برگزیدگان جایزه فیپرشی جشنواره برلین معرفی شدند

هنردستان: جوایز «فیپرشی» جشنواره برلین به سه فیلم در بخش‌های رقابتی، پانوراما و فوروم اعطاء شد.

به گزارش هنردستان، هیئت داوران انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم (فیپرشی) فیلم مجارستانی «درباره بدن و روح» ساخته «الدیکو انیدی» را به عنوان فیلم برگزیده این نهاد سینمایی در بخش رقابتی برلیناله ۲۰۱۷ معرفی کرد.

 

«درباره بدن و روح» پیش از این جایزه کلیسای جهانی (بهترین فیلم معنوی) جشنواره برلین را نیز کسب کرده بود.

اما هیئت داوران فیپرشی جشنواره برلین در بخش پانورامای این رویداد سینمایی فیلم «پاندولی» ساخته «جولیا مورات» را به عنوان اثر برتر برگزید و فیلم لبنانی «احساسی فوق‌العاده‌تر از عشق» ساخته «ماری یرمانوس صبا» نیز جایزه فیپرشی شصت‌وهفتین دوره جشنواره برلین را در بخش فوروم از آن خود کرد.

انجمن بین‌المللی منتقدین (فیپرشی) از سال ۱۹۳۰ در بلژیک شامل افراد حرفه‌ای و روزنامه‌نگاران فیلم از سراسر جهان با هدف ارتقاء و توسعه فرهنگ فیلم شکل گرفته است. این نهاد بین‌المللی هم‌اکنون در بیش از ۵۰ کشور جهان عضو دارد و در اکثر جشنواره‌های معتبر جهانی جایزه‌ای مستقل به فیلم‌های برگزیده خود اعطاء می‌کند.

«تئودور آنجلوپولوس»، «آندری تارکوفسکی»، «پدرو آلمادوار»، «نوری بیلگه جیلان»، «ژان لوک گدار»، «مانوئل دی‌الویرا»، «میشائیل هانکه»، عباس کسارستمی، «ترنس مالیک»، جعفر پناهی، «وودی آلن» و «وونگ کاروای» از جمله سرشناس‌ترین دریافت کنندگان جایزه انجمن بین‌المللی منتقدین هستند.

«روبر برسون» از پذیرش این جایزه در جریان جشنواره کن سال ۱۹۷۴ خودداری کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید