مراسم بازگشایی سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر، سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر و جمعی از هنرمندان عصر روز دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه برگزار شد.

لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد در این مراسم، با اعلام پیام تبریک سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به موجب بازسازی مجموعه تئاتر شهر به دست پیمانکاران داخلی گفت: از ابتدا دولت یازدهم بیش از ۲۸ میلیارد تومان برای مجموعه تئاتر شهر هزینه شده است.

وی ادامه داد: یکی از اتفاقات مهم در این طرح استفاده از پیمانکاران ایرانی بود و پیمانکار ایرانی در مقابل خارجی‌ها بهترین عملکرد را داشته و دوش به دوش آنها حرکت و گاها در بسیاری از موارد پیشی نیز گرفتند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: جای خوشحالی دارد که با اعتماد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک شرکت دانش‌بنیان ‌به میدان آمد و توانست به بهترین شکل عمل کند و امیدواریم در آینده نیز با تکیه بر نیروی کار داخلی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست بتوانیم اتفاقات بهتر دیگری را رقم بزنیم.

هدف ما بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر با حفظ اصالت معماری بنا بود

در ادامه این مراسم سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: حفظ و نگهداری چنین ساختمانی بیش از وظایف سازمانی وظیفه همه مردم است، به همین منظور بهسازی مجموعه تئاتر شهر از ا‌ولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: این مجموعه که ا‌ولویت تئاتری‌ها در اجرا است به تجهیزات مضاعف و مراقبت بیشتری نیاز داشت. استقبال از تئاترها و هنرمندان در این مجموعه گاها بیش از ظرفیت این مجموعه بوده و همین امر باعث شد که نواقص این مجموعه پس از قدمت زیاد آن شناسایی، برطرف و خدمات رفاهی و امکانات بیشتر در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نکته قابل تمجید این پروژه این است که شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در این مجوعه کار کردند و بهترین شکل خدمات را در اختیار علاقمندان تئاتر قرار دادند.

حسینی افزود: جایگاه تئاتر شهر در قالب جدید احترام به مخاطبان است، در تمام فرآیند این ترمیم تمام تلاش براین بود که اصالت بنا حفظ شود تا خاطرات قشرهای مختلف همچنان باقی بماند.

بازسازی تئاترشهر خواست‌ هنرمندان و تعهدات قابل پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

سعید اسدی، مدیر مجموعه تئاتر شهر نیز در این مراسم با بیان اینکه روند نوسازی مجموعه تئاتر شهر ظهور و بروز دانش ایرانی بود، اظهار داشت: آنچه امروز در تئاتر شهر اتفاق افتاده است توان و افتخار متخصصین ایرانی در نو سازی و بهسازی و بازسازی و احیاء است که برای تجهیزاتی که فعال نبودند یا فرسوده شده بودند، استفاده شده است.

مدیر مجموعه تئاتر شهر با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی فرهنگ و هنر کشور است، تصریح کرد: این وزارتخانه علاوه بر تامین امکانات برای هنرمندان به زیر ساخت‌ها نیز توجه نشان می‌دهد که بخشی از نگاه این نهاد به توسعه امکانات برای ساخت اماکن جدید است و احیا و بازسازی نیز از خواست‌های هنرمندان و تعهدات قابل پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به گفته وی، در بازسازی مجموعه تئاتر شهر پرده‌ها و صندلی‌های فرسوده‌ای داشتیم که نیاز مخاطبان و هنرمندان را تامین نمی‌کرد اما در بازسازی با حفظ اصالت سالن ابعاد و امکانات مناسب‌تری را فراهم کردیم تا هر دو گروه از شرایط مطلوب‌تری برخوردار شوند.

وی اظهار امیدواری کرد که با اجراهای آینده در صحنه تئاتر شهر افتخاری برای این عرصه داشته باشیم.

استانداردهای جهانی در بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر رعایت شده است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه این مراسم با ابراز خوشحالی از اینکه حوزه شرکت‌های دانش بنیان به عرصه هنر نیز گسترش یافته است، گفت: امروز سالن‌های زیادی را در کشور داریم که فاقد استانداردهای لازم است، اینکه برای اولین بار تجهیز سالن نمایش توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود جای خوشحالی دارد و بدانید که استانداردهای موجود در این سالن نیز با نمونه‌های خارجی مطابقت دارد.

وی ادامه داد: یکی از افتخارات ما در حوزه هنرهای نمایشی برای ارائه یک تئاتر خوب همین سالن نمایشی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مورد بازسازی دیگر سالن‌های نمایشی نیز خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه این تکنولوژی توسعه پیدا کرده و افکت‌های روی صحنه تئاتر بیشتر شده است هیچ مشکلی از نظر فنی در داخل نداریم و تنها موضوع بودجه برای بازسازی مطرح است.

در ادامه مهندس د‌ورعلی مجری طرح بازسازی مجموعه تئاتر شهر گفت: این مجموعه از خرداد سال ۹۷ واگذار و امروز در (۲۷ آبان‌ماه ۹۸) به صورت بازسازی شده تحویل مجموعه تئاترشهر شده است، در این طرح تنها موتورهای گیربکسی که اصولا در بازار هم موجود نیست از خارج از کشور تهیه شده است و در تمامی بخش‌های دیگر از جمله مصنوعات، ماشین‌ها و تجهیزات پیشرفته و همچنین زنجیرهای خاص صحنه‌ای با تکیه بر توان داخلی این مجموعه را بازسازی کرده‌ایم.