مجموعه لباس‌های مفهومی “کوته‌آستینان” و نمایش تضادهای مادی و معنوی

هنردستان: نرگس طافی می‌گوید در کالکشن جدید او با عنوان “کوته‌آستینان” آثاری ارائه شده است که همگی نشانه‌هایی از تضاد میان فقر و ثروت مادی و معنوی را به نمایش می‌گذارند.

 

به گزارش هنردستان، نرگس طافی طراح لباس‌های مفهومی و دارای مدرک کارشناسی ارشد طراحی لباس از دانشگاه UPF بارسلونا، با اعلام خبر رونمایی از جدیدترین کالکشن خود با عنوان “کوته‌آستینان” به خبرنگار هنرآنلاین، گفت: در این مجموعه تلاش کردم نمایشی از تضادهای موجود میان فقر و ثروت را از وجوه مادی و معنوی به نمایش گذارم.

 

طافی درباره انتخاب عنوان “کوته‌آستینان” توضیح داد: در تاریخ ادبیات ایران، آستین یکی از مهمترین بخش‌های لباس بوده و انواع آن از کوتاه و بلند گرفته تا ساده و نقش‌دار، تداعی گر معانی مختلفی است.

این طراح لباس‌های مفهومی با اشاره به اینکه در ابتدای دوران اوج گیری تصوف در ایران، کوته آستینی از صفات عارفان بود و نشانه ای از فقر و بی ریایی نیز به شمار می‌آمد و این در حالی است که پس از اوج گیری تصوف و عرفان بسیاری از خانقاه داران به سلک ثروتمندان و استفاده از آستین‌های بسیار بلند و نقش دار در لباس های خود روی آوردند.

طافی با تأکید بر اینکه مجموعه لباس‌های مفهومی “کوته آستینان” با الهام از تضاد مادی و معنوی خلق شده است اظهار داشت: خطوط و فرم، بافت‌ها، رنگ‌ها و تمام مواد به کار رفته در طراحی و دوخت این آثار همگی در خدمت بیان این مفهوم هستند. از مهمترین شاخصه‌های مجموعه “کوته آستینان” می توان به کارکردهای چندگانه و پوشیدگی، تنوع در آستین‌ها، انتخاب مواد مصنوعی و طبیعی در کنار هم و رنگ‌ها که در نهایت بیانگر حالات درونی مردمان از زندگی‌شان است اشاره کرد.

کالکشن “کوته آستینان” در شو روم نرگس طافی به نشانی جردن خیابان صانعی برپا شده است.

در ادامه تصاویری از آثار این مجموعه را ببینید: 

کالکشن کوته آستینان

کالکشن کوته آستینان

کالکشن کوته آستینان

کالکشن کوته آستینان

 

منبع: هنرآنلاين

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »