بچه‌ها در جام کتابخوانی یاد می‌گیرند که بیاموزند و بیاموزانند

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بچه‌ها در جام باشگاه‌های کتابخوانی یاد می‌گیرند که بیاموزند و بیاموزانند

 

.

به گزارش خبرگزاری هنردستان به نقل از ستاد اطلاع رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره جام باشگاه‌های کتابخوانی و برنامه‌های آتی این معاونت در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان گفت: اگر هدف ما گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور باشد، بهترین کار این است که روی کودکان و نوجوانان تمرکز کنیم. اگر فرزندان ما از کودکی به خواندن کتاب عادت نکنند، نمی‌توان در بزرگسالی کار زیادی برای تشویق کتابخوانی در آنان انجام دهیم. پیش از این هم رهبری معظم انقلاب در توصیه‌ای به همین نکته اشاره کرده بودند و گفته بودند که باید کودکان را به کتابخوانی عادت بدهیم چراکه این کار تا پایان عمر با آن‌ها خواهد بود.

وی افزود: نکته دیگر این است سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های توسعه است و باید به آن توجه ویژه کرد و در این زمینه توجه به کتابخوانی در سنین پایین‌تر جزو وظایف اصلی دولت‌هاست. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ساعات کتابخوانی و مطالعه جمعی یکی از مهمترین ساعات آموزشی کودکان است. امید من این است که آموزش و پرورش هم در این راه گام بردارد و اقداماتی هم انجام شده است که امیدوارم به ثمر برسد. اما کاری که ما در جام باشگاه‌های کتابخوانی انجام می‌دهیم صرفاً بالا بردن سرانه کتاب یا حتی بالا بردن تعداد کودکان کتابخوان نیست. بلکه بچه‌ها در این باشگاه‌ها با یک فرهنگی آشنا می‌شوند که نیاز جامعه ماست.

جوادی ادامه داد: بچه‌ها در باشگاه‌های کتابخوانی فرهنگ تعامل، گفتگو و همکاری متقابل را یاد می‌گیرند. بچه‌ها یاد می‌گیرند که به هم دیگر بیاموزند و از همدیگر یاد بگیرند. بچه‌ها به بهانه کتاب دنیای خود را با همدیگر به اشتراک می‌گذارند. معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز سعی می‌کند تنها کمک کننده و پشتیبان باشد و اگر بتواند در این زمینه موفق عمل کند، امیدواریم که سنگ‌های بزرگی را از پیش پای کتابخوانی در ایران برداریم.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد درباره میزان استقبال از این طرح گفت: اگر میزان استقبال از این طرح را به عنوان ملاک موفقیت در نظر بگیریم، قطعاً این طرح یکی از موفق‌ترین طرح‌های ترویج کتابخوانی در کشور بوده است. چند برابر شدن باشگاه‌های کتابخوانی در کشور آن هم در بازه زمانی سال گذشته تا امسال خود نشانگر استقبال از این طرح است. سال گذشته در اولین دوره جام باشگاه‌ها بیش از ۲۰۰۰ باشگاه و ۲۴ هزار کودک درگیر طرح بودند. امسال اما این ارقام به ۵۰۰۰ باشگاه و ۶۰ هزار عضو رسیده است.

جوادی درباره علت استقبال از این طرح نیز تصریح کرد: علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد، اما یکی از آن‌ها مردمی بودن آن است. این باعث شده است که هم از نظر هزینه برنامه کم‌هزینه‌ای باشد و هم تاثیر آن زیاد باشد. درست است که دفتر مطالعات و برنامه ریزی کتابخوانی، ابتکار این طرح را زده است اما مسئله این است که شیرازه و ماهیت اصلی این طرح، مردمی و متکی به خود مردم است. برای همین است که از آن استقبال می‌شود. مثلاً یک شهر کوچک مثل اوز یک مدیر ارشاد دارد که کارش هماهنگی است، باقی کارها به دست خود مردم و تسهیلگران باشگاه‌هاست. نکته دیگر آنکه همان یک مدیر ارشاد هم در یک شهر کوچک بیشتر از آنکه دولتی باشد، وابسته به خود شهر و جزوی از شهر است. ما بُن کتاب اختصاص دادیم و تحفیف‌های خرید کتاب در نظر گرفتیم اما واقعاً میزان کتاب‌هایی که خوانده شده، بسیار بسیار بیشتر از میزان کتابی است که می‌شد با آن مقدار بن کتاب خرید.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد درباره برنامه‌های آتی این معاونت در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی نیز گفت: اولاً باید تشکر کنم از مدیرانی که پیش از این در معاونت امور فرهنگی مشغول به فعالیت بودند. همچنین باید این را به فال نیک بگیریم که وزیر ارشاد خودش پیش از این در معاونت امور فرهنگی مشغول بود و با جزئیات فعالیت‌ها و موانع و مشکلات این معاونت آشنایی کامل دارد و تاکنون نیز نسبت به این معاونت حسن نظر داشته است. ثانیاً باید بگویم که طرح‌هایی که هم اکنون در معاونت فرهنگی و به خصوص در اداره کل مطالعات و ترویج کتابخوانی در حال انجام است، طرح‌های مفید و موثری است و باید تقویت و حمایت بشوند؛ چه همین طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی چه طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و نیز روستاها و عشایر دوستدار کتاب.

وی تاکید کرد: برنامه اصلی ما توجه به مناطق محروم، روستاها و شهرهای کمتر برخوردار است تا بتوانیم فاصله این مناطق را نسبت به مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ کمتر کنیم. در همین طرح‌های ترویج کتابخوانی هم با وجود آنکه ممنوعیت برای مشارکت شهرهای بزرگ در آن نیست، اما حضور روستاها و شهرهای کوچک‌تر بسیار پررنگ‌تر بوده است. اگر ما بتوانیم همین راه را ادامه بدهیم، امیدواریم که بتوانیم در آینده نزدیک شاهد افزایش قابل توجه سرانه مطالعه در کشور باشیم.

بر اساس این گزارش، جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرح جدیدی برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است. این باشگاه‌ها در مرحله اول در ۱۶ اصفهان، اهواز، تبریز، بوشهر، خورموج، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزوار، شهرری، شهرکرد، شیراز، کاشان، گنبدکاووس، نیشابور و یزد برگزار شد. در مرحله دوم، این تمهیدات لازم برای برپایی این باشگاه‌ها در ۱۰۰ اتخاذ شده است.

برای برپایی باشگاه‌ها، در مرحله نخست، پژوهشگران و مدرسان برجسته حوزه کودک و نوجوان پس از چند جلسه هماهنگی اولیه، به همه این شهرها مراجعه کرده و آموزش‌های لازم را برای تعدادی از مربیان ارائه دادند. بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند. فرآیند ثبت نام بسیار ساده است و کافی است مربیان اعضای باشگاه خود را به همراه کد ملی آن‌ها معرفی کنند. کد ملی برای هماهنگی‌های بعدی به منظور رساندن کتاب همراه با تخفیف ۵۰ درصد به اعضای باشگاه است. کتابفروشی‌های هر شهرستان کد ملی بچه‌های آن شهرستان را در اختیار خواهند داشت و هنگام مراجعه این تخفیف را به آن‌ها ارائه خواهند کرد.

یادآوری می‌شود، آئین اختتامیه دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی، روز پنجشنبه ۲۱ دیماه از ساعت ۱۴ در سالن اصلی باغ کتاب تهران برگزار می‌شود

 

منبع : خبرگزاری مهر.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »