افتتاح نمایشگاه مروری بر آثار ترقی جاه/ او یک هنرمند مولف بود

هنردستان: نمایشگاه مروری بر آثار پیشگامان هنر نوین ایران، با نمایش آثاری از زنده یاد محمدعلی ترقی جاه، عصر جمعه ۲۹ بهمن ماه در آرت سنتر افتتاح شد.

به گزارش هنردستان، نمایشگاه زنده یاد محمدعلی ترقی جاه قرار بود با حدود ۳۰ اثر از این هنرمند برگزار شود که در آخرین روزهای تدارک، بیش از ۳۰ اثر منحصر به فرد دیگر به این مجموعه اضافه شد تا در نمایشگاه حاضر، شاهد کامل ترین مجموعه ارائه شده پس از درگذشت زنده یاد محمدعلی ترقی جاه باشیم که شامل تنوع در ابعاد، تکنیک، متریال و موضوع است. این در حالی است که مجموعه داران زیادی به جمع آوری آثار ترقی جاه طی سال های اخیر توجه نشان داده اند. در این نمایشگاه طیف وسیعی از آثار ترقی جاه از «سلف پرتره»، مجموعه «خروس ها»، «مناظر» تا مجموعه «اسب ها» به نمایش در آمده است.

 

مجید ملانوروزی در افتتاحیه این نمایشگاه، درباره زنده یاد ترقی جاه و آثار او، گفت: آقای ترقی جاه را من از دیرباز می شناسم از دهه ۶۰ که با ایشان گفتگویی در کیهان فرهنگی داشتم زمانی که در حوزه هنری یک سری کارهایی انجام می داد که با فضای اجتماعی خیلی آمیخته بود و بعد کم کم وارد فضای خاص خودش شد و به عنوان هنرمند مولف به کارش ادامه داد. ترقی جاه یکی از هنرمندانی است که واقعا رد پای نگارگری ایرانی را در کارهایش اما با زبان کاملا معاصر و امروزی می توان دید. اسب های شاهنامه شاه طهماسب و یا شاهنامه بایسنغری را می توان در آثارشان دید البته با ترکیبی نو، همان اسب های سیال با یک فضای آسمانی که پاهایشان هم روی زمین نیست با رنگ های اخرایی که کاملا ویژه ایران است و آقای ترقی جاه توانست خیلی زود هم زبان جهانی پیدا کند و هم کارش ایرانی باشد.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: اگر گاهی کارها کمی کوراتیو هم دیده می شود به هر حال این ویژگی هنر شرق و هنر ایران است. من فکر می کنم آقای ترقی جاه واقعا از محدود هنرمندانی بود که توانست یک زبان مولف داشته باشد و بدون تاثیر گرفتن از هنرمند مشخصی، زبان شخصی خودش را پیدا کردند.

وی تاکید کرد: آقای ترقی جاه متاسفانه در اوج خلاقیت، زمانی که آثارش می توانست در عرصه های جهانی بیش از پیش مطرح شود پرواز کرد. من هنرمندان انگشت شماری می شناسم که احساس شاعرانه، خیالی نگاری، زبان امروزی، رنگ ها و پالت ایرانی را در کارهایشان بتوان پیدا کرد و بعد توانست در فضای اکریلیک و کارهای روی بوم هم همان احساس را منتقل کند.

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در خصوص پرداختن به هنرمندان تجسمی درگذشته ایران، با بیان اینکه متاسفانه این موضوع هنوز تا حدودی روی زمین مانده است، ادامه داد: یکی از کارهایی که روی زمین مانده است و باید ما، وزارت فرهنگ و ارشاد، دولت و حاکمیت دنبال آن باشیم ثبت آثار هنر معاصر ایران و تاریخ شفاهی ایران است. معمولا در زمینه تاریخ ادبیات و تاریخ سیاسی کارهایی دارد صورت می گیرد اما در زمینه تاریخ هنرهای تجسمی و جامعه هنرهای تجسمی کار خوب انجام نشده است. یک مقدار مستندنگاری هست که در موزه انجام شده و نمایشگاه هایی بوده اما اینها نیاز دارد به نمایشگاه ها و متون جامع تر و همچنین ثبت خاطرات اساتید درباره هنرمندان درگذشته که به عنوان مثال این هنرمندان از کجا شروع کردند از کجا تاثیر گرفتند، چقدر کار کردند و …

مجید ملانوروزی در ادامه سخنانش، تصریح کرد: هنرمندانی چون جمال بخش پور، اکبر صفاییان، ناصر عصار، قاسم سعیدی و … از جمله شخصیت هایی هستند که باید بیش از اینها درباره آن ها کار مستندنگاری انجام شود. اگر به دنبال آثار این دست از هنرمندان نباشیم آثارشان پراکنده می شود. این آثار و آثار زنده یاد ترقی جاه باید در قالب کتاب چاپ شوند. در خارج از ایران خیلی از گالری ها چاپ کتاب ها را انجام می دهند ولی در ایران به هر حال دولت باید در این زمینه اهتمام کند زیرا اینها اوراق زرین فرهنگ و هنر معاصر ایران هستند که متاسفانه پراکنده شده اند.

وی در پایان افزود: خوشبختانه گالری های خوبی در تهران فعالیت می کنند که در بخشی از این فعالیت ها بسیار موثر عمل می کنند آرت سنتر یکی از آنها است، گالری های دیگری چون شهریور، آب انبار، آریا و بسیاری دیگر که دارند بخشی از این کمبود را جبران می کنند. این نمایشگاهی که امروز از آثار آقای ترقی جاه در آرت سنتر افتتاح شد، بخشی از آثار این هنرمند را به نمایش گذاشت که کمتر دیده شده بود، آثار دهه ۶۰ و ۷۰ این هنرمند آثاری بود که دیگر کمتر در نمایشگاه هایی که برگزار می شد، می دیدیم و نمایش، چاپ و ثبت این آثار می تواند همیشه به عنوان اسناد فرهنگی ایران ماندگار شوند.

چهره هایی چون محمد رحمانیان، مهرداد صدری، کامران عدل، الهام پاوه نژاد، ایرج حسابی، محمد فرنود و واحد خاکدان در افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشتند.

همچنین فیلم مستندی از زندگی زنده یاد محدعلی ترقی جاه به کارگردانی فریور حمزه ای نیز به نمایش درآمد. این نمایشگاه تا ۱۰ اسفند ادامه خواهد داشت و علاقه مندان می توانند برای دیدن آثار همه روزه از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۲۰:۳۰ به نشانی بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، شماره ۱۴۵، آرت سنتر باغ (باغ انجمن خوشنویسان) مراجعه کنند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »