم؛ نمایشگاهی برای ادای احترام به حافظان سلامت در این روزهای سخت همه گیری کرونا. این پروژه در حال حاضر در سطح ملی در ایران آغاز شده است. با این حال، اجرای آن در در سطح منطقه مطمئنا تأثیرات بیشتری خواهد داشت.