همکاری یک ایرانی با دایرة‌المعارفی چاپ‌شده در آمریکا

هنردستان: یک پژوهشگر و مدرس ایرانی بخشی از یک دایرة‌المعارف رخدادهای محوری در تاریخ ادیان را که در آمریکا به چاپ رسیده، تالیف کرده است.

 

به گزارش هنردستان، رامین حاجیان‌فرد در گفت‌وگویی درباره این دایرة‌المعارف اظهار کرد: تاریخ دین و باورهای معنوی آدمی شاید به قدمت زندگی او در این کره خاکی باشد. برخی از رخدادهای مرتبط با دین، سرنوشت عده زیادی از مردم را دستخوش تغییر کرده و همچون نقطه‌ای برجسته بر محور پیش‌رونده تاریخ خودنمایی می‌کند.

 

او ادامه داد: دایرة‌المعارف رخدادهای مهم در دین با حمایت دانشگاه فلوریدا در «جکسون ویل» و با ویراستاری پروفسور «اندرو هولت» و «فلورین کورتا» توسط انتشارات «آ-ب-سی سلیو گرین وود» در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی در سه جلد منتشر شد و در ۱۰۴۷ صفحه، مهم‌ترین وقایع تاریخ ساز دینی ثبت شده است.

 

این پژوهشگر که شش مدخل از این دایرة‌المعارف را تألیف کرده است، درباره همکاری‌اش با دست‌اندرکاران تهیه آن، گفت: همکاری و ارتباط من با عده‌ای از پژوهشگران در حوزه مطالعات ایران و هند در خارج از کشور شروع شد. حدود دو سال پیش نیز با ویراستاران دایرة‌المعارف یادشده آشنا و در جریان تماس با آن‌ها بخش‌هایی را برگزیدم و شروع به پژوهش و نگارش کردم.

 

حاجیان‌فرد که مدرک دکتری در رشته تمدن اسلام و جهان با گرایش هنر اسلامی از دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی دارد، درباره مدخل‌هایی که نوشته است، اظهار کرد: شش مدخلی که از این دایرة‌المعارف نوشته‌ام، شامل مانی و تأسیس دین مانوی، بوکو تکین و گرایش اویغورها به آئین مانویت، شاه اسماعیل و تأسیس سلسله صفوی، دودمان صفوی و تأسیس نخستین حکومت شیعه، احداث مسجدجامع دهلی، ناآرامی‌های آیودهیا و شورش‌های بمبئی است.

 

او با بیان این‌که بخش‌های گزینش‌شده بر مبنای علاقه و در راستای مطالعات شخصی‌ام انجام شده است، ادامه داد: مشغولیت من به پژوهش‌هایی که ماهیت میان‌رشته‌ای دارند، حوزه‌های گوناگونی را پیش پا گذاشته و این موضوعی است که من از آن خیلی راضی هستم و همواره از آن استقبال کرده و آموخته‌ام.

 

این مدرس اظهار کرد: عناوین مدخل‌ها از پیش توسط گروه ویراستاران تعیین شد و در اختیار مولفان قرار گرفت. این مدخل‌ها با ظرافت و دقت نظر بالایی گزیده شده و هر کدام در واقع مقطعی سرنوشت‌ساز در تاریخ بشر را که به نوعی با باورهای دینی گره خورده، ارائه داده است. مثلا وقتی به گزینش «عنوان بوکو تکین و گرایش اویغورها به آئین مانویت» نگاه کنید، متوجه می‌شوید که در مقطعی نه‌چندان طولانی تنها حوزه رسمی حکومتی که آیین گسترده مانوی را به‌عنوان دین رسمی اعلام کرده، عامل این گزینش بوده است.

 

حاجیان‌فرد درباره چگونگی دسترسی به این کتاب، گفت: این مجموعه به زبان انگلیسی است و در وب‌سایت‌های مختلف فروش کتاب مثل آمازون به‌صورت چاپی و همچنین  به‌شکل نسخه دیجیتالی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. طبیعتا کتابخانه‌ها و مراکز علمی می‌توانند آن را برای غنای بخش کتب مرجع خود سفارش دهند و در دسترس پژوهشگران بگذارند.

 

منبع: ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »