در «فوق ماراتن» با لحظات استثنایی روبرو می‌شوید

هنردستان: کارگردان و تهیه کننده مستند «فوق ماراتن» گفت: من تنها می‌توانم به این نکته اشاره کنم که مستند «فوق ماراتن» نه تنها از لحاظ کشش و جذابیت روایی چیزی از یک فیلم داستانی پرمایه کم ندارد بلکه ما را با لحظات استثنایی روبرو می‌کند که پیش بینی‌اش برای هر نویسنده فیلم داستانی به راحتی امکان پذیر نیست.

 

به گزارش هنردستان، مستند «فوق ماراتن» که 12 بهمن ماه در برج میلاد به نمایش درمی‌آید، روایت مردی روستایی به نام «قدرت» است که در اطراف شیراز زندگی  می‌کند، او توانسته مسافتی به طول ۹۲ کیلومتر را بدود و رکوردی جدید ثبت کند؛ «قدرت» در ادامه تصمیم می‌گیرد رکورددار دو ماراتن جهان شود…

 

سعید کشاورز در پاسخ به اینکه چگونه به «قدرت» شخصیت مستندش نزدیک شده است، گفت: من همیشه سعی می‌کنم رابطه‌ام را با شخصیت‌های فیلمم رابطه فیلم‌ساز و سوژه نباشد و به مرحله رفاقت کردن و زندگی کردن می‌رسیم بنابراین سعی می‌کنم با آنها زندگی کنم، تفریح کنم و با ناراحتی‌هایشان ناراحت ‌شوم و قبل از فیلم‌ساز بودن دوست دارم بدانم، می‌توانم برای آنها کاری انجام بدهم یا گره‌ای از مشکلات آنها باز کنم که  جوابگوی اعتماد آنها برای حضورشان در فیلمم باشم.

او تصریح کرد: رابطه من «قدرت» شخصیت اصلی «فوق ماراتن» کاملا مبتنی بر رفاقت و دوستی بوده و همچنان هم هست.در نتیجه این رفاقت و دوستی، «قدرت» بعد از چند جلسه‌ی کوتاه دیگر حتی دوربین را نمی‌دید. حدود یک ماه قبل از شروع فیلمبرداری به منزل و محل کار قدرت رفت و آمد می‌کردم و با هم ساعت‌ها زندگی و گفت‌وگو  داشتیم و بر سر تمرینات دو میدانی‌اش حاضر می‌شدم. سعی می‌کردم در تمام لحظات همراهش باشم، او هم چون آگاه بود که ما،فقط به فکر فیلم‌سازی نیستیم و از نیت درونی ما مطلع شده بود،هر  روز به ما نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد و برای ما حتی دلتنگ می‌شد.چنانچه بعضی روزها برای هم درد و دل می‌کردیم و اون از سختی‌های زندگی‌اش می‌گفت و من هم از سختی‌هایی که در مسیر زندگی و کارم کشیده بودم، صحبت می‌کردم.

سعید کشاورز درباره‌ی ارزیابی‌اش از وضعیت نمایش مستندها در جشنواره‌ی فیلم فجر پیش رو گفت: وضعیت نمایش فیلم‌های مستند در فجر باید بهتر از اینها باشد،در حال حاضر ساعتی که به پخش فیلم‌های مستند اختصاص داده شده است،به نظرم به هیچ عنوان ساعت مناسبی نیست. به هر حال سینمای داستانی مخاطب خودش را دارد و باید تلاش برگزارکنندگان جشنواره برای بهبود نمایش سینمای مستند باشد.

او خاطرنشان کرد: با این نوع برنامه ریزی پخش و همزمانی این ساعت با ساعت ناهار و استراحت، مخاطب کمتری را در سالن‌های پخش مستند خواهیم داشت،ای کاش ابتدا یک فیلم بلند داستانی و سینمایی پخش می‌شد بعد سانس ساعت 15:30 را به نمایش مستند اختصاص می‌دادند. در واقع گویی خودمان هم با اختصاص چنین ساعت و برنامه‌ای برای پخش مستند،قصد مهجور کردن سینمای مستند را داریم.

به گزارش ایسنا، سعید کشاورز فعالیت فیلمسازی خود را از سال ۱۳۸۳ با ساخت فیلم کوتاه آغاز کرد و پس از آن با ساخت چند مستند در جشنواره‌هایی مانند «فیلم صد» برگزیده شد.

حضور در چند فیلم داستانی و مستند به عنوان مدیر تصویربرداری و فیلمبرداری مستند «بختک» که دیپلم افتخار جشنواره‌ی فیلم فجر در سال ۹۳ را کسب کرد، مشارکت در ساخت فیلم مستند «خون‌مردگی» به عنوان تصویربردار و مشاور کارگردان به کارگردانی محمد کارت که برنده‌ی جایزه‌ی بهترین مستند اجتماعی در سال ۹۲ از سینماحقیقت شد و… از دیگر سوابق کشاورز است.

عوامل ساخت مستند «فوق ماراتن» عبارتند از: سعید کشاورز (تصویربردار و کارگردان)، امید ابیوردی و سعید کشاورز (تهیه‌کنندگان)، بابک حیدری (تدوین)، محمد زمان‌ ثانی (صدابردار)، آرش قاسمی (صداگذار) صبا ندایی و آرمین خیردان(آهنگساز) حمیدرضا فطوره‌چیان و سیندخت رحیمیان (تصحیح رنگ و نور).

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »